В петата неделя след Възкресение Христово евангелско четиво разказва за излекуването на слепороден от Иисус Христос и ни дава повод за различни размишления. Изведнъж в съзнанието ми идва разказът на Иван Вазов "Дядо Йоцо гледа". Там дядо Йоцо гледа, без да вижда, но се радва на следосвобожденска България. Днес ние в голямата си част имаме прекрасно зрение, но често пъти не можем да се радваме на заобикалящия ни свят и на живота. Защо? Какво ни пречи? Къде да търсим вината? Вървим намръщени по улиците, само чакаме повод, за да наругаем. Вечно сме недоволни без да осъзнаваме, че човекът е създаден, за да се радва на светлината, която блика в слънчевия ден и да се грижи за света около него.
Слепотата е истинско нещастие. Красотата на заобикалящия ни свят, остава завинаги скрита за слепците, те не могат да се радват на изгряващото слънце. Мрак е обгърнал живота им и на всяка крачка ги дебнат препятствия и опасности. Мислим си, че сме многократно по-щастливи от незрящите, тъй като нямаме техните проблеми, но често пъти без дори да осъзнаваме ние притежаваме една не по-малко опасна болест, а тя е духовната слепота.
Заедно със ставрофорен иконом Александър Лашков, председател на столичния храм "Св. Троица" в столичния квартал "Илинден" разговаряме за духовната слепота и за делото на св. Константин Велики, чиято памет Църквата чества на 21 май.
Семейството на Професионалната техническа гимназия "Васил Левски" в Горна Оряховица – най-старото професионално училище в област Велико Търново, гостува в "Семейно радио" в лицето на директорката инж. Габриела Данаилова. Поканата е отправена от ученици от випуск 1979 година – част от училищната рок банда "Андромеда". Какви професии усвояват и как се..
В последните дни българската образователна система отново се оказа в центъра на общественото внимание – този път поводът е предложението да бъде намален броят на дните, в които родителите могат да извиняват отсъствията на децата си по домашни причини. Само преди година Министерството на образованието и науката (МОН) увеличи този лимит от 10 на 15..
В рубриката "Разговорът" се срещаме с Александра Велинова-Морган, правнучка на една от най-значимите фигури в българската история – Иван Евстратиев Гешов . Той е български министър-председател, основател на Българското книжовно дружество и директор на Българската народна банка, като подписът му стои под първата емисия български левове...
Способността да избираме кои искаме да бъдем е свързана с представата за храната като съзнателен избор. Във "Време за наука" проф. Стоян Ставру размишлява върху темата "Храна и етика" , запознава слушателите с понятието "гастрософия" и коментира популярните риалити формати, базирани на готвенето и храненето като индивидуални и социални практики...
В рубриката "Темата на деня" бе повдигнат въпрос от изключителна важност: как можем ефективно да използваме изкуствения интелект (ИИ) в обучението по финансови и икономически дисциплини? Този актуален проблем беше в центъра на дискусията по време на кръглата маса "Търсещи знание", проведена под патронажа на ректора на УНСС. Представители на..
Една от гостоприемните и атрактивни точки в маршрута на "Семейно радио" застава в актуалния ефир с пожара в Националната гимназия по приложни изкуства..
Изложбата "На тяхно място" е социално изследване на Владимир Карамазов за свободата като човешко право, което движи света. В основата на идеята е..
Под името "Тънки намеци – късо кино с подтекст" ще бъдат прожектирани късометражни филми. Премиерно ще бъде представен българският филм "Божоле" на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg