Доктор Милена Георгиева, молекулярен биолог, сподели в интервюто си за предаването "Нашият ден", че човешкият геном крие още много неразгадани тайни, тъй като представлява софтуерът, който управлява нашата физика. Трудността по пълното му дешифриране е в големината на информацията, която се съдържа в генома и която преди няколко години не можеше да бъде извлечена и разчетена.
В предаването тя споделя още, че проектът "човешки геном" е бил завършен миналата година, когато е била покрита съществена част от нашия генетичен материал. Доктор Георгиева посочи, че тези 8% от генома, които са останали непокрити, са изключително високо повторени последователности. Въпреки това, тяхното разчитане е от значение, тъй като те са отговорни за структурата и топографията на хромозомите в клетките ни.
По думите на д-р Георгиева, броят на гените в човешкия геном е около 22-23 хиляди, което е по-малък брой, отколкото се е предполагало. Изключително малка част от нашата ДНК, само 2%, е активна и кодираща, като носи и наследствената информация. Останалата част от ДНК-то в началото се смяташе за "отпадъчна" и не привличаше особено внимание. “С последните открития в генетиката обаче стана ясно, че тези непрограмиращи последователности играят важна роля за структурата и функциите на нашия геном“, казва тя.
България също участва в европейския проект "1+ милиона европейски генома", който има за цел да разкрие още повече тайни на човешкия геном и да предостави ценни данни за медицинската наука.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Ловът не е само изстрели, ловът е и грижа за природата и нейните обитатели. А докато обикалят поля и гори, за да нагледат хранилките, ловците пак могат да се сдобият с трофеи. И през тази година в Държавно ловно стопанство "Воден – Ири Хисар" се проведе "Преглед на паднали рога от благороден елен". За десети път над 5 тона рога, събрани само през..
На 5 май отбелязваме Международния ден на акушерката – ден, в който се обръща внимание на ключовата роля на акушерките, особено във времена на криза. В предаването "Нашият ден" говори Десислава Димова – акушерка, избрала с мисия и сърце да посвети живота си на тази древна и в същото време съвременна професия. Според нея акушерството и грижата..
С планинския водач и автор на книгата "Българските планини" Момчил Цветанов говорим в "Нашият ден" за инициирания от него научно-изследователски проект към ЦНИП (Център за научни изследвания и проекти) към УАСГ, за създаване на официален Регистър на водопадите в България , който да дава точна информация за това ценно природно богатство. През..
На 5-и и 6-и май ежегодно се провежда празникът на община Баните и минералната вода. Празникът се чества от 50-те години на миналия век . Местните хора вярват, че ако човек се изкъпе с лековитата вода точно на Гергьовден, ще бъде здрав цяла година. Но това няма как да проверите, ако не опитате сами, а съпътстващите тържества ще направят..
През 2025 година се навършват 100 години висше лесовъдско образование в България. Кулминацията на честванията ще бъде тържественото отбелязване на юбилея в Софийската опера и балет на 7 май. В "Нашият ден" ректорът на Лесотехническия университет (ЛТУ) доц. д-р Христо Михайлов говори за празненствата по повод годишнината, състоянието на..
Предстои седмото издание на Фестивала на българската книга в средата на юни в Брюксел. Той се организира от Българската културна асоциация в Белгия,..
В миналото издание на "Покана за пътуване" художничката Петя Илиева разказа за най-луксозния и най-бедняшкия от мароканските хамами, които е посетила, но..
Техните корени са от Мелник, както и тяхното вино. Любка и Никола Зикатанови се завръщат към миналото си, за да построят бъдеще за себе си, децата и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg