Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След XVI национална олимпиада по гражданско образование

Снимка: uni-sofia.bg

В началото на май станаха известни резултатите от националния кръг на олимпиада по гражданско образование. Ученици от първи до 12 клас от различни училища в страната, разпределени в 4 възрастови групи, се представиха със свои граждански проекти, като гимназистите имаха и допълнителна задача – писмен анализ по актуален казус. Домакин на националния кръг беше СУ "Н.Й.Вапцаров", Силистра.

Проектите, представени от учениците, бяха впечатляващи с гражданска чувствителност, изобретателност, свеж поглед към наболели или пренебрегвани теми от живота на обществото, според мнението на журито.

В рубриката "Всичко за образованието" д-р Евелина Варджийска, гл. ас. във Философския факултет на Софийския университет, член на журито и част от организационния екип сподели: "Много е хубаво това, че децата благодарение на подкрепата на своите преподаватели показват изключително високо равнище на една много важна компетентност, която се нарича предприемчивост или предприемачество – една от тези ключови компетентности, която най-простичко се изразява в това, когато имаш една идея, да планираш правилните действия, за да можеш да я осъществиш. Така че, това е един чудесен резултат, който ние наблюдаваме в годините с развитието на Олимпиадата.

Другото интересно нещо е, че децата се захващат с най-невъзможни проблеми. Например те успяват да намерят интересни нюанси или да подскажат някакви много неочаквани ефективни творчески стратегии как да се работи по проблеми, които са изключително тежки, като например проблема с насилието, особено насилието да речем спрямо жените. Имахме тази година един проект за кибер насилие, който работеше върху превенция с артистични техники, например с форум театър…

Един от най-впечатляващите проекти… беше проектът на Адриана от Добрич, която беше направила една изключителна изследователска работа. В два архива беше изнамерила информация за интересни къщи с историческо значение, които са и паметници на културата някои от тях в Добрич, беше направила едни маршрути като туристически маршрути, така че да покаже тези забележителни места на своите съграждани и беше успяла да привлече вниманието на институциите на местната власт – на архитекта, на кмета, на местните медии, така че този проект се разраства…"

"Пространство за добрознание" е озаглавен проектът на Яница Цанева от Математическа гимназия "Баба Тонка" в Русе, класиран на първо място в Олимпиадата. Той е насочен към децата бежанци от Украйна, за които Яница и съучениците ѝ организират занимания по различни учебни предмети, но най-важното, обграждат с внимание и грижа.

Първенец сред групата на най-малките е второкласникът Иво Чобански от иновативното основно училище "Васил Левски" във Враца. Училището печели званието си именно с предмета "Моят свят", който развива гражданските качества и умения, съответстващи на възрастта на децата, казва учителката Ивета Дончева. Проектът на Иво привлича вниманието към проблем от заобикалящия ни свят: "Тревожно – врабчетата намаляват!"

Чуйте повече в звуковите файлове.




По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Когато правиш добро, никога не си сам

Започнаха великденските кампании в помощ на хора в нужда. Една от организациите, които се занимават с благотворителност в Перник и региона, е фондацията "Не си сам". Нейната мисия е да направи деня на нуждаещите се по-светъл и радостен с хранителни дарения и емоционална подкрепа. Гости в предаването "Другият до мен" бяха Евелина Димитрова –..

публикувано на 01.04.25 в 16:47
Проф. Мария Малинова

За женското здраве – с грижа и обич

Поканихме за разговор проф. Мария Малинова, нашият неофициален консултант по акушерство и гинекология. В седмицата на Благовещение опитният специалист отправи полезни съвети към дамите от всички възрасти. Поставихме част от акцентите върху тежките диагнози като рака на яйчниците и на маточната шийка, ендометриозата, но основната сюжетна..

публикувано на 01.04.25 в 15:35
Държавният педагогически университет „Богдан Хмелницки“ в Мелитопол

Конкурс под надслов "За правда и за свобода"

Конкурс за гимназисти, студенти, докторанти и краеведи обявиха от Центъра по българистика с Лекторат по български език, литература и култура при Мелитополския университет, Украйна. Това стана по време на ежегодните Дни на България, които Центърът организира в периода между 14 февруари, Успение Кирилово, и 11 март, рождената дата на Софроний..

публикувано на 01.04.25 в 08:10
 проф. Йорданка Семкова

България произвежда дозиметрите за изследване на радиацията в Космоса

Условията в космоса са много различни от тези на земята, при които ние се раждаме и живеем целия си живот и към които целият ни организъм е силно приспособен. Безтегловността е първият фактор, който е различен и с огромно значение за цялостното човешко здраве и физиологическите и психологически функции. Вторият фактор е изолацията в едно..

публикувано на 31.03.25 в 17:50

Единственото гробище за слонове в света е в Тайланд

Мечтая да пътувам толкова често, че служителите на летището да ме питат "Накъде този път". И с Александър Александров-Алекс е така. Той е певец, радио и телевизионен водещ и неуморим пътешественик. Музикалната му кариера започва благодарение на композитора Развигор Попов, който е автор на повечето му песни. Алекс има пет издадени албума,..

публикувано на 31.03.25 в 16:15