Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Там, откъдето започва България

"125 години, посветени на дивия свят"

"И рибар съм, и ловец съм" посвети поредното си издание на 125-годишнината на Националното ловно-рибарско сдружение "Съюз на ловците и риболовците в България" и XIV Национален ловен събор, който премина под мотото "125 години, посветени на дивия свят" и се проведе във фантастичната местност Кàбиюшка кория.

В предаването, което излъчихме в национален ефир с помощта на колегите от Радио Шумен, си говорим със специалните ни гости инж. Васил Василев – председател на Управителния съвет на Съюза на ловците и риболовците в България, Стоян Стоянов – председател на ЛРД "Сокол – Шумен", Кънчо Енчев – доайен на шуменските ловци, собственик на оръжеен магазин и член на ЛРД – Каспичан, както и Милена Митева – ловец, член на ЛРД в Хан Крум.

"От името на УС на НЛРС-СЛРБ и от мое име ви благодаря, че днес сте тук, за да споделим този изключителен празник. 125 години история, изпълнена със съдържание, изпълнена с грижа за дивата природа, за обогатяване на нейното дивечово и рибно богатство, за запазване на другарския дух и единството на нацията е нещо, с което трябва да се гордеем и днес… Един малко известен исторически факт е, че княз Александър Батенберг през 1885 г. подписва недалеч от мястото на този събор Указа за Съединението на България. 

Именно тук се връщаме ние, за да покажем, че българските ловци и риболовци сме единни. Още повече, че през 1922 г. във Варна се организира Първият национален ловен събор, с който се поставя началото на тази уникална традиция, и 101 години по-късно ние пак се завръщаме в Североизточна България“, заяви инж. Васил Василев.

А за наличието на ведра и истински празнична обстановка в студиото сами ще се убедите, като чуете предаването и думите на останалите наши събеседници, които бяха в ролята хем на гости, хем и на домакини!

Знаем, че човек невинаги може да е в ефир с нас, но на страницата на  "И рибар съм, и ловец съм" можете да наваксате пропуснатото и да чуете всички предавания, а… и още нещо!

Снимки – личен архив
По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Виенски бал 2025 в София

Проф. Румен и Мария Нейкови: Всичко е валс

Броени дни след 24-тия благотворителен Виенски бал в София, в "Моето семейство" гостуват продуцентът и режисьор проф. д. и. Румен Нейков и съпругата му Мария. София застава елегантно и уверено на световната карта на виенските балове благодарение и на семейство Нейкови. Отзвукът и посланията от Виенския бал в българската столица остават..

публикувано на 24.02.25 в 16:41

Импулсът в мен: Вреден ли е смартфонът

Въпросът "Вреден ли е смартфонът?" витае около нас непрекъснато. Всеки от нас е чувал изречението: "Хайде остави го този телефон!" От една страна, смартфонът е невероятно изобретение, което винаги позволява да поддържаме връзка със семейството и приятелите. В същото време разбираме, че това може да бъде вредно за здравето. Особено след..

публикувано на 24.02.25 в 15:26

Боровинки под Балкана

Кристина и Нено Костови живеят в София, а фермата им за култивирани боровинки е в с. Осетеново до Калофер. Съвременните технологии им позволяват да контролират поливането и подхранването на растенията, сред които сортовото разнообразие е доволно богато. И Нено, и Кристина работят в IT сектора и работата им позволява да са гъвкави и да..

публикувано на 24.02.25 в 14:45

Архитектурата е неизбежна: Защо критиката е от съществено значение?

В рамките на рубриката "Разговорът" се задълбочихме в темата за анализа на архитектурните процеси – начин, по който те могат да бъдат разбирани от по-широката публика и да оформят градския дебат. С това се свързва и поредицата дискусии "ГРАД и КРИТИКА" , в контекста на представянето на книгата "KICKED A BUILDING LATELY? Архитектурна критика след..

обновено на 24.02.25 в 10:56

Утопията е антиутопия

Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на големия писател като ключ към особеностите на жанра "антиутопия". Разговорът с професор Кьосев, Владимир Полеганов, Зорница Гъркова и Николай Русев прераства в обсъждане на условността на границите между..

публикувано на 24.02.25 в 10:30