За втори път на Женския пазар, и по точно в неговия "културен пъп“ – галерия "Сердика“, ще се чете поезия и ще се слушат разкази и музика, посветени на този многообразен и разнолик район, където хората споделят опит, храна и фрази от цял свят. Причината е повече от ясна –– на трапезата на езика и поезията всички сме равни, както казват организаторите, и е хубаво, когато можем да си го припомним.
Датата е 15 юни, а часът – 18:30.
"По този начин искаме да затвърдим културния облик на пазара"“, каза в "Артефир“ поетът Александър Иванов, който е в основата на литературно-музикалното четене. "Искаме той да се превърне в едно културно средище, не само в тържище, каквото е установено отдавана, че е."
Във второто си издание "Пазарът е поезия" ще покаже каква е плътта на думите и как именно с тях можем да преодолеем всяко различие, да премахнем дистанцията и да се помирим с другите, а и със самите себе си.
"Думите имат своята тежест и плътност, съответно трябва да имат плът, която – за разлика от зеленчуците и доматите, които ежедневно се продават на пазара – те нямат свойството да гният, а точно обратното. Думите нямат тленност, а по-скоро могат да преминат през времето", допълва Александър Иванов, който живее именно в района на Женския пазар и приема съдбата му като средище на културата и толерантността лично. Целта му е четенето да се превърне в регулярно събитие, което да привлича хората в естествения хабитат на вкусните думи.
Всичко в "Пазарът е поезия" сега ще бъде различно, защото хората, които ще четат своите стихове, ще са други – Петър Чухов, Виолета Кунева, Диляна Георгиева, Преслава Виденова, Цветозар Цаков и Вяра Кольовска. Специално участие обаче отново ще имат учениците от НГДЕК, чиито стихове силно вълнуват публиката. И музикалното оформление пак ще бъде на Георги Павлов от Synaesthesia Collective.
Пазарът не спира да кани хората в своята зона на толерантност, където кипят постоянни езиково-културни игри. Първият път, когато беше домакин на поетичното четене, той доказа, че динамичният обмен на думи, езици и истории в мултикултурния район ражда поезия всекидневно. Второто издание ще затвърди това.
Александър Иванов разказва подробностите в звуковия файл.
Книгата "50 забравени места в България" от Слави Панайотов повежда читателите на мистично пътешествие в страната ни Шестата поред творба на един от най-успешните създатели на онлайн съдържание идва след двугодишен труд. В 400 страници са събрани малко известни и дори забравени места, съхраняващи тайнствената красота на родината ни. Книгата обхваща..
Визуалният артист Тодор Рабаджийски излага свои творби под името "Сурови перспективи" (Raw Perspectives). Изложбата е от 3 части – керамика, инсталация и живопис. Пространство на галерия +359 ("Водната кула") е подходящо за цялостния изглед на произведенията. Откроява се инсталацията, която се простира от върха на кулата до основата. Авторът..
Усмихнат, непринуден, дружелюбен, безкрайно земен и джентълмен – такъв видяхме Начо Герерос по време в първата му публична поява у нас. Известният испански актьор е в София по покана на телевизия bTV Comedy, която отбелязва 15-ия си рожден ден. Освен представители на медиите, на срещата с испанския актьор в петък присъстваха и посланикът на..
В програмата на тазгодишната Киномания е включен филмът "И това е за тази Коледа" на режисьора Петър Вълчев, В него се разказва за възрастен мъж, който разбира, че ще посрещне Коледа сам. В навечерието на семейния празник той разбира, че с дъщеря си и нейното семейство няма да прекарат заедно. И решава да прекара деня на гроба на починалата..
В редакция "Хумор и сатира" обичаме да пътуваме и затова често пъти поглеждаме към далечни страни, та да знаем какво ни чака, ако вземем, та най-сетне хванем самолета нанякъде. Тази седмица погледнахме и към Япония, а какво видяхме можете да разберете в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала..
Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева: "Талантът на Палми Ранчев е, че от..
Бубакар Траоре (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре ,..
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg