Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Очаквайте в "Аларма" Гергана Лаптева с четвъртия ѝ роман

Снимка: @gerganalaptevabooks

Гост в "Аларма" на 8 май от 21.30 часа е Гергана Лаптева – геолог и писател.

Тя е ръководител на отдел "Култура" в Българския антарктически институт, участвала е в 7 антарктически експедиции и е автор на 3 книги за Антарктика: "Посока юг – пътуване към Антарктида", "Врата на боговете. Южна Америка – истории от земята на инките" и "Непознатата Южна земя – Terra Australis Incognita" в съавторство с проф. Христо Пимпирев.

След успеха на "Монетата", "Божествен аромат" и "Тайната от Апамея", с четвъртия си роман Гергана Лаптева изоставя античната история и се впуска в тайните на Средновековието.

Гергана Лаптева (вляво) и Ася ЧаневаС нея говорим за "Третият слой", чиято премиера е днес (8 юни) от 17.30 часа в книжен център "Гринуич" в София.

Използвайки факти от Средновековната история, книгата вплита загадки и шеметна надпревара през три европейски държави в продължение на 700 години, разказвайки историята за заговор за убийството на влиятелен владетел.

Авторката прави задълбочени проучвания на всички произведения на изкуството, обществени сгради, храмове, исторически забележителности и места, които описва в романа си.

За творческия си процес Гергана споделя:
"Изчетох много историческа литература. Посетих всички описани в романа места и обекти, разговарях и се съветвах с историци, запознах се с публикациите на български учени, изследвали периода, за който пиша. Винаги правя подробно проучване, като представям известни, но и малко познати сведения и хипотези. Надявам се, че както аз осъзнах, след написването на книгата, колко неща не съм знаела, така и читателите ще открият нова за тях информация."

"Третият слой", разказва за таен код, скрит в картина на Якопо Тинторето – един от най-именитите представители на италианския Ренесанс. Този код ще отведе героите и читателите до писмо, с което е поръчано убийството на средновековен владетел.

Главният герой, Франческо Фабиани, наследява къща, на тавана на която открива отдавна забравена картина. Реставраторката Ана Конти се натъква на скрито послание, замаскирано под слоеве боя. Двамата се впускат в надпревара с времето и агентите на Ватикана, за да разкрият вековна тайна. Тайна, за която Светия престол би направил всичко, за да я запази завинаги.

Идеята за написването на "Третият слой" идва случайно по време на разходка в художествена галерия във Венеция. А по-късно в библиотека "Марчана" (най-старата и все още действаща обществена библиотека в Европа) попада на текстове, описващи тайни кодове, използвани за предаване на различна информация; споменава се архивът на Ватикана и връзките на Венецианската република с Константинопол. Така неусетно в Гергана възниква идеята да напише роман, чийто сюжет е тясно преплетен с един от най-размирните и изпълнени с противоречия периоди на Средновековието, период на Кръстоносни походи и Светата инквизиция.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мориел Георгиева, Елина Кешишева, Велин Манов и Нора Христова

Силата на жените чрез изкуството в изложбата "Контакт" на Елина Кешишева

Изложбата "Контакт" в галерия One на световно известния фотограф Елина Кешишева е вдъхновена и посветена на жени, преживели насилие. Заедно с фондация "Импрув" те призовават за промяна чрез свързване със света на другите. Кешишева представя своя човешки и творчески интерес към темата за силата на жените и тяхното умение да преминават от..

публикувано на 02.07.24 в 17:15

Завръщане – фотографска изложба на Силвио Томов

Силвио Томов споделя, че: "Темата за завръщането може да се разглежда от много аспекти. Основният от тях е, че фотографията ни помага да (съ)преживеем отново и отново определена емоция, настроение или миг. Образите, това са тези късчета спомени, които остават завинаги запечатани в съзнанието ни. Според големия режисьор Андрей Тарковски детството на..

публикувано на 02.07.24 в 16:25

Петя Кокудева: Срещите с хора по света са като терапия

"Патагонци, тролове и още мои роднини" е най-новия пътепис на детската писателка и поетеса Петя Кокудева. Той ни отвежда до 24 различни места по света, под формата на кратки разкази, щрихи, срещи или наблюдения за човешката природа и силата на културните различия. "Стори ми се честно още в увода да призная, че винаги има трудности и..

публикувано на 02.07.24 в 11:15

Отвореното поле за културен обмен между Централна и Източна Европа и Китай

За пътя към сътрудничеството в областта на креативните и творчески индустрии между Източна и Централна Европа и Китайската народна република – разговор с Юлия Томова и Влад Гицоайка . Повод за срещата в студиото на "Нашият ден" е проведеният Пети форум на културните и творчески индустрии между Китай и Централна и Източна Европа . Юлия..

публикувано на 02.07.24 в 10:18

Лятото на "Тротоара 2020": Музика, култура и TRAP Fest Open Air 2024

С настъпването на лятото читалище "Тротоара 2020" представя своята вълнуваща лятна програма, в която ключово събитие е TRAP Fest Open Air 2024. Председателят на читалището Деян Янков разказва повече за инициативата. Всички събития са с "вход свободен" и предоставят уникална възможност за младежите да бъдат активна част от организацията, публиката и..

обновено на 02.07.24 в 10:08