Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разказвачът на музикални приказки – проф. Ангел Станков

Снимка: sofiaphilharmonic.com

Един от най-обичаните, най-търсени и активно концертиращи български изпълнители отбелязва през 2023 г. своя 75-годишен юбилей. Това е цигуларят, диригентът и любим учител на поколения музиканти проф. Ангел Станков.

Роден през 1948 г. в София, той е потомък на големи възрожденски родове с дейно участие в национално-освободителното движение. Затова и никой от семейството не допуска, че младият наследник ще поеме по пътя на голямото изкуство, а не на хуманитарните науки, както повелява родовата традиция.

След Леон Суружон Ангел Станков продължава обучението си в Музикалната академия в София при проф. Владимир Аврамов, а също така и при Манук Парикян и Ифра Нийман в Лондон. Гастролира в Европа, Съединените щати, Япония, Тайван, Южна Корея, Куба и др. Развива и активна педагогическа дейност, като от 1996 г. е професор.

Като оркестров изпълнител Ангел Станков е концертмайстор на Софийската филхармония между 1981 и 2000 г. Изявява се и като диригент, заставайки на пулта на оркестрите в Солун, Ниш, Киев, Харков и Истанбул.


В областта на камерната музика той е дългогодишен примариус на квартет "София", а през 90-те години на XX век е част и от клавирно трио "Димитър Ненов". Но венецът на кариерата му в това направление безспорно е участието му в легендарното цигулково дуо "Станков-Радионов", превърнало се в своеобразна емблема на съвременната българска камерна музика. Сред многобройните успехи на дуото се откроява Първата награда от Първия фестивал на камерната музика в Осака, Япония през 1993 г., където двамата свирят заедно с пианистката Теодора Несторова. За привързаността на Станков и Радионов към каузата на основаното от тях цигулково дуо свидетелства и любопитния факт, че в началото на 80-те години на отминалия век двамата първоначално отказват да станат част от Софийската филхармония, за да се занимават изцяло с камерна музика. Този смел ход от страна на двамата, по онова време млади музиканти, не остава без последствия от страна на тогавашния главен диригент на филхармонията – композиторът Константин Илиев.

За щастливата развръзка на творческата им сага, наречена "Софийска филхармония", както и други моменти от жизнения и професионален път на Ангел Станков ще научите от самия него, ако бъдете на честотите на националната програма „Христо Ботев“ и предаването "Студио музика" във вторник, 6 юни от 19.30 ч. В предаването свои мисли и благопожелание към юбиляря изказват и цигуларят Павел Златаров, концертмайстор на Софийската филхармония, една от любимите студентки на проф. Станков - Кристина Хинова, понастоящем примариус на квартет "София", пианистката Жени Захариева и, разбира се, Йосиф Радионов.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Залезът на боговете" в Брюксел – триумфален финал на Вагнеровата тетралогия в "Ла Моне"

С последната, четвърта част – "Залезът на боговете", завърши представянето на монументалната тетралогия "Пръстенът на нибелунга" на Рихард Вагнер в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Огромно начинание, започнало през ноември 2023 г. Продукцията ще остане в историята на операта и с факта, че тя бе реализирана сценично от двама режисьори...

публикувано на 16.02.25 в 08:05

Маскани звучи в Уексфорд

73 сезон на Оперния фестивал в Уексфорд, Ирландия се откри на 18 октомври 2024 г. със спектакъл на опера, определяна като "типично италианска" – "Маските" на Пиетро Маскани. В предаването ви предлагаме пълен запис от залата на Националния оперен театър в Уексфорд с участието на солисти и оркестъра на Уексфордския фестивал под диригентството на..

публикувано на 15.02.25 в 08:05

"Маските", опера в пролог и три действия от Пиетро Маскани

Музика: Пиетро Маскани Либрето: Луиджи Илика Премиера: 17 януари 1901 г. Пролог Актьорите и техният импресарио представят героите: • Бригела, пътуващ търговец; • д-р Грациано, юрист; • Коломбина, неговата прислужница (влюбена в Бригела); • Панталоне, богат жител; • дъщеря му Розаура (влюбена във Флориндо); • заекващия Тарталия; • капитан..

публикувано на 14.02.25 в 16:30

Жените в музиката

Три талантливи дами обединяват творческите си усилия, за да зарадват публиката с разнообразна програма. Надежда Цанова, Петромила Йакас и Вилиана Вълчева поставят музикален мост между България и Хърватска с концерт, озаглавен "Жените в музиката". "След първата професионална среща с Петромила решихме, че ще бъде интересно да се направи едно..

публикувано на 14.02.25 в 15:20

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 28 февруари 2025 г.

16 февруари Изпълнения на ансамбъл La Venexiana с Габриеле Паломба – теорба и диригент. 3.00 часа – Клаудио Монтеверди (1567-1643), Di far semper gioire (Винаги да радва хората) из "Мадригали и канцонети", книга девета от 1651. 3.03 часа – Клаудио Монтеверди (1567-1643), Ohimè dov’è il mio ben (Уви, къде ми е доброто) из Седма книга с мадригали от..

публикувано на 14.02.25 в 09:18