В интервю за БНР журналистът Валери Найденов коментира последните вътрешнополитически новини и поставя акцент върху политическата криза, пред която е изправена страната. Той изразява съмнения относно възможността постоянно правителство да помогне на България, тъй като е “формирано на несигурна почва и в голяма степен е назначено отвън“.
В ефира на “Нашият ден“ журналистът коментира, че причината за политическата криза е в “стандартната авария“, която възниква в системи, използващи партийно-листовата избирателна система. “Такива кризи са се случвали и в други държави като Франция, Италия, Белгия, Холандия и Гърция, но всяка от тях излиза от кризата по различен начин“, казва той.
Според него решението на политическата криза може да бъде постигнато чрез промяна в системата, без да се нарушава Конституцията, а само чрез промяна в законодателството. Найденов подчертава, че когато една партия самостоятелно формира правителство, без да предостави министерски постове на своите партньори в коалицията, това също е “криза и огромен риска за тази партия“.
В интервюто се споменава и старата стратегия на политическите лидери, която Валери Найденов описва като “временно оттегляне“.
“Това, което прави Борисов, е много стара стратегия, още от китайските пълководци – оттегли се временно, дай им цялата войска и власт, и ще дойдат да те молят да се върнеш“, твърди той.
Найденов предупреждава, че това може да доведе до хаос, тъй като властта, предоставена на ПП-ДБ, може да бъде отнета по всяко време.
“Че ще настъпи хаос, е ясно, защото ПП-ДБ искат всички министри, добре, ще ги получат, но в същото време ГЕРБ може да ги свали, когато си иска“, посочва той.
Относно мнозинството в парламента, Валери Найденов изтъква, че мнозинството в парламента е против "Продължаваме промяната" и че винаги ще има разбирателство между ДПС и ГЕРБ.
“Ако се замислим какво е мнозинството в парламента, то е против “Продължаваме промяната“ – “Възраждане“ винаги ще гласува “против“, ДПС винаги ще има някакво задкулисно разбирателство с ГЕРБ“, казва още журналистът.
В интервюто журналистът изрази съмненията си относно дълготрайността на всякакви договорки между политическите сили в България. Той поставя въпросителни знаци върху съгласието, което може да бъде постигнато между първите две партии, като посочва, че такива споразумения имат ограничен срок на действие. Той се съмнява в ефективността на такива договорки, като пример за това посочва случая с Иван Гешев, чийто мандат на прокурор е бил обект на споразумение, което впоследствие е било нарушено.
В предаването Найденов подчертава още и разликата между политическия морал и човешкия.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..
В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..
За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..
Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..
"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента. Над 50 000 семейства у..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg