В “Нашият ден“ гостуват трима участника от обучението по медийна грамотност, което се провежда в село Лозен. Това са Есперанца Найденова, Николай Николов и Мерт Джошкун от Турция. Обучението се казва "Медийна грамотност: Как да оцелеем в джунглата от дезинформация и онлайн реч на омразата". Инициатива има за цел да им помогне да разберат и да се справят с предизвикателствата, свързани с информационната обстановка и онлайн комуникацията. Обучението се провежда от 15 до 21 май в село Лозен.
Есперанца Найденова е ученичка в ХI клас в СУ "Христо Ботев" в село Долни Цибър. В ефира на “Нашият ден“ тя споделя, че обучението им в програмата е насочено към медийна грамотност и това как да се защитават от дезинформацията и речта на омразата. Тя споделя още, че е имало интересни дискусии, особено относно ролята на ромската общност и стереотипите, свързани с нея. Тя отбелязва, че общността се интегрира, но все още има прекалено много стереотипи за нея, които се срещат в интернет
Николай Николов е ученик в ХI клас в 35 СОУ "Добри Войников". Той също е включен в обучението по медийна грамотност и споделя, че групата е много разнообразна, съставена от ученици от различни страни като Италия, Грузия, Турция, Германия и България. В рамките на обучението те са имали възможността да обсъдят речта на омразата в интернет и да споделят своите гледни точки и опит. Николай отбелязва, че именно това е било изключително полезно и интересно за него.
Мерт Джошкунт е на 20 години и е от Турция. В предавенето той споделя, че когато научил за проекта по медийна грамотност в България, е бил много заинтригуван. За него най-интересни са били гледните точки на връстниците му. В интервюто Мерт коментира и настоящата ситуация в Турция.
Медийната грамотност е от съществено значение в днешната информационна общност, където достъпът до информация е безграничен, но и дезинформацията и речта на омразата са широко разпространени.
“Уважение, толерантност и емпатия“ - това са посланията, които Есперанца, Николай и Мерт изпращат на днешния ден.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже. За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности? В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..
В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..
От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg