Проф. Стоян Сгурев е познат със своите статии и научни публикации в сферата на социологията и историята на изкуството, но сега той изненада с дебютната си стихосбирка "Прорези".
Стоян Сгурев завършва социология в Софийския университет, прави докторантурата си в Станфордския университет. Член е на Управителния съвет на Центъра "Българо-европейски културни диалози" към НБУ. Дълги години е професор в Париж.
Текстовете в "Прорези" са плод на различни периоди и са набор от епизоди и спонтанни реакции на обикновено нелеки житейски събития. Самият автор казва, че това е "вик за помощ на плувеца, давещ се в спомени, разкъсван между континенти и идентичности". Белият стих се редува с класическата ритмика, а поетът използва своеобразни паралели и парафрази на художествени внушения и послания на поети и художници като Емили Дикинсън, Търнър, Мунк, Караваджо и други.
Светът на поезията, на изкуствата, паралелен на реалния свят, създава една съвсем различна действителност, която е като антитеза на негативизма в тази реалност. А в стиховете си Стоян Сгурев си играе именно с цветовете – черно и бяло, синьо и жълто.
Неслучайно е и това, че авторът цитира във встъпителния си текст фразата на Уилям Йейтс "От борбата с другите създаваме проза, от борбата със себе си – поезия".
Чуйте защо в интервюто със Стоян Сгурев.
Съюзът на българските художници възобнови след близо десетгодишно отсъствие Националната изложба "Рисунка и малка пластика". Традиционната експозиция представя търсенията на съвременните художници от различни поколения в областта на рисунката и малката пластика. Мащабният преглед успя и тази година да предизвика интереса на зрителите към тези по-интимни..
В епизод 592 "Трамвай по желание" представя за своята публика театралния роман на Сергей Трайков "Уилям Шекспир не е девствена". "Мъж заварва жена си да прави групов секс и побеснял изважда пистолет; Шекспир се е родил едновременно на три различни дати; режисьор филмира Шекспирови пиеси с осъвременени имена като "Секс в лятна нощ" и "Двамата..
Тази неделя " Академия комика " , литературният салон на редакция " Хумор и сатира ", за пореден път ще предложи на слушателите си увлекателни разкази от световната класика. Съчетаваме двама много различни автори, Роалд Дал и Анри Троая. Всеки посвоему открива иронията, парадокса и хумора в темата за престъплението. Актьорите Валентин..
Съвременните ритуали са онези невидими жестове, чрез които хората се опитват да останат свързани: с тялото си, с природата, със спомена. Две изложби в София карат публиката да се запита как изкуството днес възстановява изгубената връзка между човека и света, било то общност или природа. Те приканват към завръщане към тялото, към усещането, към..
Третото издание на "Нова българска типография" – изложбата в Концептуалното пространство ДОМ представя в "Артефир" дизайнерът Борил Караиванов. Куратор на експозицията, която ще бъде открита днес (22 май), е Кирил Златков. Посетителите на ДОМ ще могат да се запознаят до 27 юни с постиженията на българските дизайнери в областта на..
Малко преди Деня на Светите равноапостоли Кирил и Методий се отправяме към храма на книгата и словото. Програма "Христо Ботев" излъчи извънредно студио..
Преди празничния 24 май в "Нашият ден" разговаряме с Диана Андреева , директор на Обсерваторията за изследване на културата. Повод за срещата е докладът..
Задава се шумна мрачна майска вечер в сърцето на мрака в София. 24 май с наситени китари, дръм машини, бас и бяс. Понякога те се завръщат: след дебюта..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg