Центърът за подводна археология в Созопол провежда ежегодни археологически проучвания. Той е основан през 1978 г. и е най-старото учреждение от този тип в Източна Европа и представлява първата подобна институция, която работи активно в района на Черно море.
"Археологическите останки, които се откриват под вода в Черно море, са важна част от културното наследство. Те са по-специфични за разлика от другите, които се намират на сушата и могат много по-трудно да бъдат видени."
Това казва в "Terraкултура“ д-р Калин Димитров, археолог, участвал в подготовката на цялостната публикация на Варненския некропол, съвместно с Археологическия музей във Варна. Той работи в тясна връзка и с Центъра за подводна археология в Созопол.
Според него в начина, по който те са се оказали на морското дъно, се крие един дълъг и много интересен разказ. Такива са праисторическите останки, които са свидетелства за промяната на нивото на Черно море.
"Има реален феномен за промяна на нивото, по-точно покачване на нивото на Черно море, и до заливане на части от древната брегова ивица, която днес се намира под вода. Това обяснява факта, че на дълбочина от 10 метра се откриват останки от 5-о, 4-то и 3-то хилядолетие. Това е доказателство, че бреговата линия в миналото е била по-навътре“, допълва д-р Калин Димитров.
Варненският некропол е световно признат феномен. От момента на откриването си преди 50 години до днес той е във фокуса на много дискусии. Той включва над 3000 златни предмета с общо тегло над 6 кг, намерени в гробовете, и до момента остава най-ранното свидетелство за йерархия в човешката история. Най-древното обработено злато днес блести във витрините на Варненския археологически музей.
Центърът за подводна археология, в лицето на своите изследователи и специалисти, е ангажиран активно с проучването и опазването на подводното културно наследство на България.
"Едното проучване е на акватория на град Несебър. Една трета от древния град е под вода. Това са крепостните стени, пристанища, вълноломи. Всяка година ние проучваме тези внушителни останки на древния град под вода. Друго проучване ежегодно се прави в акваторията на Созопол, където проучваме останки от древното пристанище на града“, посочва д-р Найден Прахов, директор на Центъра за подводна археология в Созопол.
Чуйте подробности в звуковия файл.
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят, който трябва да бъде изследван от читателя. Свят, създаден от автора – в случая каза писателят, поет и преводач Хайри Хамдан. Самият той казва, че се пита постоянно защо героите му са взели..
Стратегии за прилагане при четене и изисквания за жанрове. Размисли за романа на Владимир Полеганов "Другият сън". Каква подготовка изисква четенето? Трябва ли читателят да е наясно с конвенциите на съответния жанр или с начините, по които работят литературните похвати, за да чете пълноценно? Какво "изискват" от нас литературните..
Архивите са живи в "Terra Култура", за да отбележат чрез хроника в звук 5 години без Стефан Данаилов . Ламбо, Мастера, майор Деянов, българския Ален Делон… Какво остава след човек, когато отпътува отвъд този свят? Може би винаги е подходящо да питаме мечтите на човека. Малкият Стефан е мечтаел да стане моряк. Съдбата обаче го кани..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се срещнете с този естетически и социален портрет на социално бедни хора. Специален гост на предаването "ФотоФабрика – факт и фикция" е един от най-човеколюбивите съвременни артисти Валерий Пощаров,..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg