Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Експерименталната лаборатория "Хелиос" култивира новата генерация български хореографи

Започна Хореографска експериментална лаборатория и иновативна образователна сцена (ХЕЛИОС). Тя има за цел да образова, подпомогне и култивира новата генерация съвременни български хореографи на XXI век в сферата на съвременния танц. Ръководител и водещ на проекта е Владимир Ангелов – хореограф, лектор и главен директор на Dance ICONS, Inc. В САЩ, координатор на събитието и част от журито, което участва в подбора на кандидатите в България е Коста Каракашян.


Седем хореографи и двайсет танцьори участват в тазгодишното издание, а проектът, който са подготвили ще бъде показан на 23 юни от 19.30 ч. в зала 1 на Регионалния център за съвременни изкуства "Топлоцентрала". Всекидневните занимания съдържат лекции по теория на хореографията, хореографска лаборатория с импровизации, експериментиране и композиция на танца.

Владимир Ангелов
"Ние не казваме на хореографите какво да правят, а ги оставяме да действат. Ние не им натрапваме, ние ги напътстваме. Няма грешно, няма правилно, има различно. Радвам се, че съвременният танц се развива толкова добре в България и заслужава своето място в годините." – споделя Владимир Ангелов.

Всеки участник е преминал през кратко представяне на генерирания движенческия материал и дискусии за усъвършенстване на изразните средства. Темите са социално ангажирани, от правата на човека, през войната и политически кризи.

Владимир Ангелов е хореограф, работил с балетни трупи по цял свят, главен директор на първата в света Международната организация и професионална мрежа за хореографи, базирана във Вашингтон – Dance ICONS. В период от своя живот Владимир е главен хореограф-балетмайстор на Вашингтонската национална опера в Кенеди център под ръководството на Пласидо Доминго.

Коста Каракашян
Коста Каракашян има различен опит с аудиовизуалното представяне на танца у нас, създава първите в България танцови филми.

Повече чуйте в звуковия файл в разговора с Коста Каракашян и Владимир Ангелов.

Снимки: ФС на ХЕЛИОС
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Наталия Йорданова изследва човешката природа през цифровите изображения

Наталия Йорданова представя в галерия "Аросита" своята изложба "Безцветните зелени идеи яростно спят". През последните 10 години Наталия създава светове, които изследват човешката природа, състоянието на човека, емоционалността и отношенията със заобикалящата среда през технологичното взаимодействие. Голяма част от тази творческа дейност..

публикувано на 04.07.24 в 16:05

Пътуване във времето – "Преди кафето да изстине"

Едва ли има човек, който не си е задавал поне веднъж въпроса какво би сторил, ако имаше машина на времето. Романът "Преди кафето да изстине" на японския писателТошиказу Кавагучи предлага на своите читатели един интимен и вълнуващ поглед към тази недостижима човешка фантазия. В "Нашият ден" Десислава Желева разказва повече за един от..

публикувано на 04.07.24 в 12:24

Ели Иванова с "52 исторически разходки из България"

В своята нова книга "52 исторически разходки из България" Ели Иванова обръща внимание на малко познати, невероятно красиви места и маршрути, свързани с историята на нашите земи. Изданието не е пътеводител на най-известните исторически забележителности в България. То е разходка из магични места, където историята и красотата на природата се..

публикувано на 04.07.24 в 08:50

Ив Тошайн представя "Чеиз за Марс" за първи път в България

В центъра на самостоятелната изложба на художничката Ив Тошайн  е мащабната инсталация "Чеиз за Марс". Тя е представена в папската крепост Рока Паолина в Перуджа по-рано тази година. В България идва за първи път, но в умален вид. Мястото е зала 19 на галерия "Квадрат 500", където е разположена и антична гробница от IV век. В заглавието Марс е богът на..

публикувано на 03.07.24 в 11:10

"Добри момчета" на Харита Асумани

Харита Асумани представя свои творби под името "Добри момчета". Авторката наблюдава и рисува по спомените си мъжете, оставили следа в нейния живот. Това са портрети, вдъхновени от мъже, които са ѝ въздействали окриляващо или са я привличали.  Тя казва: "С някои от тях сме имали едва няколко срещи. В това сгъстено време се е случил някакъв..

публикувано на 03.07.24 в 09:10