Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Гласът на колелетата": Изложба показва епохата на автобусите "Чавдар" (видео)

| обновено на 30.05.23 в 09:44

В рамките на Международния ден на музеите Ботевград отбеляза събитието с изложбата "Гласът на колелетата", посветена на иконичните автобуси "Чавдар". Изложбата, създадена от екипа на местния музей, представя богат снимков и документален материал, макети на автобусите и рол-банери.

Вдъхновена от книгата на Иван Колев – "Автобусите на Ботевград", тя разкрива историята на тези автобуси, започвайки от работилницата на Рачо Джамбов в началото на XX век, през преходните години и национализацията, до създаването и възхода на завода "Чавдар".

"Гласът на колелетата" пресъздава историята на автобусите "Чавдар" и отразява значението им за града Ботевград. Изложбата предлага на посетителите вълнуващ поглед върху едно емблематично производство, което е оформило и променило градската среда и живота на хората в региона.

Директорката на музея Рени Петрова изрази в ефира на “Нашият ден“ удовлетворение от факта, че изложбата  представя нещо толкова емблематично и характерно за града. Тя посочи, че през последните 80 години в Ботевград се произвеждат автобуси и събитието е резултат от сериозния труд на екипа на музея. Експозицията има мобилен характер, та ще пътува, за да достигне до по-широка аудитория. В Ботевград изложбата ще остане до 15 юни. Следващата дестинация е Историческият музей в Правец. 

Чуйте разговора в звуковия файл.

Снимки: facebook/groups/Darian Georgiev
По публикацията работи: Зоя Димитрова
ВИЖТЕ ОЩЕ

За вечния живот

Данни за това как да се отнасяме към покойниците откриваме още в Стария завет. Молитвите за мъртвите съществуват от древност, тъй като "в Христа всички са живи”. Всяка събота от седмицата е посветена на покойниците. Традиция е на задушниците, установени от църквата за общ помен за починалите да се посещават гробищата, за да отдаваме дължимата..

публикувано на 03.11.24 в 09:35
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Обществото отива към код на поведение – силният е важен, независимо как се държи

Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев , икономист. "Това отношение към журналисти не е отсега, а от доста отдавна. Минаха немалко години, откакто Анна Цолова влезе в директен конфликт с политици по време на предаване и вместо да беше..

публикувано на 03.11.24 в 09:00

Форма на дискриминация ли е недостъпната архитектурна среда

В рубриката "Съвети на адвоката" на юридическото предаване "Законът и Темида" д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация, дългогодишен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Гена Видева от Ямбол: Предоставянето на услуги и..

публикувано на 01.11.24 в 14:30
Иво Сиромахов

Защо продължаваме да търсим примери в миналото?

В Деня на народните будители в рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" гостуват Иво Сиромахов, писател и автор на книгата "Моите вдъхновители", и Христо Блажев, създател на сайта "Книголандия" и групата "Какво четеш" с над 200 000 членове. Те споделиха своите мисли за будителите и вдъхновителите. Иво Сиромахов разказа, че след като е..

обновено на 01.11.24 в 13:22
проф. Илин Славов и Анелия Торошанова

Проф. Илин Савов: Киберкултурата в България е на много ниско ниво!

Изкуствен интелект и киберсигурност – възможности за генериране на престъпления и ниво на защита. Каква е ролята на ИИ и има ли той негативни страни? Проф. Илин Савов е директор на Научноизследователския институт по продоволствена сигурност към Тракийския университет в Стара Загора (единствен у нас).  Експерт по проблемите на националната,..

публикувано на 01.11.24 в 12:45