Доколко медицината на бъдещето е в ход за съвременните хора и какво точно получават от нея, в "Нашият ден“ коментира д-р Ваньо Везиров, който е лекар – иноватор.
"Първата стъпка една иновация да бъде внедрена е обучението. Човек трябва да бъде запознат и обучен какви са нейните предимства и какъв е смисълът“, казва младият лекар.
Технологичният напредък отдавна е предпоставка за промени в образованието по медицина. Ето защо част от 3D принтовете, дело на младия лекар, вече служат за обучение на студентите по медицина, и то не само в България.
Той е основател на стартъп, който се занимава с принтиране на 3D персонализирани медицински импланти с добавена и виртуална реалност. Той разработва най-точния модел на човешки череп в света – Oscar.
"OS“ на латински означава "кост“ и оттам идва името на компанията "Костни импланти", допълва д-р Везиров.
Моделът "Oscar” помага на студентите по медицина и на професорите по анатомия, тъй като решава един огромен проблем. В голяма част от медицинските университети в Европа, количеството и качеството на анатомичните модели е много лошо. Тук идва революцията, която направи 3D принтирането.
Използвайки 3D принтирането и сканирайки например един здрав череп на пациент, студентите имат възможност да се обучават върху качествени анатомични модели, казва още д-р Везиров.
3D принтирането подпомага и създаването на точни хирургични модели в клиничната медицина. Лекарят има възможност да планира много точно една операция, когато разполага със специално принтиран модел, който е 1 към 1 с патологията на пациента.
Чуйте целия разговор с д-р Ваньо Везиров в звуковия файл.
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Ли ана Спирова, Варна: Преди години сключих договор за строителство на жилищна кооперация, съгласно клаузите на който трябваше да получа два апартамента и един мезонет. Условието беше те да ми бъдат предадени напълно завършени до..
Националното издателство за образование и наука "Аз-буки" и Институтът за български език "Проф. Любомир Андрейчин" при БАН ще представят на 24 май новата си съвместна книга "Написаното остава. Пиши правилно! 101 езикови бележки". Събитието ще се проведе от 12:00 ч. в парк "Княжевска градина" в София и е част от тържествата по случай Деня на..
Окончателно е решението на съда – 20 години затвор за Георги Семерджиев, който през лятото на 2022 година прегази с автомобила си две млади жени на столичния булевард "Черни връх". С над 160 км в час, на червено, дрогиран, с фалшива книжка и с фалшиви регистрационни номера – на 5 юли 2022 година, в тъмната част на денонощието, Семерджиев удря..
В навечерието на 24 май – денят на българската просвета и култура, и на славянската писменост – в студиото на радиопредаване гостуваха представители на едно от най-старите и уважавани училища в София – 129 ОУ "Антим I". Поводът е изключително тържествен – 130 години от създаването на училището. Гости бяха директорът Ангел Милков, учителите Павлина..
В специално участие в рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден", генералният консул на България в Мюнхен, Стефан Йонков , разказа за инициативите на българското консулство по случай 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, българската азбука, просвета и култура, и славянската книжовност. Силна и сплотена българска общност..
Еделина Кънева – директор на Музикалния театър “Стефан Македонски”, Кръстю Кръстев – арт директор на Драматичен театър “Николай Масалитинов” - Пловдив, и..
На 22 май 2025 г. (четвъртък) от 17:30 ч. Националният етнографски музей – БАН ще открие нова временна експозиция, озаглавена "Звездното небе –..
Преди празничния 24 май в "Нашият ден" разговаряме с Диана Андреева , директор на Обсерваторията за изследване на културата. Повод за срещата е докладът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg