Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Рентгеновите лучи"

Снимка: rilski.com

Малко познатото стихотворение на Иван Вазов, писано преди 123 години, бе отправната точка в разговора ни с доц. Марин Пенков. Началникът на Отделението по образна диагностика в болница "Свети Иван Рилски", ерудиран и амбициозен млад лекар, акцентира върху новите и авангардни технологии в рентгенологията, успеваемостта и точността при поставяне на диагноза, екипната работа и кариерното развитие на младите лекари.

В поредното издание "За здравето" отговорихме и на редица слушателски тревоги: каква е дозата на облъчване при различните високотехнологични изследвания, има ли риск за здравето при използване на контрастни вещества, кои системи в организма трябва да бъдат редовно обследвани от скенер или ЯМР?

Доц. Пенков (на снимката) благодари на своите колеги от болницата, с които години наред работят в екип и отношенията им, прераснали в приятелски, невероятно позитивно влияят на работата. Говорихме за учителите по рентгенология, за влиянието на родителите при избора на професия. Към позицията на Марин Пенков (син на двама лекари) се присъедини и д-р Стефан Константинов – познат като бивш зам.-председател на БЛС, министър на здравеопазването, директор на болница. Той също изрази благодарност към своите родители-лекари, от които е наследил обичта и уважението към лекарската професия. На въпрос кое е преобладаващо в тяхната работа? – разочарованието или удовлетворението, и двамата медици бяха категорични, че положителните емоции на лекаря са незаменим източник на сили и енергия да помагаш на хората!

По повод Международния ден за борба с миастения гравис в предаването участва Ирена Нешовска – председател на едноименна фондация. Тя изтъкна своята болка от липсата на адекватна грижа за пациентите с това рядко заболяване, за които мускулната болка и скованост, когнитивните проблеми, задухът и редица други симптоми са всекидневие. В разговора бе изразена и надежда, че НЗОК и другите здравни институции ще помогнат в битката за качество на живот на страдащите от миастения гравис.

Традиционно поредицата "За здравето" преминава на "летен режим" от 10 юни до 9 септември 2023 г. В рамките на периода ще чуете 14 предавания под мотото "Избрано от програма "Христо Ботев". Слушайте ги, защото дори и при повторно излъчване има какво да бъде научено. Както казвам: темите за здраве никога не остаряват, стареем ние, хората!

Целият екип "За здравето" – музикалните редактори и тонрежисьори, редакторът Кирил Чобанов и аз, Стойчо Стоев, Ви желаем слънчеви дни, независимо къде ще ви намерим със своите избрани послания: на морето, в планината, на полето, в къщи...

Снимки: rilski.com
По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
„Сказание за цар Самуил“ - маслени бои, платно, Васил Горанов

Цар Самуил – 1010 години от смъртта му

Когато става дума за българските царе и се спомене името на цар Самуил, първото, което изплува в съзнанието ни, е историята за ослепените негови войни. Едва след това се сещаме и за легендите,   разказвани за него. Тази година на 6 октомври се навършват 1010 години от трагичната му смърт. В ход е подготовката за тържественото отбелязване на тази..

публикувано на 02.10.24 в 15:10

Силвия Лакова: Децата са любознателни, отворени и бързо усвояват нови знания

Студенти от 7 до 11 години посетиха Университета за строителство, геодезия и архитектура за една седмица, съобщава в предаването "Следобед за любопитните" Силвия Лакова. Идеята за създаването на този университет, смята тя, е било да се предизвикат и насърчат естественото любопитство и критичното мислене на децата, като се повиши интересът им..

публикувано на 01.10.24 в 17:45

Палеонтологът Владимир Николов: Находището край Трън е прозорец към един изгубен свят

От 2 до 10 август тази година се проведе Седмата палеонтологична експедиция на Националния природонаучен музей при БАН до находището на динозаври и друга гръбначна фауна с къснокредна възраст край град Трън. В резултат на извършените от екипа дейности са събрани над 30 нови вкаменелости от гръбначни животни. Те ще позволят на палеонтолозите да..

публикувано на 01.10.24 в 09:30
Проф. Марин Георгиев

Явните и скритите кодове на тялото

Основен гост и изразител на мнения по темата бе проф. Марин Георгиев – председател на Българското урологично дружество. Човешкият организъм често алармира за различни проблеми и ние, с помощта на специалистите, трябва да ги разчитаме и да потърсим помощ. В урологията – тази бързо развиваща се специалност, симптомите са доста ясно различими:..

публикувано на 30.09.24 в 18:25
проф. Диана Гергова

Пътуваща изложба представя българските археологически открития

Пътуващата изложба "Сборяново – природа и паметници, богове и хора" на Културния институт към Министерството на външните работи вече седмица се радва на интереса на жителите и гостите на Братислава.  "Тази пътуваща изложба, направихме заедно с Министерството на външните работи и тя вече е обиколила много държави от Япония до САЩ, и в много..

публикувано на 30.09.24 в 12:00