В настоящата година мотото на 10 юни – Деня на културното и природно наследство на Китай е "Опазване и използване на културното наследство, увереност и самоусилване в културата". В списъка на ЮНЕСКО на световното културно наследство, от 1985 г. до сега са вписани 56 обекта на материалното и повече от 40 обекта на нематериалното наследство на Китай, класирайки се на първо място в света с исторически паметници, като добре познатата Велика китайска стена, Забраненият град, Теракотената армия и още много други.
Китайците и самата държава се отнасят с голяма почит и загриженост към своето недвижимо и движимо културно наследство и природно богатство. По повод празника в студиото гостува г-жа Дай Ин, аташе в посолството на Китайската народна република в София. Още в началото на разговора тя сподели как се възприема този ден от нейните сънародници.
"С подкрепата на Министерството на културата и туризма на Китай, в цялата страна ще се реализират 9800 дейности – изложби, посещения на музеи, лекции за културни знания и художествени представления – чиято цел е да се привлече вниманието на повече хора към богатото нематериално и природно наследство и към практиките за тяхното опазване.
Ю Джиан, един реставратор на китайски културни реликви, веднъж каза: "Ако искате да знаете десетилетия история, можете да гледате стари филми; ако искате да знаете стотици години история, можете да се консултирате с книги; но ако искаме да разберем хилядолетна история, можем да намерим отговори само в културните реликви."
Именно благодарение на съществуването на културното наследство можем да надникнем в истината на историята и да докоснем пулса на развитието на цивилизацията. Независимо дали става дума за бронзов фрагмент в Китай или Тракийско злато в България, всички те са поверени на човешкото въображение и паметта на историята, а също така носят нашето страхопочитание и уважение към човешката цивилизация."
В Китай има много музеи, които обхващат неизброими ценни реликви – Китайски музей на финансите, Китайски национален филмов музей, Музей на динозаврите, Китайски музей на чая, Китайски национален музей на коприната и много други… Едни от най-интересните са Националния исторически музеи и музеят Гугун-Забраненият град. За разлика от някои музеи, Забраненият град не само има голяма колекция културни ценности, но и самият архитектурен комплекс на сградите е впечатляващ. Забраненият град е единственият запазен древен град-дворец – най-големият добре запазен древен дворцов комплекс с най-голямата съществуваща застроена база в света, разполагащ с обща колекция от около 2 милиона експонати за двете династии Мин и Цин.
За мястото и ролята на китайските музеи, в концепцията за опазването и популяризирането на културното наследство, г-жа Дай Ин подчерта следното: "Мисля, че музеите са като вселена или дворец за всеки, който обожава културата. Все още си спомням когато посещавах музеи като малко дете. Всеки път, когато гледах различна изложба, имах чувството, че пътувам във времето, сякаш всеки експонат можеше да говори и да ми разкаже историята си и културни конотации, които носи. Много се радвам да видя, че през последните години обществените музеи в Китай постигнаха много постижения в управлението, експозиция, дигитализацията и т.н. и най-важното е, че всички те са безплатни и отворени на публика."
По време на разговора, научихме и за две интересни събития в столицата, които се организират по повод Деня на културното и природно наследство на Китай. На 24 и 25 юни на езерото в Панчарево ще се организира Фестивал на Драконовите лодки, а на 26 юни в Китайския културен център, ще се проведе международната музейна конференция "Културното наследство на Китай. Музеите на бъдещето."
Художествената галерия "Станислав Доспевски" - Пазарджик гостува в София, представяйки за първи път в столицата колекцията "Стоян Василев". Това е възможност за публиката в София да се потопи в магията на произведенията на един от най-големите пейзажисти в българското изобразително изкуство, художникът, който превръща старите улици, пазари и..
Журналистът Иво Тодоров създаде първия български компактдиск с музика, генерирана от изкуствен интелект. Компилацията е със заглавие "Обещай да ме целунеш" и съдържа 14 композиции, направени от Suno АI, като мелодиите и вoкалите са генерирани изцяло от платформата. 12 от текстовете на песните са по стихове на Иво Тодоров от последната му книга..
Възкресия Вихърова поставя "Съзвездия" от Ник Пейн. В премиерния спектакъл участват Антоанета Петрова и Цветомир Лазаров. Сценографията е на Зарко Узунов, композитор – Емилиян Гацов (Елби). Ник Пейн се увлича от различни теории, като квантовата механика и се опитва да ги внуши в пиесата си. Това е било огромно предизвикателство за Вихърова...
"И леглото ни е зеленина" е дебютен роман на Виолета Радкова. Редактор на книгата е Борис Минков, художник – Люба Халева. Виолета е завършила английска филология в СУ "Св. Климент Охридски", с магистратура по британска и американска литература. Заедно с Михаил Минчев е съавтор на книжния подкаст "Четене му е майката". Писателят Христо..
Автор: Велизара Сърчаджиева Трилърът "Конклав" спечели в категорията "Най-добър филм" на наградите БАФТА , предадоха световните агенции. Филмът за папския конклав и драмата "Бруталистът" триумфираха на снощната церемония. Лентата "Конклав", режисирана от Едуард Бегер, беше номинирана в най-много категории от всички останали, цели..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg