Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Младежки делегати във фокус: Изграждане на бъдещето в Деня на Устава на ООН

| обновено на 26.06.23 в 12:40

На днешният 26 юни през 1945 г. е подписан и приет уставът на ООН в Сан Франциско и влиза в сила на 24 октомври същата година.

Дружеството за Обединените нации в България е организация, която работи в обществена полза в продължение на десетки години. Основана е през 1948 г., за да подпомогне членството на България в ООН, което става факт през 1955 г.

Членове на организацията са предимно дипломати от кариерата, университетски преподаватели и студенти. Дружество за ООН в България е член на Световната федерация на Асоциациите за ООН (WFUNA) заедно с над 160 други национални асоциации. Също така е част и съосновател на Българската платформа за международно развитие. Още от самото създаване на Национален младежки форум, Дружество за ООН в България е сред активните му членове.

Предстои да се проведе информативно събитие, посветено на Деня на Устава на ООН, което ще се проведе на днешния 26 юни 2023 година в Огледалната зала на СУ "Свети Климент Охридски".

Събитието започва в 18:30 часа и се фокусира върху подкрепата на младежкото участие в различни области и представянето на успешни проекти на българската младеж на международно ниво.

Целта на събитието е да се просветят участниците за важността на активното включване на младежта в процесите на вземане на решения и да се представят успешни инициативи, които българската младеж е реализирала на международни форуми.

В рамките на мероприятието ще бъдат споделени опитите и успехите на българската младеж, които се свързват с нейното представяне на международни събития. Сред тях са участието в Комисията за Социално Развитие на ООН в Ню Йорк, Младежкия Форум на ECOSOC в Ню Йорк и семинар във Виена, организиран от Европейската мрежа за устойчиво развитие.

Този среща представлява възможност за участниците да се запознаят с важността на младежкото участие в съвременното общество и да се вдъхновят от успешните примери.

Ето какво каза в ефира “Нашият ден“ Божидар Александров, бивш председател на младежката секция към дружеството за ООН в България, за събитието и за организацията.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мозъчни донори

В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже.  За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..

публикувано на 25.11.24 в 15:15
Мина Киркова и Михаил Мишев

Между страха и истината – или къде е Дявола?

Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности?  В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..

публикувано на 25.11.24 в 14:06
Илияна Типова

Антон Митов представя: Илияна Типова, журналист от Радио Кърджали

В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..

публикувано на 25.11.24 в 13:27
Детелина Стаменова, психолог

Въздух, стрес, храна – епигенетичните фактори, предавани през поколенията

Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..

публикувано на 25.11.24 в 13:12
Саша Безуханова

Саша Безуханова: Икономиката на бъдещето ще бъде зелена, освен дигитална

От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..

публикувано на 25.11.24 в 11:44