Битието се разделя между културното и дивото. Слушателите на Програма „Христо Ботев“ са сред хората, които са носители на културата. Така се обърна към най-широката аудитория у нас, която цени и търси всекидневно в ефира на БНР образованието, науката и културата, журналистът Кин Стоянов в предаването „Нашият ден“.
Докато българската политическа реалност не предлага примери за подражание, българската култура вече се радва на наградата „Букър“ в лицето на Георги Господинов.
В тази най-важна за българската духовност дата гостът на водещата Мария Мира Христова, разказа една малко известна за Стоян Михайловски книжовна история.
Всички го знаят като автор на българския всеучилищен химн „Кирил и Методий“. Литераторите го познават и в неговата друга поезия, в язвителните басни, на които е автор. Историците го посочват като председател на Върховния македоно-одрински комитет. Точно като такъв Стоян Михайловски поема грижата за близките на геройски загиналия през 1903 г. македонски войвода мичман Тодор Саев.
В началото на нашия век председателят на БЧК професор Стоян Саев, потомък на революционера, предава на Кин Стоянов препис от една семейна реликва – тетрадка с епиграми на Стоян Михайловски. Така на бял свят през 2001 г. излиза книгата със събрани епиграми от автора на „Върви, народе възродени“ „Сърдита библия“, остроумно илюстрирана от карикатуриста Борис Димовски.
Защото химнописците могат да бъдат и сатирици. За да направят човешки и непрефърцунен всеки истински празник. Който не бива да се превръща в мероприятие.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
В последните дни българската образователна система отново се оказа в центъра на общественото внимание – този път поводът е предложението да бъде намален броят на дните, в които родителите могат да извиняват отсъствията на децата си по домашни причини. Само преди година Министерството на образованието и науката (МОН) увеличи този лимит от 10 на 15..
В рубриката "Разговорът" се срещаме с Александра Велинова-Морган, правнучка на една от най-значимите фигури в българската история – Иван Евстратиев Гешов . Той е български министър-председател, основател на Българското книжовно дружество и директор на Българската народна банка, като подписът му стои под първата емисия български левове...
Способността да избираме кои искаме да бъдем е свързана с представата за храната като съзнателен избор. Във "Време за наука" проф. Стоян Ставру размишлява върху темата "Храна и етика" , запознава слушателите с понятието "гастрософия" и коментира популярните риалити формати, базирани на готвенето и храненето като индивидуални и социални практики...
В рубриката "Темата на деня" бе повдигнат въпрос от изключителна важност: как можем ефективно да използваме изкуствения интелект (ИИ) в обучението по финансови и икономически дисциплини? Този актуален проблем беше в центъра на дискусията по време на кръглата маса "Търсещи знание", проведена под патронажа на ректора на УНСС. Представители на..
Д-р Веселин Тенев е клиничен психиатър. Живее в САЩ от 2007 година и е преподавател към Департамент по психиатрия в Университета в Айова. Психологическият механизъм за оцеляването, отговорността и прехвърляне на вината. Вината на държавата и манипулациите на народния гняв от страна на управляващите. За псевдосвободите, икономиките и религиите. От..
Една от гостоприемните и атрактивни точки в маршрута на "Семейно радио" застава в актуалния ефир с пожара в Националната гимназия по приложни изкуства..
Изложбата "На тяхно място" е социално изследване на Владимир Карамазов за свободата като човешко право, което движи света. В основата на идеята е..
Под името "Тънки намеци – късо кино с подтекст" ще бъдат прожектирани късометражни филми. Премиерно ще бъде представен българският филм "Божоле" на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg