Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Марин Трошанов: Политическата игра или защо партиите не се стремят да управляват?

Фокусирането върху дребнотемия отвлича вниманието от същинските проблеми в съдебната система

| обновено на 19.05.23 в 09:56
Снимка: БТА

Горещите теми от седмицата коментира писателят Марин Трошанов в интервю за предаването "Нашият ден". Една от тях е свързана със съставянето на правителство и въпроса с кой мандат ще се реализира то. 

Според Трошанов политическите формации в момента изпълняват игра за пред публиката, насочена към твърдите ядра на избирателите. Той подчертава, че те трябва да поемат ясна отговорност и да се съсредоточат върху управлението на държавата. Също така, според писателя, формациите не се стремят да управляват, особено тези с най-голям брой гласове, поради финансовата криза, в която държавата се намира.

Той счита, че се нуждаем от непопулярни мерки и стриктна финансова и фискална политика. В предаването Трошанов изразява и съмнение дали временното правителство за няколко месеца е по-добро решение, отколкото продължаването на настоящия начин на управление.

В последните дни диалогът между магистратите и партиите предизвика съмнения относно принципите на бъдещата коалиция, каза по-рано президентът Радев.

В предаването писателят  изтъкна, че сме разтърсвани от скандали и се фокусираме върху дребнотемие, което отвлича вниманието от по-съществените проблеми в българската съдебна система.

“Това е система, чиито връзки са се градили с десетилетия. Мисля, че има обединение около мнението, че да се сочи с пръст единствено личността на главния прокурор е повърхностно и мързеливо решение на дълбоките и проблеми в българската съдебна система и че е нужен холистичен подход и дълбоки промени“, посочва той.

В “Нашият ден“ Трошанов коментира и последните новини от деня. В Министерството на образованието и науката бе генериран изпитен вариант номер 1 за днешния Държавен зрелостен изпит по български език и литература.

Той сподели своите размисли относно образованието в България. Писателят отбеляза, че при посещенията си в много учебни заведения в страната, винаги е подчертавал, че няма невъзможни неща. Въпреки трудните времена, през които е израснал, с бедност, хиперинфлация и страдания както за младите, така и за възрастните, Трошанов пожелава на всички по-светло бъдеще.

Друга важна тема, които Марин Трошанов обсъди в интервюто, е отношението на българското общество към автомобилите и отговорността.

“Много от българите обичат безцелно да си показват колите. Истински синдром в по-малките градове е да караш в центъра и да си подадеш главата от прозореца. Колата се е превърнала в статут, вместо в средство. В най-цивилизованите държави политици ходят на работа с велосипеди и градски транспорт“, посочва той по повод поредната новина за пътна катастрофа, в която имаме жертви.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл. 



По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12