Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Балканските войни (1912-1913) – героизъм и трагизъм

4
Документална изложба "Велики дни – Сломени дни"
Снимка: ДА "Архиви"

С документална изложба, озаглавена "Велики дни – Сломени дни", и Национална научна конференция под наслов "Героизъм и трагизъм" Държавна агенция "Архиви" и Военна академия "Георги Стойков Раковски" в партньорство отбелязват 110-годишнината от края на двете Балкански войни през 1912 и 1913 година.

Експозицията и престижният научен форум, под домакинството на Военната академия "Георги Стойков Раковски", се откриват, за да припомнят на широката общественост за едни от най-героичните, но и трагични моменти в новата ни история и да насочат вниманието на изследователските среди към по-различен нов прочит на съдбоносните за българската нация и за целия европейски югоизток ключови събития от военните действия на Балканите в началото на ХХ век.

Голяма част от събраните от Агенция "Архиви“ в изложбата над 150 оригинални документи, архивни снимки и гравюри се показват за първи път пред българската публика. Предоставени са от Османския архив на Република Турция, както и от националните архиви на Румъния и Черна гора.

Върху какво от темата за войните се фокусират организаторите на документалната експозиция и на научния форум и за кои аспекти от военните действия и дипломатически усилия на страните, участвали в двете Балкански войни, става дума в тази съвместна инициатива на Агенция "Архиви" и Военна академия?

Красимира Шопова разговаря с доц. Михаил Груев – директор на ДА "Архиви", и доц. Стоян Николов – ръководител на научна секция "Военноисторически изследвания“ във Военна академия "Георги Стойков Раковски". 

Чуйте повече от звуковия файл.

Снимки – ДА "Архиви"

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов театрален фестивал в Русе очаква първите си зрители от 8 октомври

"Есенни театрални срещи в Русе" – така се нарича новият фестивал, чието първо издание ще се проведе от 8 до 13 октомври в крайдунавския град. Основен организатор е Катя Костова – българка, живееща от десетилетия в Берлин и председател на сдружение "Кауза Пещера", а партньор и домакин на театралния празник е Драматичният театър " Сава..

публикувано на 05.10.24 в 09:15

"Клас 90" и носталгията по младостта

Преди шест години на режисьора Бойко Боянов му хрумва идеята да разкаже историята на един клас, който се събира за среща след 30 години. От искреността на всеки един, дошъл на сбирката, започва да прозира предисторията на "Клас 90" – дебютния филм на Боянов, който се срещна за първи път с публиката си на 42-рата на "Златна роза". Заедно със..

публикувано на 04.10.24 в 16:25

Книга за режисьорските подходи към операта "Дон Паскуале"

Книгата "Грация на смеха. Или за спецификата на комическото белканто в операта "Дон Паскуале" от Гаетано Доницети. Теоретични и режисьорски подходи" от Стефан Донев е възможност да се проследи опита на автора като режисьор "да открие и разясни", по думите на Петър Пламенов, спецификите и "неповторимото очарование" на шедьовъра на Доницети. Стефан..

публикувано на 04.10.24 в 14:59
Моноспектакълът

Дни преди "Цирколюция" – енигмата "социален цирк"

Задава се циркова революция!  От 10 до 13 октомври в "Топлоцентрала" ще се проведе едиснтвеният по рода си фестивал в Бълагрия, посветен на съвременния и социален цирк – "ЦИРКОЛЮЦИЯ". Организаторът от фондация "Мини Арт" Гео Калев и огненият артист от колектив "Агнон" Кристиян Димитров запознават слушателите на "Артефир" с..

публикувано на 04.10.24 в 13:43

Една неканонична и лична антология на англоезичната поезия

Англоезична поезия от XIV в. до XXI в. съдържа новото издание "Потомството на Чосър".  Мащабната антология в "Артефир" представя лично нейният преводач и съставител  проф. Александър Шурбанов. Това не е канонична, а лична антология, подчертава гостът. Избраните произведения в книгата са такива, оставили през годините следа в..

публикувано на 04.10.24 в 13:23