Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Преображението" на Кафка оживява на благоевградска сцена

В Драматичния театър "Никола Вапцаров" в Благоевград текат последните репетиции на спектакъла "Преображението". Постановката по прочутата новела на Франц Кафка е на Веселка Кунчева, която е и автор на драматизацията заедно с Полина Христова.

"Кафка е много мой, "личен" автор, ако мога така да се изразя. И неговите проблеми, търсения са доста болезнени за самата мен. След дълго мислене се спряхме на този текст и решихме, че може би сме доузрели поне малко да усетим от тези, буквално, бездни, които той отваря пред човешкото същество.

Темата, която изследваме в спектакъла, е липсата на човешко общуване, лъжата между хората, която, разраствайки се като раков организъм, може да унищожи човека.

И най-страшното за мене е, когато сам започнеш да лъжеш себе си, за да си в някакъв комфорт, наложен отвън.


Всеки от актьорите се раздава абсолютно на максимум и дава от своята емоция, от своя житейски опит също, защото работя с млади хора – всичките надъхани и талантливи. Така че спектакълът става едно наше, живо творение, вдъхновено от текста на Кафка”, сподели в "Артефир" Веселка Кунчева.

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.

В представлението участват Борис Върбанов, Теодор Ненов, Ива Кънева, Гергана Цакова, Недиляна Павлик, Константина Георгиева, Пепа Манева, Йордан Ангелов, Гринго-Богдан Григоров, Калоян Лулчев.

Сценографията е дело на Мариета Голомехова, композитор – Милен Апостолов, хореографи – Явор Кунчев и Дорина Пунчева.

Премиерата на "Преображението" е на 30 май.

Снимки: ФС на ДТ "Никола Вапцаров"
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Тридесет и три години специалност "Метал" в НХА

Тридесет и три години отбелязва специалност "Метал" в НХА с едноименна изложба в галерия "Академия". Това е  завършващ етап на едноименен двугодишен проект, осъществен в рамките на Конкурса за финансиране на проекти за присъщата научна и художественотворческа дейност на Националната художествена академия.  В рамките на проекта бяха проведени..

публикувано на 11.01.25 в 08:20
Ралука Над

Румънската писателка Ралука Над за антропологията и писането

"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
проф. Иван Газдов

Добрата вибрация

На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба.  Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..

публикувано на 10.01.25 в 14:57

Предпремиерна среща с младата румънска поезия в антология

Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..

публикувано на 10.01.25 в 12:45
Димитър Димитров и учителят Димитър Драгнев

Българин триумфира на Цицероновия конкурс: Как латинският го отведе в Оксфорд

Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..

публикувано на 10.01.25 в 09:52