Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пътищата на хуманистичната фотография: XII издание на биенале ФОДАР

Мохамад Бабаи, Иран (Mohammad Babaei, Iran)

"Образ и подобие" е темата на XII Международен фотофестивал – биенале ФОДАР. До 2 юли в изложбената зала на Музея на изкуството от периода на социализма могат да бъдат разгледани 274 отпечатани копия на 21 автори от 12 страни.

"Специално тази тема ми дойде след началото на войната в Украйна. Просто си зададох въпроса: "Това хора ли са?". Оттам отиваме към евангелието, малко и към Радичков. На какво са образ и подобие, разбира се – темата е доста фотографска, защото става въпрос за образи така или иначе", обясни в "Артефир" кураторът на изложбата и председател на фондация "Фодар" Антоан Божинов.

Едно от водещите световни фотографски събития постави началото на дванадесетото си издание на 6 юни, а международното жури – експерти в областта на фотографията, визуалните изкуства и хуманитаристиката – вече определи победителите.

Ален Шрьодер, Белгия (Alain Schroeder, Belgium)
Италианецът Алесио Падуано взе голямата награда за колекцията си "Украйна под атака". Той е единственият, който печели приз от ФОДАР две поредни издание, като предния път става носител на наградата за хуманистична фотография, отличила серията му за ковид в Северна Италия. Сега тази награда отиде при Марко Сазуай от Аржентина за фотоесето "A Dios", с което показва ежедневието на хоспис за неизлечимо болни. Наградата за дебют е присъдена на Полина Шнайдер от Германия заради серията ѝ "Аз, супергерой", която представя как се чувства един руснак в съвременната международна обстановка.

"Темите на биеналето имат една единствена задача – обясни Антоан Божинов, – и тя е да елиминират перманентни и непрекъснати участници навсякъде по света, които пращат една и съща снимка. При нас няма единични снимки, ние работим само с нещо като фотопублицистика, фотобелетристика, разгърнати фотографски форми. Важното е да можеш да защитиш темата. (…) Втората отличителна черта на биеналето е хуманизмът. Това е основната идея, около която то се движи."

Хелен Анторини, Швейцария  (Helene Antorini, Switzerland)
С всяко издание на ФОДАР участниците продължават да разширяват полето на хуманистичната фотография. Всъщност желаещите да се включат този път са били 454 човека от 78 страни. Това, както и разпространението на регламента във виртуалното пространство от общо 44 електронни портала, само доказва мащабите на Международния фотофестивал, който отдавана се намира на световната карта.

Биеналето се реализира с финансовата подкрепа на Столична програма "Култура". То е създадено през 1999 година с идеята да проследи актуалните тенденции във фотографията и даде път на младите и талантливи автори. Самият Антоан Божинов казва, че продължава да се занимава с него вече 24 години, защото участниците искат именно това.

Нели Гаврилова, България  (Neli Gavrilova, Bulgaria)
Повече за XII издание на ФОДАР, за семинара, в който над същата тема – "Образ и подобие", дискутираха експерти в областта на хуманитарните науки и визуалните изкуства, утвърдени артисти и фотолюбители, както и за авторитета, който трупа биеналето с всяко следващо издание – чуйте от Антоан Божинов в звуковия файл.

А на 22 юни от 16 часа желаещите да видят изложбата могат да се включат в организирания тур, който ще се проведе в изложбената зала на Музея на изкуството от периода на социализма.

Снимки: ФОДАР
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Скулптура на акад. Крум Дамянов

Проф. Валентин Господинов: Надявам се публичните места в България да станат съвременни

До 25 ноември в ХГ "Владимир Димитров - Майстора" в Кюстендил може да бъде видяна юбилейната изложба "120 години от рождението на Стоян Венев" . Наскоро бе връчена Националната награда за скулптура "Иван Лазаров" , като тазгодишен лауреат е Снежина Симеонова. Същевременно миналогодишният носител на наградата – акад. Крум Дамянов,..

обновено на 08.11.24 в 17:09

Вселената Милан Кундера

В "Осемдесет и девет думи" и "Прага, една изчезнала поема" в превод на Росица Ташева, отново се срещаме с безкрайния талант на Милан Кундера.  Речникът от "Осемдесет и девет думи" по-късно в редактиран вариант той публикува в книгата си "Изкуството на романа". Както пише Пиер Нора в предисловието си, сравнението на двата варианта би било интересно..

публикувано на 08.11.24 в 16:33

Отзвук от протеста пред Народния театър

На 7 ноември в Народния театър "Иван Вазов" при пълна зала трябваше да се състои премерата на постановката "Оръжията и човекът" по текста на Нобеловия лауреат Бърнард Шоу и под режисурата на световноизвестния актьор Джон Малкович. Вместо това малцина бяха допуснати до театралната зала, докато протест отвън превърна пространството пред театъра в поле..

публикувано на 08.11.24 в 15:00
Весела Делчева

Мария от мюзикъла "Звукът на музиката" – Весела Делчева

Мария от мюзикъла "Звукът на музиката" – или Весела Делчева от Софийската опера и балет е гост в "Артефир". Действието на класическия бродуейски мюзикъл "Звукът на музиката" се развива в Австрия, в навечерието на Аншлуса през 1938 г. Мария приема работа като гувернантка в голямо семейство, докато решава дали да стане монахиня. Тя се..

публикувано на 08.11.24 в 13:23

Проф. Георги Янков отбелязва 60-годишен юбилей с "Нео Ренесанс"

Изложбата " Нео Ренесанс" в чест на 60-годишния юбилей на проф. Георги Янков се открива днес (8 ноември) от 18 ч. в галерия "Райко Алексиев" на СБХ. Художникът и ректор на Националната художествена академия е гост в "Артефир“, за да говори за професионалната си и житейска равносметка, както и за уроците по сетивност, които дава на..

публикувано на 08.11.24 в 13:10