След 15-годишно прекъсване България участва в архитектурното биенале във Венеция – най-авторитетния международен архитектурен форум.
От 20 май до 26 ноември естетика, авангард и вдъхновение ще съберат отново архитектурния елит във Венеция на 18-ото архитектурно биенале. Кураторът на форума тази година арх. Лесли Локо е избрала темата "Лаборатория на бъдещето", посветена на Африка, най-бързо урбанизиращия се континент, който оказва културно влияние върху "глобалния Север". Лесли Локо е преподавател и писател, основател е на Висшето училище по архитектура в Йоханесбург, ЮАР. Ето как обяснява тя избора на темата за тазгодишното биенале:
"В Европа говорим за малцинства и разнообразие, но истината е, че малцинствата на Запад са глобалното мнозинство, разнообразието е наша норма. Има едно място на тази планета, където всички тези въпроси за справедливост, раса, надежда и страх се събират и сливат. Африка. На антропологично ниво всички сме африканци. И това, което се случва в Африка, се случва на всички нас."
Художествените изложби на биеналето се провеждат в така наречените "Giardini" – градини, които са създадени още от Наполеон в началото на XIX век.
Българският павилион е в зала "Тициан" във Венеция. А избраният да участва проект "Образованието е придвижване от тъмнина към светлина" стъпва на работата на белгийския фотограф Александър Думарей. Българската експозиция проследява през снимков материал изоставени училища в страната. Към нея са добавени и предмети, донесени от тези училища.
Чуйте още за архитектурното биенале от председателя на журито за българския проект проф. Тодор Булев.
Снимки – Министерство на културата и Камара на архитектите в България
В рубриката "Архивите са живи", обръщаме поглед към един от най-ярките символи на българската литература – Пейо Яворов. На днешния ден по нов стил, преди 147 години, се ражда Пейо Тотев Крачолов, оставил своята незаличима следа в българската културна история под псевдонима Пейо Яворов. Поезията на Яворов е уникална и неповторима, с дълбока..
"Женските лица на историята" е сборник в чест на проф. Красимира Даскалова – виден български учен, едно от емблематичните лица на Философския факултет на СУ "Св. Кл. Охридски". Близо 30 години проф. Даскалова работи и съдейства за академичното институциализиране у нас на две изследователски полета – интердисциплинарни и свързани/пресичащи се по между..
Иля Пепеланов е новият директор на Драматичния театър "Адриана Будевска" в Бургас. Актьорът пое ръководството на театъра в края на миналата година след спечелен конкурс в Министерството на културата, в конкуренцията на още четирима кандидати. Директорският пост беше освободен преждевременно през февруари 2024 година, когато почина..
Едно от най-новите заглавия в юбилейния 60-и сезон на Театър 199 "Валентин Стойчев" е спектакълът "Морето след теб" от Яна Борисова. Пиесата се поставя за първи път на сцена, а неин режисьор е Марий Росен. Според Марий Росен тази пиеса може да се прочете и като романтична комедия. Тя обединява най-различни пластове – постмодернизъм, съвременно..
Лъчезар Лисицов , журналсит от "Клуб Z", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" какво е да си парламентарен репортер днес. "Повечето..
В рубриката "Въпреки мрежата" гостува Антоанета Василева , член на екипа на асоциация "Родители" и координатор на Националния център за безопасен..
В началото на декември в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел се състоя очакваната световна премиера на "Фани и Александър" – опера, създадена от шведския..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg