Израелската изпълнителка на блокфлейта Тамар Лало издаде дебютния си солистичен албум за лейбъла Pan Classics. Макар и досега музикантката да е участвала в не един и два звукозаписни проекта с ансамбли като La Ritirata, Forma Antiqva и Fontegara, сега тя представя първия си солистичен компактдиск, посветен на сонатите за блокфлейта на къснобароковия композитор и обоист Джузепе Самартини. Италианец по произход, Самартини реализира по-голямата част от кариерата си в Лондон и макар да създава и известно количество вокални творби, е останал в историята предимно като композитор на инструментална музика. Авторът освен това е бил сред най-търсените обоисти на времето си, като неговото име присъства до немалък брой сола за инструмента в опери от Хендел.
През последните години Тамар Лало изнася концерти в цяла Европа, както и в Япония, Китай, Мексико, Чили, Коста Рика, Боливия, Колумбия и др. В родния си Израел изпълнителката солира на различни състави включително Израелския филхармоничен оркестър под палката на маестро Зубин Мета. Тамар Лало има няколко бакалавърски и магистърски степени, както по класическа, така и по ранна музика, от Кралската консерватория в Хага, Висшето музикално училище на Каталуния, Кралската консерватория в Брюксел и Йерусалимската академия за музика и танц. Преподавала е в Кралската консерватория в Мадрид, а в момента води часове в Университета в Саламанка, както и е редовен гост-лектор на Международния семинар за ранна музика в Тел Авив, организиран от Израелската консерватория.
Този вторник (27 май от 14 часа) в предаването "Музика хисторика" слушаме изпълненията на Тамар Лало на сонати № 14, 17, 25 и 27 от Джузепе Самартини, в които ѝ партнират Даниел Ойарсабал – клавесин и орган, Ядран Дънкъм – лютня, Еял Стрийт – фагот, Хосетсу Обрегон – виолончело, и Измаел Кампанеро – виолоне.
Снимки: tamarlalo.com
Фестивалът "Културама" продължава да радва своята публика с различни събития до края на година. "В няколко музея сме подготвили различни прояви. Ще имаме няколко концерта, които ще се проведат в София и в Историческия музей в град Петрич, където вече от един месец може да бъде видян нашия проект-изложба по едноименната книга "Сузи, внучката от..
Александър и Константин Владигерови ще зарадват българската публика с своя авторски концерт "Есенни джаз скици" с Биг бенда на БНР с диригент Антони Дончев на 28 ноември от 19 часа в Първо студио на радиото. Обичаните български музиканти, които вече повече от 25 години живеят и работят във Виена, ще представят 10 свои авторски композиции от..
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември), Шумен (12 декември), Велико Търново (13 декември), Русе (14 декември) и София (16 декември – зала "България") . Поради огромния интерес към концерта в София на 16 декември, организаторите..
Новият албум на българската алтернативно група Eagle Post се нарича Dystopian Romance. Той е записан и миксиран през 2023 г. от Георги Малчев (екс-Млък!, Quicksand Surfer, Sativa), а мастърингът е дело на легендарния английски продуцент Pete Maher, работил по продукции на Rolling Stones, Jack White и U2. Автор на текстовете и музиката е..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg