Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Майстори-зидари на днешния ни език

На празника отдаваме дължимото на строителите на съвременния български език, както ги нарича и Любомир Андрейчин. В две части на предаването "Премълчаната история“ разказваме за личности и дела, превърнали се в темели на това строителство. 


Втората част е посветена на развитието на езика ни, но и на фигури, допринесли за това развитие.


В разговор с професор Ваня Добрева, професор Магдалена Костова-Панайотова и доцент Лъчезар Перчеклийски започваме от понятието "кирилица“ и връзката между азбука и език, говорим за Кирил и Методий и учениците им, но и за приноса на възрожденски дейци като Паисий, Софроний Врачански, Неофит Рилски, и на класици като Христо Ботев, Иван Вазов, Добри Войников, Васил Друмев, Стоян Михайловски...

Професор Добрева развива и идеята, че е необходим висок хоризонт на политическите усилия в областта на хуманитарното знание, за да има истински напредък в културното ни строителство. Доцент Перчеклийски разказва за етапите в развитието на българския език и църковнославянската  му форма, за старобългарския и новобългарския. 

Събеседниците обръщат специално внимание на сборника „Кирилицата“, издаден като следствие от Международната конференция за кирилицата в София през миналата година. Професор Костова-Панайотова пък, главен редактор на сп. „Езиков свят“,  разяснява приоритетите при университетското обучение днес в областта на езикознанието и хуманитаристиката. 

101824993
По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Розовото езеро Масазир

Розово езеро и Ахатова планина в Азербайджан

Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около езерото вече е квартал на Баку, столицата на Азербайджан. Нещо като нашата Бояна. Наоколо строят къщи състоятелни люде, които имат проблеми с щитовидната жлеза и трябва да дишат йодни пари. Така..

публикувано на 06.04.25 в 17:10

В Института по полимери на БАН разработват нови екосъобразни и приложими полимери

Представителите от ИП-БАН ас. Ина Анастасова – носител на наградата "Проф. Иван Шопов“ на Съюза на химиците в България "Изявен млад учен в областта на полимерите“ за 2025 г., Анна Пранчева – носител на награда за най-добър доклад на 16-ата научна сесия "Младите учени в света на полимерите" 2025 г. и отличена с грамота за достойно представяне в..

публикувано на 06.04.25 в 11:15
Проф. Петя Осенова

За мрежите от думи и езиковите технологии

Има теми и дялове от науката за езика, които не са често предмет на разговор дори в предаването "За думите". Не за друго, а защото е много трудно да бъдат "преведени" на достъпен за нас, неспециалистите, език. Такава област безспорно е компютърната лингвистика, иначе казано, обработката на естествения език така, че да може да бъде анализиран и..

публикувано на 06.04.25 в 08:25

В Салала кола върви нагоре с изключен двигател

Когато бях малка, в научнопопулярно списание (може би "Космос"), прочетох за антигравитационния хълм в Салала. Тогава султанатът Оман ми се струваше толкова невъобразимо далечен и екзотичен! Щом имах възможност да посетя тази държава, освен Руб Ал Хали, втората по големина пустиня в света след Сахара, бях много ентусиазирана да видя това магнетично..

публикувано на 05.04.25 в 12:05
„Вампирова булка“, илюстрация на Любен Зидаров към „Български приказки“ от Николай Райнов, 1974

Скритата сила на вълшебната приказка: Целебните приказки

Целебната сила на вълшебната приказка не е мит, осъзнали са го психотерапевтите от Фройд насам, особено Юнг, който насочва вниманието към архетипите в общочовешкото психическо функциониране. Още оттогава вълшебната приказка е част от професионалния психоаналитичен и терапевтичен арсенал. "Приказката е мост между съзнаваното и несъзнаваното… ние..

публикувано на 05.04.25 в 11:35