Защо животът на гражданите на България е толкова сложен? В “Нашият ден“ се представят две градски истории, разказани от Александър Градинаров, жителката на столичния кв. “Мусагеница“ Албена Ангелова, кмета на столичния район "Студентски" Петко Горанов и инвеститорите Цветомир Владимиров и Петьо Блъсков.
Първата от историите, които прозвучаха в ефира на предаването е казусът “Мусагеница“ и Блъсков. Обектът на този конфликт е един апетитен имот до метростанция “Г.М. Димитров“, до бензиностанцията. Това е имот, който хората от квартала помнят като площадка за игра, на която са отгледали техните деца.
Един имот от общинска става частна собственост в годините. Какво обаче налага това да бъде апортиран в капитала на общинското дружество “Пазар-Изток“?
Според Александър Градинаров имотът бавно и методично е обявен за продажба, без да бъде защитен обществения интерес. Имотът е продаден тогава за 150 000 лева. Имотът се продава на търг, който печели издателят Петьо Блъсков.
“Това, което взриви обществеността в последните няколко месеца беше една виза за проектиране, върху съответния имот. Мусагенчани светкавично произведоха една подписка с над 3000 подписа, която чрез кмета на района Петко Горанов беше внесена в общинския съвет. Към нея беше внесен и един доклад, с който се иска отмяна на решението на съвета имотът да бъде отреден за жилищно строителство и вместо това да остане за озеленяване. Откакто протестът е на дневен ред в района стават странни неща. Появи се масирано подпалване на контейнери за отпадъци, през ден, през два се палеше по някоя кофа късно вечерта. Протестът в района на "Мусагеница" започна като израз на гражданска позиция и се отнасяше до застрояването на зелени площи и нарушаването на околната среда“, казва той.
В разговор с Петъо Блъсков с екипа на “Нашият ден“ той отрича подобни намерения и посочва, че има законно право да изгради сградата си. Той обвинява протестиращите, че “помпат беззаконие“ и че кметът Петко Горанов търси политически дивиденти.
Албена Ангелова, жителка на "Мусагеница", обяснява, че протестът възникна спонтанно и не преследва политически мотиви или цели. Тя призовава хората да допринасят за себе си и за обществото, да спрат агресията и насилието, които не решават проблемите.
Цветомир Владимиров, другият инвеститор, разкрива, че проектът за сградата в "Студентски" район е бил включен в плана за студентски град от 2008 г. и получил разрешителни за строеж. Въпреки това, настъпила е промяна в ограничението за височина на сградите, което засегна и тяхната сграда. Според Владимиров, проблемът е възникнал от неправомерни действия и намеса на кмета Петко Горанов, който издаде заповед за незаконен строеж, която той не е имал правомощията да издаде.
Коя е другата история и как завършва първата – чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Публично събитие-дискусия "Правата на деца мигранти в контекста на новите европейски правила" организира в Харманли "Центърът за правна помощ – Глас в България". През 2024 година ЕС окончателно гласува Пакта на ЕС за миграцията и убежището. На 20 декември 2024 г. България публикува своя Национален план за изпълнение на Пакта. Новата европейска..
Какво показва анализът на застаряваща България – демография, медицински персонал и бъдещи тенденции – разказва в Lege Artis д-р Славейко Джамбазов , експерт в областта на здравните политики. Анализът прогнозира демографското състояние на страната в периода 2040 – 2050 година. Този далечен поглед в бъдещето, по думите на д-р Джамбазов, е..
До 28 юли да бъде изготвен законопроект за въвеждане на минимални изисквания при определянето на размера на заплатите на персонала в лечебните заведения реши Здравната комисия вчера в Парламента. Проектът ще бъде съобразен с предложенията на студентите по медицина и младите лекари от протеста "Бъдеще в България". В тази връзка днес в..
В "Нашият ден" гостува Магдалена Гигова , член на журито на XIV Международен младежки медиен фестивал "Арлекин" , който се състоя в град Варна между 20 и 23 юни. Гигова говори за смисъла на младежкия фестивал, за талантите и стойностните творби, открити в рамките на тазгодишното издание. Фестивалът е поставил акцент и върху..
"Игра на град. Литературната архитектура на видеоигрите" е заглавието на маршрута, организиран днес от фондация "Прочети София". Събитието започва в 18:30 часа от алеята за игра на петанк в Докторската градина, зад Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" в София. Автор и водещ на събитието е Северина Станкева — докторант в..
"Метафора на паметта" е името на новата изложба на Деница Тодорова. Експозицията е част от програмата "В дома на Вера Недкова". Програмата е път от..
На 2 юли 2025 г. (сряда) от 18:00 ч. в галерия "Риволи" ще бъде открита изложбата "Италиански художници, изкуство на настоящето". Експозицията ще бъде..
В Икономовата къща в Дряново днес отваря врати Националният пленер "Дряново на майстор Колю Фичето – памет и настояще". Събитието се провежда с..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg