Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От Искъро по-дълбоко нема! А защо не и по-чисто?

Росен Мирчев, Ваньо Контев, Георги Мутавджийски, Асен Масларски (от ляво надясно)
Снимка: БНР

На предаването "И рибар съм, и ловец съм" гостуват двама млади мъже, представители и част от Управителния съвет на Риболовно сдружение "Искър – София", изпълнени с огромен ентусиазъм и решителност да превърнат река Искър в синоним на чистота и място за благоденствие на балканската пъстърва.

Това са Георги Мутавджийски и Ваньо Контев от риболовното сдружение, чиито членове и симпатизанти са се заели с почистването, зарибяването и опазването на р. Искър от стената на Панчаревското езеро до София.

Става дума за началото на тяхната организация, което го поставят 50-тина ентусиасти, а само за няколко месеца сдружението им има вече 251 активни членове, за досегашната им дейност, трудностите, срещнали в реализацията на идеите си, и разбира се, успехите им. А малък успех ли е това, че при почистването само на 5 км от реката те са извадили 52 тона боклук?! Или за това, че в акциите им се включват не само софиянци, ами и представители на пет националности – китайци, французи, гърци, руснаци…

Сега, след две сериозни зарибявания, всеки може да отиде и да практикува любимият си спорт, но... Режимът по реката е хвани-пусни!!!

Едва ли ще се учудите, че от организационна работа и двамата почти нямат време за риболов. Георги признава, че е имал време едва за 1 час риболов, а Ваньо – цели 3 часа.

Сдружението разчита основно на членски внос, но и на дарения, като сред дарителите се откроява Мартин Валентинов Войнов, който е дал цели 1000 лв. А в 18 риболовни магазина в София има и кутии за дарения.

Иначе природозащитниците имат собствен сайт и два канала за комуникации – групата им във Фейсбук и във Вайбър, чрез които реализират охраната на дивеча и рибата от посегателства, както и опазването на цялото биоразнообразие.

Сега най-близката им цел е построяването на беседки, поставянето на кошчета за боклук, както и организирането на Зелено училище за деца, които да овладеят основите на спининговия и мухарски риболов.

Чуйте всичко това от Георги Мутавджийски и Ваньо Контев!

Знаем, че човек невинаги може да е в ефир с нас, но на страницата на "И рибар съм, и ловец съм" можете да наваксате пропуснатото и да чуете всички предавания, а… и още нещо!

Снимки – БНР и личен архив

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Тони Йорданов

Северозападно вино

Семейството Тони и Надежда Йорданови от Мездра са собственици на млада винарна тип "шато" в близост до града. Любовта към виното е първият импулс на Тони Йорданов да прави вино и дълги години това занимание е само хоби, финансирано от другите дейности на семейството – зеленчукова ферма, хотел в гр. Мездра, създаване и управление на ВЕЦ. Днес..

публикувано на 06.04.25 в 10:35

Човешките слабости

Неделното евангелско четиво за Петата неделя от Великия пост на пръв поглед няма нищо общо с честваната на този ден светица — преподобна Мария Египетска. Вгледаме ли се обаче по-обстойно ще намерим един общ елемент. И в текста от св. евангелист Марк, и в житието на светицата са разкрити човешките слабости. Заедно с доц. Венцислав Каравълчев,..

публикувано на 06.04.25 в 09:35
Стоян Георгиев

Стоян Георгиев: Случващото се в Турция надминава нашите представи за репресии

Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо техните съдебни системи са причината, за да излязат хората на улиците . Когато една съдебна система е превзета, можем да видим как може да бъде използвана. В Турция, например, една журналистка, с..

публикувано на 05.04.25 в 09:00

В чистото, спретнато и подредено село Глава

Село Глава се намира в община Червен бряг, плевенска област. Селото е създадено в края на XIV в. и носи името от това време. Една от легендите за името е, че поради благоприятните условия в местността, хората изкарвали на паша добитъка си там и поставили на кол череп на животно, който да служи като ориентир. Главата на животното се превърнала в..

публикувано на 05.04.25 в 08:35
Абдулрахман Ал-Халиди

Каква ще е съдбата на саудитския дисидент Ал Халиди

В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..

обновено на 04.04.25 в 17:31