На днешният 26 юни през 1945 г. е подписан и приет уставът на ООН в Сан Франциско и влиза в сила на 24 октомври същата година.
Дружеството за Обединените нации в България е организация, която работи в обществена полза в продължение на десетки години. Основана е през 1948 г., за да подпомогне членството на България в ООН, което става факт през 1955 г.
Членове на организацията са предимно дипломати от кариерата, университетски преподаватели и студенти. Дружество за ООН в България е член на Световната федерация на Асоциациите за ООН (WFUNA) заедно с над 160 други национални асоциации. Също така е част и съосновател на Българската платформа за международно развитие. Още от самото създаване на Национален младежки форум, Дружество за ООН в България е сред активните му членове.
Предстои да се проведе информативно събитие, посветено на Деня на Устава на ООН, което ще се проведе на днешния 26 юни 2023 година в Огледалната зала на СУ "Свети Климент Охридски".
Събитието започва в 18:30 часа и се фокусира върху подкрепата на младежкото участие в различни области и представянето на успешни проекти на българската младеж на международно ниво.
Целта на събитието е да се просветят участниците за важността на активното включване на младежта в процесите на вземане на решения и да се представят успешни инициативи, които българската младеж е реализирала на международни форуми.
В рамките на мероприятието ще бъдат споделени опитите и успехите на българската младеж, които се свързват с нейното представяне на международни събития. Сред тях са участието в Комисията за Социално Развитие на ООН в Ню Йорк, Младежкия Форум на ECOSOC в Ню Йорк и семинар във Виена, организиран от Европейската мрежа за устойчиво развитие.
Този среща представлява възможност за участниците да се запознаят с важността на младежкото участие в съвременното общество и да се вдъхновят от успешните примери.
Ето какво каза в ефира “Нашият ден“ Божидар Александров, бивш председател на младежката секция към дружеството за ООН в България, за събитието и за организацията.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Във време, в което информацията струи отвсякъде, един аудио-визуален проект обяснява сложни концепции и явления на разбираем и атрактивен език – чрез анимация. Иван Попов от фондация "Заедно в час" представя във "Време за наука" видеопоредицата Sprouts. Sprouts е международна платформа за кратки анимирани видеа, подходящи за специалисти от..
Отваряме една безкрайна тема – опасностите в социалните мрежи. Води ли до проблеми ползването на TikTok? В "Тийн Тайм" задаваме този въпрос, след като CNN съобщи за съдебен иск срещу TikTok заради увреждане на психичното здраве на децата. В обвинението се твърди, че платформата е "пристрастила" младите хора и е навредила на психиката им...
В рубриката "Темата на деня" разгледахме една особена заплаха, която експертите наричат "новата пандемия". Но не става въпрос за нов вирус, а за разпространението на интернет измамите, които се увеличават с безпрецедентни темпове. За да се обсъди този тревожен феномен, представители от Комисията за защита на потребителите, Европейския потребителски..
Преди броени дни Перник стана център на Националната младежка конференция под надслов "Приобщаващи общества и ролята на младите хора" . Събитието привлече над 100 участници от цялата страна, включително представители на младежки организации, държавни институции, местни власти и експерти по младежка политика. Конференцията имаше за цел да обсъди..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg