Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За природното и културното наследство на Китай

7
Дворец Гугун Забраненият град

В настоящата година мотото на 10 юни – Деня на културното и природно наследство на Китай е "Опазване и използване на културното наследство, увереност и самоусилване в културата". В списъка на ЮНЕСКО на световното културно наследство, от 1985 г. до сега са вписани 56 обекта на материалното и повече от 40 обекта на нематериалното наследство на Китай, класирайки се на първо място в света с исторически паметници, като добре познатата Велика китайска стена, Забраненият град, Теракотената армия и още много други.

Китайците и самата държава се отнасят с голяма почит и загриженост към своето недвижимо и движимо културно наследство и природно богатство. По повод празника в студиото гостува г-жа Дай Ин, аташе в посолството на Китайската народна република в София. Още в началото на разговора тя сподели как се възприема този ден от нейните сънародници.

Г-жа Дай Ин (снимка: Божидар Любенов)
"С подкрепата на Министерството на културата и туризма на Китай, в цялата страна ще се реализират 9800 дейности – изложби, посещения на музеи, лекции за културни знания и художествени представления – чиято цел е да се привлече вниманието на повече хора към богатото нематериално и природно наследство и към практиките за тяхното опазване.

Ю Джиан, един реставратор на китайски културни реликви, веднъж каза: "Ако искате да знаете десетилетия история, можете да гледате стари филми; ако искате да знаете стотици години история, можете да се консултирате с книги; но ако искаме да разберем хилядолетна история, можем да намерим отговори само в културните реликви."

Именно благодарение на съществуването на културното наследство можем да надникнем в истината на историята и да докоснем пулса на развитието на цивилизацията. Независимо дали става дума за бронзов фрагмент в Китай или Тракийско злато в България, всички те са поверени на човешкото въображение и паметта на историята, а също така носят нашето страхопочитание и уважение към човешката цивилизация."

Дворец Гугун Забраненият град
В Китай има много музеи, които обхващат неизброими ценни реликви – Китайски музей на финансите, Китайски национален филмов музей, Музей на динозаврите, Китайски музей на чая, Китайски национален музей на коприната и много други… Едни от най-интересните са Националния исторически музеи и музеят Гугун-Забраненият град. За разлика от някои музеи, Забраненият град не само има голяма колекция културни ценности, но и самият архитектурен комплекс на сградите е впечатляващ. Забраненият град е единственият запазен древен град-дворец – най-големият добре запазен древен дворцов комплекс с най-голямата съществуваща застроена база в света, разполагащ с обща колекция от около 2 милиона експонати за двете династии Мин и Цин.

Институт за културни реликви и археология на провинция Хънан
За мястото и ролята на китайските музеи, в концепцията за опазването и популяризирането на културното наследство, г-жа Дай Ин подчерта следното: "Мисля, че музеите са като вселена или дворец за всеки, който обожава културата. Все още си спомням когато посещавах музеи като малко дете. Всеки път, когато гледах различна изложба, имах чувството, че пътувам във времето, сякаш всеки експонат можеше да говори и да ми разкаже историята си и културни конотации, които носи. Много се радвам да видя, че през последните години обществените музеи в Китай постигнаха много постижения в управлението, експозиция, дигитализацията и т.н. и най-важното е, че всички те са безплатни и отворени на публика."

Китайската художествена академия
По време на разговора, научихме и за две интересни събития в столицата, които се организират по повод Деня на културното и природно наследство на Китай. На 24 и 25 юни на езерото в Панчарево ще се организира Фестивал на Драконовите лодки, а на 26 юни в Китайския културен център, ще се проведе международната музейна конференция "Културното наследство на Китай. Музеите на бъдещето."

Снимките са предоставени от Посолството на Народна република Китай в София
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Невъзможните разговори" – 14-о издание на ACT Фестивала за свободен театър

14-ото издание на ACT Фестивала за свободен театър тази година ще се проведе между 14 и 20 октомври под мотото "Невъзможните разговори" . На 14 октомври от 18.30 часа , вместо с театър, фестивалът ще стартира с дискусията "Невъзможните разговори", чиято тема е посветена на изданието. Организаторите споделят, че: "Невъзможни са разговорите,..

публикувано на 12.10.24 в 08:15
Катерина Бусел

Катерина Бусел: Тангото ни помага да се чувстваме живи по време на война

Как се танцува социално аржентинско танго по време на война? Защо двама души от Киев не спират да преподават, въпреки въздушните атаки всеки ден в украинската столица, и как "тангообщността" в града помага за сражаващите се на фронта – коментират в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Катерина Бусел и Антоний Мат , учители по аржентинско танго в..

публикувано на 11.10.24 в 16:05

Клетите създания на Алистър Грей

Наричат го "Патриарх на шотландския съвременен ренесанс" в литературата на Британските острови. Алистър Грей (1934-2019) е писател и художник, който сам илюстрира книгите си.  През голяма част от своя живот той пише романа "Ланарк: Живот в четири книги"(1981), който у нас излиза през 2002 година.  Романът му "Клети създания" беше публикуван..

публикувано на 11.10.24 в 13:27

Фаталисти ли сте?

В редакция "Хумор и сатира" не сме фанатични фаталисти, но дойде ли 13-и, не го подминаваме без грам уважение, както ще се уверите в  неделя, веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", които в чест на тринайстия ден от месеца имат заглавия с 13..

публикувано на 11.10.24 в 13:14
Христина Дечева и скулптурите ѝ от хартия и метал

Хартиени скулптури ни канят да влезем в "Градски разговори"

До 28 октомври в парка до РЦСИ "Топлоцентрала" стоят скулптурите от хартия и метал на Христина Дечева с общо заглавие "Градски разговори". Това е наградената инсталация след конкурса на София хартиен арт фест и РЦСИ "Топлоцентрала" за изкуство в градска среда. Оприличавана на приказни къщички и едновременно с това на фантастични животни,..

публикувано на 11.10.24 в 12:30