След спектакъла "Коприна", който Пловдивският театър вече представи с голям успех на тазгодишната Театрална олимпиада в Унгария, българското участие в престижния форум продължава на 10 юни с още едно представление – "Балкански синдром" на Драматичния театър "Сава Огнянов" в Русе.
Спектакълът е в програмата на Дунавския театрален фестивал ("Danube Theatre Festival"), който се провежда в унгарския град Дьор като част от 10-ото издание на Театралната олимпиада.
Сценичният вариант и постановката по прочутата пиеса на Станислав Стратиев е дело на режисьора Недялко Делчев.
"Самото споменаване на олимпиада възбужда сетивата и усещането е, че участваме в много голям форум, в който са представени театри от всички нации.
Имам приятното усещане, че отиваме на място, където ще ни бъде наистина интересно и ще успеем, дай Боже, достойно да представим българския театър след "Коприна" на Диана Добрева.
Всяко излизане извън контекста на българския театър е полезно не само за нашите актьори в Русенския театър, но и въобще за българския театър. Възможността да се срещнеш с друга публика, да се съизмериш, мисля, че е винаги повод за натрупване на добро самочувствие и дава дълги резултати след това в работата на театралния колектив – хората са мотивирани и работят по друг начин, с друга интелектуална възбуда", сподели в "Артефир" Недялко Делчев.
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.
Тази година в най-големия театрален форум в света участват общо 7500 артисти от 58 държави, които представят своите спектакли на над 100 сцени в Унгария, която е домакин на юбилейното издание на Театралната олимпиада.
Тридесет и три години отбелязва специалност "Метал" в НХА с едноименна изложба в галерия "Академия". Това е завършващ етап на едноименен двугодишен проект, осъществен в рамките на Конкурса за финансиране на проекти за присъщата научна и художественотворческа дейност на Националната художествена академия. В рамките на проекта бяха проведени..
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg