Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Прозаични диагнози

Проф. Златимир Коларов
Снимка: Кирил Чобанов

Един роман със заглавие "По тънката повърхност на леда" бе формалният повод да ни гостува проф. Златимир Коларов. Авторът е утвърден български ревматолог, но и писател, сценарист, човек с развит естествен интелект. Говорихме предимно за ревматология, но и за литература и документалистика. Акценти поставихме върху най-честите и болезнени диагнози в ревматологията, новите молекули, плащани от НЗОК за възпалителни заболявания като лупус, коксартроза, ревматоиден артрит. Дадохме повече информация за биологичните и биоподобни лекарства, които са най-новото постижение в терапията, но предизвикват и различни негативни ефекти.

"Не са малко сюжетите в новата ми книга, подчерта проф. Коларов, които са плод на лекарската практика, често това се случва и при избор на теми и герои в документалните филми. Но съм постигнал добър вътрешен баланс между медицината и литературата".

В хода на поредното издание "За здравето" дискутирахме и различни събития и акценти от изминалата седмица. Артериалната хипертония и последиците от нея бе тема в коментара на проф. Арман Постаджиян. В месеца, посветен на борбата с високото кръвно налягане, биват провеждани различни кампании, организирани от Българската лига по хипертония, сред които разяснителни и образователни инициативи за информираност на пациентите.

Друг сюжет бе насочен към неврорентгенологията. Тази тясна специалност, към която проявяват интерес много млади медици, е насочена към точното диагностициране на мозъчно-съдови заболявания. За проведения наскоро научен семинар и за прецизния диагностичен метод разказа доц. Марин Пенков от болница "Св. Иван Рилски" в София.

Една своеобразна поредица, свързана с негативната тенденция за използване на имена на изтъкнати лекари във фалшиви новини и реклама на хранителни добавки и лекарствени продукти, намери своето продължение и в последния брой "За здравето". Този път бе цитиран случай, в който е замесено името на акад. Чавдар Славов. На изтъкнатия уролог от болница "Царица Йоанна-ИСУЛ" бе "пришита" реклама на препарати за т. нар. инконтиненция – неволно изпускане на урина, често срещана болест при жените. Акад. Славов изрази огромното си огорчение от този прийом, който накърнява лекарското и човешкото достойнство, но често води и до фатални здравословни последици.

Към тази позиция се присъединиха всички останали участници в предаването, които също са били жертва на подобен род измама. Те единодушно посъветваха: за всяко лекарство или добавка се съветвайте с медицинско лице. Провеждайте терапия, единствено с медикаменти, предписани на рецепта и след консултация с лекар!


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Таня Петрова, Антон Митов, Стоян Стоянов и Милена Кондева

Цифровизация на словото

В деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност – 24 май, събеседниците на Антон Митов говорят за единните стандарти и методология за дигитализиране на музейно, библиотечно и аудио-визуално съдържание. Или накратко – за процеса на преобразуване на информация в цифров (електронен) формат в БНР...

публикувано на 24.05.25 в 16:20
проф. Бойко Георгиев

Трябва разумно да потребяваме природните ресурси, за да запазим биоразнообразието

Международният ден на биологичното разнообразие се отбелязва ежегодно на 22-ри май. Той се чества от 2001 г. с резолюция A/RES/55/201 на Общото събрание на Организацията на обединените нации (ООН) от 20 декември 2000 г. Темата на инициативата през настоящата 2025 г. е: "Хармония с природата и устойчиво развитие". Какво е това биологично..

публикувано на 24.05.25 в 12:00

Може ли училището днес да вдъхновява и да дава път в живота на младите хора

В рубриката "Всичко за образованието" задаваме въпроса на директора на СУ "Д-р Петър Берон" в Червен бряг Антон Шуманов. Преди да запеем "Върви, народе възродени" и да си дадем сметка колко се разминава общата картина на средното ни училище от наследените от далечни времена очаквания към него, искаме да разберем има ли начин то да бъде мястото,..

обновено на 24.05.25 в 09:57
 проф. Евелина Славчева

Проф. Евелина Славчева: БАН е духовен, експертен и научен център на България

Имаме известен отлив от фундаменталните научни изследвания поради естеството на науката днес, малко са финансовите инструменти за този тип фундаментални изследвания, а без тях трудно се стига до приложни постижения, така че тук също е необходима особена грижа. "Това, което като жена бих искала да постигна, е да създам още по-силно усещане в..

публикувано на 23.05.25 в 18:40

Природно земеделие – епизод 2: Биологично и пермакултурно земеделие

Алтернативни ли са алтернативните методи на земеделие или са вече единствената устойчива възможност за човечеството да отглежда храната си, и какви, не на последно място, са причините за възникването им? Радиоенциклопедията "Природно земеделие" запознава аудиторията с историята, практиките и причините за възникването на движенията за природно..

публикувано на 23.05.25 в 12:05