Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Съвети на адвоката – адв. Захари Генов отговаря на слушателски въпроси

Земите в района на язовир "Искър" – статут и обезщетения

Горни Пасарел
Снимка: Уикипедия

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Захари Генов отговаря в ефир на слушателски въпроси.

Ангелина Игнатова от София е член на сдружение "Искър", което обхваща бивши собственици и техните наследници селата Калково, Шишманово и Горни Пасарел, Самоковско. Тези бивши собственици са били обезщетени за техните дворни места и къщи – изпратени са с парично обезщетение в други населени места, главно в София. Те попадат в чашата на язовир "Искър" (бивш "Сталин"). Земеделските земи около язовира, които не попадат в чашата на язовира, не са обезщетени. Интересното е, че тези земи не са влизали нито в ТКЗС, нито в ДЗС, нито в сродни организации като АПК. Част от тези земи са влезли в ловно стопанство "Искър", където са въдворени домашни животни и животни за отстрел. Ангелина Игнатова е направила заявление, като наследник на бивш собственик, за възстановяване на собствеността. Има решение на Поземлената комисия, в което част от претендираните за възстановяване земеделски земи. За друга част от земеделските земи, попаднали в чашата на язовира, не е позволено възстановяване на собствеността. 

Земеделските земи в България никога не са били национализирани и отчуждавани, както това се е случило единствено в Съветския съюз и в Куба. Те са били кооперирани, което не дава възможност на собствениците да ги обработват. Игнатова пита за възможностите за тези земи, които са в чашата на язовира и не подлежат на възстановяване, защото са под водата. Тя пита дали може да се иска обезщетение от Софийска вода. 

Георги Илиев от кв. "Бенковски", е в бракоразводно дело със своята съпруга, с която от 18 години е във фактическа раздяла. Бракът е сключен в София, а съпругата живее в друго населено място и има заболявания, които не ѝ дават да участва пряко в бракоразводно дело. Какви са възможностите? 

Чуйте подробности от звуковия файл.

Снимка – ©Георг Волц

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимка: naukamon.eu

Българският минен сектор пред предизвикателствата на Зелената сделка

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" гостува доц. Иван Митев, изпълнителен директор на Българската минно-геоложка камара. След професионалния празник на работещите в минната и добивната индустрия той представя равносметка на случилото се през изминалата година и обсъжда предизвикателствата, които Зелената сделка и Европейският..

обновено на 26.08.24 в 11:13
Цар Борис III

Избрано: Кой имаше полза от смъртта на царя?

В лятната поредица на "Terra Култура" припомняме едни от най-интересните интервюта, прозвучали в ефира на предаването. Един от тях е този с журналистката Сима Владимирова, която говори за последните дни на цар Борис Трети. Разговорът представя последните дни от живота на цар Борис III и разглежда възможните причини за неговата смърт през август 1943..

обновено на 26.08.24 в 09:24
Никола Даскалов

Отзвук от Деня за почит към жертвите на тоталитарните режими

В края на миналата седмица отбелязахме Деня за почит към жертвите на тоталитарните режими, чието официално име в България с решение на парламента ни от 2009 г. е Ден на памет за престъпленията на националсоциалистическите, комунистическите и другите тоталитарни режими и за почитане паметта на жертвите им . Когато говорим за Пол Пот и..

публикувано на 26.08.24 в 09:09

Избрано: Творчески портрети в аудиоформат: Запознайте се с подкаста "Контури"

През август в  "Нашият ден" припомняме едни от най-интересните разговори, прозвучали в ефира на предаването. Един от тях е този с Бояна Стоилова, Диана Трифонова и Илиян Ружин  за подкаста "Контури", които те водят, разкриващ живота на известни български художници от XX век. Трите водещи представят историите на творците не само с биографична..

обновено на 26.08.24 в 09:05
147 години от Шипченската епопея

Докато съществува и един българин, споменът за тези епични моменти винаги ще бъде жив

Днес отбелязваме 147 години от Шипченската епопея – Национално честване, свързано и с 90 години от освещаването на Паметника на свободата. По традиция в Националното честване се включват общественици, политици, граждани – най-вече хората на България, които тръгват в търсене на историческата памет и се обръщат и към себе си, помнейки историята...

публикувано на 24.08.24 в 12:40