Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Градът като въплъщение на обществените конфликти

Снимка: Гьоте институт - София

Архитектите Анета Василева, Емилия Кълева и Зекие Емин канят на лекцията си "Gegen Die Wand" или "Срещу стената – Градски активизъм и културно наследство" на 22 май, от 19.00 часа, в залата за събития на Гьоте институт - София.

В очите на архитекти и урбанисти градът е фронт, а културното наследство в градската среда е линия на ожесточени битки – при това не само в България и далеч не от днес. Как архитектурата изобразява обществото с неговите ценности, надежди и сблъсъци? Как опазваме наследството си и идентичността в условия на политически и икономически промени? И защо е важно винаги да се борим за качество на градската среда, включително през културното наследство? Това са въпросите, които лекцията се стреми да задава, а отговорите са нееднозначни.

Анета Василева е позната като архитектурен историк, критик и публицист, доктор по история и теория на архитектурата, специалист в областта на следвоенната архитектура и опазването на архитектурното наследство, преподавател като съосновател на архитектурна група WhAT-а.

Емилия Кълева е архитектурен историк и е ръководител на българския екип в международния проект ATRIUM (Архитектурата на тоталитарните режими на ХХ век в управлението на градовете). Зекие Емин също изследва архитектурната история. Трите са част от сдружението "Ново архитектурно наследство", което се бори за документирането и опазването на следвоенното наследство в българските градове.

Анета Василева и Емилия Кълева гостуват в "Какво се случа" за да въведат слушателите в темата за големите градски конфликти.

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Аркади Шарков

Аркади Шарков: Държавата не покрива напълно своя дял в здравното осигуряване

"В началото на реформата беше заложено здравната вноска да расте през определен период от време до достигане на над 12%. През годините това нещо се забрави, но ние го помним и ще го напомняме." С тези думи д-р Николай Брънзалов, председател на Българския лекарски съюз (БЛС), напомни преди дни в ефира на БНР за един от първоначалните ангажименти в..

публикувано на 21.05.25 в 13:42

Четирима души умират от хепатит всеки ден заради ненавременно лечение

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. На..

публикувано на 21.05.25 в 13:13

128 СУ "Алберт Айнщайн" в София празнува 50-годишен юбилей

128 СУ "Алберт Айнщайн" в София празнува 50-годишнина. В седмицата на училищния юбилеен концерт в "Нашият ден" гостува Юлиян Плачков, директор на 128 СУ "Алберт Айнщайн" от 2011 година насам, учител по история, но човек, улавящ пулса на съвременността. Екипът на училището се придържа към максимата на Айнщайн, която гласи: "Животът е..

публикувано на 21.05.25 в 12:46

По-високи доходи в здравеопазването – неотложна необходимост

В ефира на предаването Lege Artis  Петър Галев от платформата CredoWeb коментира актуалните проблеми и нужди на българската здравна система. Основният фокус бе върху необходимостта от адекватно финансиране на здравеопазването и структурни промени, които да осигурят устойчивост и по-високо качество на услугите. От Българския лекарски съюз настояват..

публикувано на 21.05.25 в 12:28
Г-жа Мончева с ученици

Българското училище "Иван Станчов" и мирната битка за самосъзнание и принадлежност

За Българското училище "Иван Станчов" към Посолството на Република България в Лондон в "Нашият ден" разказва журналистът от екипа на предаването Нина Цанева. Цанева споделя впечатленията си от посещението си в столицата на Обединеното кралство по покана на Лектората по български език към Департамента по славянски и източноевропейски езици в..

публикувано на 21.05.25 в 10:30