Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Eхо от 10 март: Да помним!

Снимка: registersofia.bg

Тази година се навършват 80 години от спасяването на българските евреи. Обществото ни за пореден път отбеляза 10 март – Деня на спасяването на българските евреи и за почитане паметта на жертвите на Холокоста от Беломорска Тракия и Вардарска Македония. Затова го наричаме още Ден на памет и помен.

Какъв е отзвукът от събитията, организирани по случай тази годишнина, според д-р Максим Бенвенисти, директор на Института за съхранение на паметта за Холокоста към ОЕБ "Шалом" – чуйте в звуковия файл.

Според официалното преброяване на Княжество България от 1880 година в град Шумен са живеели 738 евреи. Там е открито първото в страната ни мъжко, а малко по-късно и първото еврейско девическо училище. Как днешните техни потомци отбелязаха 10 март – това разказва Бета Харланова от Регионалната организация на ОЕБ Шалом.


Впечатляващо беше отбелязването на 10 март и в Бургас – единственият в страната ни град с площад "Толерантност". Там двигател на събитията, свързани с 80-годишнина от спасяването на българските евреи беше Центърът за еврейско-българско сътрудничество АЛЕФ. Чуйте разговора с неговия председател Алберта Алкалай.


Според археологическите изследвания още в първата половина на 3 в. В Пловдив е имало Синагога. Със сигурност се знае обаче, че по-голямата част от пловдивските евреи са се преселили тук в края на 15 в. В наши дни еврейската общност в града е една от най-компактните. Как там отеква ехото от Деня за памет и почит – разказва ни Светозар Калев, председател на Регионалната организация на Шалом.


"Само България спаси цялата еврейска общност" казва в своя публикация д-р Бенвенисти. И важно от тук нататък е да се работи за това този пример да бъде пренесен напред във времето, и да се превърне в модел на поведение на следващите поколения. За да не се повтаря Холокостът никога вече! – чуйте останалата част от разговора ни с д-р Максим Бенвенисти.



По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Пейо Яворов

Яворов на френски език

Малко повече от 80 стихотворения, няколко писма – до Мина, до Дора Габе, предсмъртните писма на поета до д-р Кръстев и Тодор Александров и част от автобиографията, която той диктува на Владимир Василев, са включени в двуезично издание, излязло наскоро във Франция. Избраното заглавие е на поетичната антология "Подир сенките на облаците", съставена от..

публикувано на 03.04.25 в 09:03

Когато правиш добро, никога не си сам

Започнаха великденските кампании в помощ на хора в нужда. Една от организациите, които се занимават с благотворителност в Перник и региона, е фондацията "Не си сам". Нейната мисия е да направи деня на нуждаещите се по-светъл и радостен с хранителни дарения и емоционална подкрепа. Гости в предаването "Другият до мен" бяха Евелина Димитрова –..

публикувано на 01.04.25 в 16:47
Проф. Мария Малинова

За женското здраве – с грижа и обич

Поканихме за разговор проф. Мария Малинова, нашият неофициален консултант по акушерство и гинекология. В седмицата на Благовещение опитният специалист отправи полезни съвети към дамите от всички възрасти. Поставихме част от акцентите върху тежките диагнози като рака на яйчниците и на маточната шийка, ендометриозата, но основната сюжетна..

публикувано на 01.04.25 в 15:35
Държавният педагогически университет „Богдан Хмелницки“ в Мелитопол

Конкурс под надслов "За правда и за свобода"

Конкурс за гимназисти, студенти, докторанти и краеведи обявиха от Центъра по българистика с Лекторат по български език, литература и култура при Мелитополския университет, Украйна. Това стана по време на ежегодните Дни на България, които Центърът организира в периода между 14 февруари, Успение Кирилово, и 11 март, рождената дата на Софроний..

публикувано на 01.04.25 в 08:10
 проф. Йорданка Семкова

България произвежда дозиметрите за изследване на радиацията в Космоса

Условията в космоса са много различни от тези на земята, при които ние се раждаме и живеем целия си живот и към които целият ни организъм е силно приспособен. Безтегловността е първият фактор, който е различен и с огромно значение за цялостното човешко здраве и физиологическите и психологически функции. Вторият фактор е изолацията в едно..

публикувано на 31.03.25 в 17:50