От 1 до 10 юни Варна отново е домакин на традиционния Международен театрален фестивал "Варненско лято".
Официалното откриване на 31-вото му издание е от 19 часа с "Представление и половина" – най-новия спектакъл на режисьора Стоян Радев в Театър "Българска армия".
Афишът на тазгодишното издание включва 4 модула – българска селекция, международна селекция, шоукейс и паралелна програма. Съвместно с музикалния фестивал "Варненско лято" продължава и програмата "Интермецо".
Българската селекция включва осем спектакъла, избрани сред най-добрите от актуалния репертоар на нашите театри – "Орфей" на Народния театър "Иван Вазов", "Юн Габриел Боркман" на Варненския театър, "Чест"на Театър 199, "Укротяване на опърничавата" на Пловдивския театър, "Дебело прасе" на Младежкия театър "Николай Бинев", "Това не го казвай" от Саломе Льолуш, "Дишай" от Дънкан Макмилан.
Тази година фестивалът възстановява програмата "Шоукейс", чиято цел е да популяризира българския театър извън страната.
В нея се представят български спектакли с превод на английски, които се играят пред специално поканени международни специалисти.
Сред акцентите в програмата "Шоукейс" е спектакълът "Коприна" на Пловдивския театър "Н. Масалитинов", с режисьор Диана Добрева. "Коприна" е първата българска постановка, включена в официалната селекция на световната Театрална олимпиада, която тази година се провежда в Унгария.
Какво още са подготвили организаторите от фондация "Виа фест", можете да чуете в звуковия файл. Програмата представи в "Артефир" театроведът доц. д-р Асен Терзиев, главен координатор на фестивала.
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори – Симеон Кръстев, която е обединена под мотото "2 in 1". Вернисажът колаборира две различни техники, а именно, акварел и маслена живопис. Откриването на експозицията предизвика жив интерес в..
Каква е разликата между западните и източните книжни панаири и форуми за литературен обмен? Как читателите в арабския свят се сдобиват с хартиени копия? Кои международни практики биват успешно интегрирани на българска почва и какъв е пътят на една книга от написването ѝ до преводи и чуждестранни издания? Гост на предаването "Литературата. Начин..
Професор Боян Добрев е ръководител на катедра "Стенопис" в Националната художествена академия и е доктор по изкуствознание и изобразителни изкуства. Създател е на множество мултимедийни реализации за нуждите на Министерството на външните работи, Софийски университет "Св. Климент Охридски", Министерство на икономиката, Посолството на САЩ в България,..
Илюстраторката и графична дизайнер Александра Рамирес е базирана в Лондон вече повече от 10 години. Нейната работа е насочена към дигиталния дизайн, но в изложбата си Slam Dunk в столичното галерийното пространство L44 Рамирес изразява огромната си любов към спорта и баскетбола, експериментирайки с техниката ситопечат. Александра е специализирала в..
Със своя "НЕпътеводител за Италия от А до Я" блогърът и пътешественик Иван Кръстев потапя читателите в магията на така наречената "Страна на Ботуша". Кръстев работи в строгата сфера на финансите, но неговата страст е пътуването. Като пишещ пътешественик той членува в Асоциацията на журналистите и писателите по туризма (АБУЖЕТ)...
Австралиецът Саймън Бони (р.1961, Сидни) и групата му Crime & The City Solution пристигат за първи у нас в понеделник, на 2 декември, за да..
Две от късните реформаторски опери на Кристоф Вилибалд Глук бяха изпълнени в две водещи белгийски музикални институции – във Фламандската опера в Антверпен..
Тази година Европейската лаборатория по физика на елементарните частици (ЦЕРН) отбеляза своята 70-годишнина. ЦЕРН е основан от 12 европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg