Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Архитектурното биенале във Венеция се посвещава на Африка

След 15-годишно прекъсване България участва в архитектурното биенале във Венеция

След 15-годишно прекъсване България участва в архитектурното биенале във Венеция – най-авторитетния международен архитектурен форум.

От 20 май до 26 ноември естетика, авангард и вдъхновение ще съберат отново архитектурния елит във Венеция на 18-ото архитектурно биенале. Кураторът на форума тази година арх. Лесли Локо е избрала темата "Лаборатория на бъдещето", посветена на Африка, най-бързо урбанизиращия се континент, който оказва културно влияние върху "глобалния Север". Лесли Локо е преподавател и писател, основател е на Висшето училище по архитектура в Йоханесбург, ЮАР. Ето как обяснява тя избора на темата за тазгодишното биенале: 

"В Европа говорим за малцинства и разнообразие, но истината е, че малцинствата на Запад са глобалното мнозинство, разнообразието е наша норма. Има едно място на тази планета, където всички тези въпроси за справедливост, раса, надежда и страх се събират и сливат. Африка. На антропологично ниво всички сме африканци. И това, което се случва в Африка, се случва на всички нас."

Художествените изложби на биеналето се провеждат в така наречените "Giardini" – градини, които са създадени още от Наполеон в началото на XIX век. 

Българският павилион е в зала "Тициан" във Венеция. А избраният да участва проект "Образованието е придвижване от тъмнина към светлина" стъпва на работата на белгийския фотограф Александър Думарей. Българската експозиция проследява през снимков материал изоставени училища в страната. Към нея са добавени и предмети, донесени от тези училища. 

Чуйте още за архитектурното биенале от председателя на журито за българския проект проф. Тодор Булев. 

Снимки – Министерство на културата и Камара на архитектите в България


По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов театрален фестивал в Русе очаква първите си зрители от 8 октомври

"Есенни театрални срещи в Русе" – така се нарича новият фестивал, чието първо издание ще се проведе от 8 до 13 октомври в крайдунавския град. Основен организатор е Катя Костова – българка, живееща от десетилетия в Берлин и председател на сдружение "Кауза Пещера", а партньор и домакин на театралния празник е Драматичният театър " Сава..

публикувано на 05.10.24 в 09:15

"Клас 90" и носталгията по младостта

Преди шест години на режисьора Бойко Боянов му хрумва идеята да разкаже историята на един клас, който се събира за среща след 30 години. От искреността на всеки един, дошъл на сбирката, започва да прозира предисторията на "Клас 90" – дебютния филм на Боянов, който се срещна за първи път с публиката си на 42-рата на "Златна роза". Заедно със..

публикувано на 04.10.24 в 16:25

Книга за режисьорските подходи към операта "Дон Паскуале"

Книгата "Грация на смеха. Или за спецификата на комическото белканто в операта "Дон Паскуале" от Гаетано Доницети. Теоретични и режисьорски подходи" от Стефан Донев е възможност да се проследи опита на автора като режисьор "да открие и разясни", по думите на Петър Пламенов, спецификите и "неповторимото очарование" на шедьовъра на Доницети. Стефан..

публикувано на 04.10.24 в 14:59
Моноспектакълът

Дни преди "Цирколюция" – енигмата "социален цирк"

Задава се циркова революция!  От 10 до 13 октомври в "Топлоцентрала" ще се проведе едиснтвеният по рода си фестивал в Бълагрия, посветен на съвременния и социален цирк – "ЦИРКОЛЮЦИЯ". Организаторът от фондация "Мини Арт" Гео Калев и огненият артист от колектив "Агнон" Кристиян Димитров запознават слушателите на "Артефир" с..

публикувано на 04.10.24 в 13:43

Една неканонична и лична антология на англоезичната поезия

Англоезична поезия от XIV в. до XXI в. съдържа новото издание "Потомството на Чосър".  Мащабната антология в "Артефир" представя лично нейният преводач и съставител  проф. Александър Шурбанов. Това не е канонична, а лична антология, подчертава гостът. Избраните произведения в книгата са такива, оставили през годините следа в..

публикувано на 04.10.24 в 13:23