Българските емигранти биха се завърнали в родината си, ако за това работи цялото общество – около мнението се обединиха участниците в дискусията "Демографията няма цена", която беше част от целодневния форум "Живот и кариера – защо в България", организиран в София Тех парк от инициативата Bulgaria Wants You ("България те иска").
Андрей Арнаудов, основател и съсобственик на продуцентската компания “Междинна станция“ и на неправителствената организация ДНК “Движение за национална кауза“, сподели своето мнение по въпроса в ефира на “Нашият ден“. Той отбеляза, че платформата Bulgaria Wants You и организираните събития са насочени към задържането на българите, които са в страната, и на второ място към привличането на българите, които са напуснали родината. Той подчерта, че ако не се обърне внимание на хората, които вече са в България, ситуацията ще се влоши.
Той отбеляза още, че раждаемостта не е решение за демографските проблеми в западния свят и сподели резултати от изследване, проведено преди старта на платформата. Според изследването, около 35% от българите в чужбина, което са около 700-800 хиляди души, са готови да се върнат в България. Това число е важно, защото показва, че има значителен потенциал за привличане на българските емигранти обратно в родината.
Един от големите акценти на платформата Bulgaria Wants You е фокусът върху избора. Това означава, че хората трябва да имат възможността да избират между останалите държави и България, като им се предоставят атрактивни възможности за професионално развитие, добри условия на живот и стимули за индивидуален и кариерен растеж.
Друг участник в дискусията, Даньо Димитров, изпълнителен директор на Агенцията за обществено мнение, сподели в предаването резултати от социологическото проучване на тема "Бъдеще и кариера в България“, което беше разработено съвместно с Bulgaria Wants You. Това изследване показва, че 92% от хората между 18 и 35-годишна възраст в България виждат своето бъдеще в страната и се надяват на лично и професионално развитие.
В заключение, дискусията "Демографията няма цена" и събитията, организирани от Bulgaria Wants You, са насочени към осъзнаване на значимостта на демографската проблематика и мобилизиране на обществото и държавата да работят за задържане на българите в страната и привличане на емигрантите обратно.
Чуйте разговора в звуковия файл.
В тринайстия от началото на годината петък водещите на "И рибар съм, и ловец съм" без излишни суеверия отправят поглед към ловните полета – Асен Масларски от студиото в София, Росен Мирчев от изложението "Природа. Лов. Риболов" в Пловдив, на което ще бъде посветено следващото предаване. Този път можем да чуем: - Отзвук от състезанието на стрелбищен..
Преди осем години Росен Маринов от Горна Оряховица купува заедно със семейството си двете последни оцелели къщи в отдалечена махала на севлиевското село Кръвеник и започва да възстановява както къщите, така и пасищата в района. До къщите се стига трудно, въпреки усилията на Росен да облагороди пътя. През 2022 г. той се установява за постоянно в..
Водещият на предаването и Теодор Цеков, журналист в сайта filternews.bg, по следите на европейските и световни събития. "Как тракторът кротко пасеше" – за съдържанието на тридневни запасни пакети за оцеляване в плана на Европейската комисия, или закъде сме без маникюристи, педикюристи и карти за игра? Възходът на европейските крайнодесни партии...
В поредния епизод на рубриката "Разговорът" се срещаме с проф. д-р Алексей Стоев – астроном, спелеолог, преподавател и председател на Българското пещерно дружество. Темата на разговора е историята и проблемите на пещерното движение в България, опазването и паспортизацията на пещерите у нас, както и липсата на Закон за пещерите. Повод за този..
"Екология на душата" е поредния междурелигиозен семинар за младите хора на България. Форумът събра близо 50 участници от 6 религиозни традиции от 13 населени места на България. Той е организиран от сдружение "Мостове" и Национален съвет на религиозните общности в България. Как младите хора, успяват да намерят път към различния, за диалога, за..
"Да летиш с плавници" на режисьорката Мария Аверина неотдавна беше избран за най-добър български документален филма на фестивала Master of Art в София...
На кого от политическите играчи за какво може да се вярва в преговорите между Русия и Украйна с посредничеството на САЩ – коментира в "Мрежата"..
"Мозъчната дейност обработва информацията, ако това е сходство с компютърната дейност – да, има такова. Мозъкът – това е неговата функция да обработва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg