Загубени в езика ли сме, или пренебрежението ни към него е голямо? Играта с думите, които превръщат истината в лъжа. Защо не сме научени да подхождаме аналитично към казаното и написаното? Какво означава критичното мислене? Кога експертната реч се легитимира и кога се намалява доверието към автора? Къде е общото между пропагандата, медиите и (не)достоверността?
Андреана Ефтимова, професор по медиен език и стил във Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет "Св. Климент Охридски", е гост в "Мрежата" и поводът за тази покана е новата ѝ книга "Твърдят запознати – езикови маркери за (не) достоверност на медийния текст".
"В тази сложна ситуация, споделя тя, в която ставаме все по-малко сигурни в интерпретацията на медийните послания и все по-объркани в търсенето на точна, обективна и вярна информация, осъзнаването, че текстът разполага с механизми за ориентация в достоверността на съобщението, е все по-належащо."
В публичното пространство се злоупотребява изключително много с езика
"Насочих вниманието си към езиковите средства и как те могат да ни ориентират по отношение на достоверността на информацията, защото много колеги по време на пандемията насочиха вниманието си върху проблема за фалшивите новини, дезинформацията, алтернативните факти, а и други понятия избуяха, като пропагандата, например, защото сме съвременници на една война, която повдигна и този въпрос. И специалисти, и неспециалисти усилено търсим някакви начини, чрез които да се справяме с този поток от информация, която в голямата си част е фалшива.
И аз, като човек, който се занимава с медиалингвистика, си помислих, че езикът е един от най-важните, и най-добрите начини, по които можем да се ориентираме в информацията, която получаваме. Поставих си няколко цели в това изследване и направих няколко интересни експеримента, които вероятно ще бъдат интересни и на слушателите.
Един от тях беше да избера няколко наречия и няколко словосъчетания, които често се появяват в текстовете, които обменяме публично, в журналистическите текстове също ги срещаме, и се допитах до своите студенти дали тези езикови средства ги ориентират в достоверността на текста. Спрях се на думите: ЕКСКЛУЗИВНО, СКАНДАЛНО, СЕНЗАЦИОННО, ШОКИРАЩО – етикети, които обикновено се лепват на материалите, за да предизвикат вниманието на аудиторията. Резултатите бяха много любопитни."
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
Снимка – БНР и Университетско издателство "Св. Кл. Охридски"
На Стефановден в "Аларма"ви срещаме с именниците: Стефан Велев – геолог с шест полярни експедиции в Антарктика и Стефан Ганов – актьор и режисьор. Главният ни гост е Стефани Дънева – магистър по класическа филология, която се занимава с епиграфика (науката, изучаваща надписите върху камък), в момента тя завършва дипломната си работа и подготвя..
Стефановден, празнуван на 27 декември, е денят на свети Стефан – първият мъченик за християнската вяра. Денят не е само за имениците, но и за всички християни, които почитат делото на светеца. В ефира на предаването "Нашият ден" доц. Русалена Пенджекова от Пловдивския университет "Пайсий Хилендарски" ни припомня още един важен Стефан в историята на..
Каква беше 2024 г. според консултантите на предаването "Законът и Темида"? С какви предизвикателства се сблъскаха и с какви очаквания стъпват в новата година споделят проф. Ирена Илиева, проф. Таня Йосифова, проф. Илин Савов, адв. Елка Пороминска, д-р Орлин Колев и адв. Христиан Митев. За работата на Института за държавата и правото, за..
В рубриката "Темата на деня" разгледахме идеята за мир и разбирателство не само по празниците, но и през цялата година. Как е възможно това? Пример за отговор ни дадоха няколко семейства, които споделят общото си пространство в един жилищен блок в столичния квартал "Враждебна". Жителите на блока са създали уникална общност, която живее в хармония,..
Под мотото "Чист дом за обитателите в Черно море", инициативата отново ще събере доброволци, които да се включат в почистването на плажовете на две локации по Южното Черноморие. Първото събитие ще се проведе утре на плажа "Аркутино", а в неделя – на плажа в Ахтопол.; Илияна Стоилова , един от организаторите на кампанията, сподели в ефира на "Нашият..
Журналистката и пътешественичка Веселина Филипова е събрала в книгата си "Ваканция за двама по Средиземноморието" 60 пътеписа и повече от 200 снимки,..
Аналитично, критично и с чувство за хумор подходихме към свършеното от екипа през отминаващата година. В това усилие ни помогна проф. Боряна Делийска,..
Наталия Стефанова от години се занимава с ръчното плетене на играчки. Тя самата от малка се научила, защото и майка и баба и са плели шапки, ленти за коса..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg