Регионалният център за опазване на нематериалното културно наследство в Югоизточна Европа, под егидата на ЮНЕСКО, изпълнява проекта "Живото наследство на традиционната българска кухня". Този проект има за цел да открие носители на знания и умения в местните общности, които изграждат локални културни идентичности чрез традиционната кухня.
Използването на храната като инструмент помага за разкриване на връзките между хората и между хората и природата, и създава нови подходи за опазване и популяризиране на културното наследство.
Проектът предвижда интерпретация на живото наследство на традиционната българска кухня чрез процесите на подготовка, приготвяне и споделяне на храната с използването на визуалните изкуства. Това изисква творческа интерпретация на живите наследства, като се предават и споделят знания и емоции чрез киното и фотографията.
Доц. д-р Ирена Бокова, антрополог и преподавател, обяснява, че проектът има за цел да представи това, което носителите на знания и умения във всяка местност считат за важно и ценно във връзка с традиционната кухня, като се разказва историята на семействата и регионите По нейните думи проектът се фокусира върху подкрепата за знанията и уменията, които всички хора притежават. Въпреки че една сграда може да бъде усетена с пръсти, тя се изгражда чрез знания и умения на хората, които я създават.
В допълнение към проекта за опазване на традиционната българска кухня в разговора се споменава и изработването на български народни носии от района на Кюстендил. Ателието на Мадлен Божилова е място, където тези носии се създават. В него има осем стана за изработка на колани от вълна, а Мадлен Божилова, която е завършила текстил, е специалист в тази област. Тя споделя, че й отнема около четири години да научи някои от техниките, свързани с изработката на народни носии.
Изработването на български народни носии е процес, който изисква знания, умения и творчество. Това е начин да се запази и прехвърли културното наследство от едно поколение на друго. Традиционните носии са важна част от българската култура и идентичност, и техният процес на изработка помага да се запазят уникалните техники и дизайни, свързани с тях.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" най-кратка и ясна е рубриката "Кратко и ясно". Този път в нея насочваме вниманието си към далечна Япония – древна страна, населена с японци, които умеят кратко и ясно да назоват неща, процеси и явления, които ние няма и да се сетим да назовем. Японците например имат термина..
От 3 до 5 декември в кино "Люмиер" ще се проведе 19-ото издание на фестивала за приключенско кино, туризъм и активен начин на живот "Дни на предизвикателствата" . Елиза Стоева запознава слушателите на "Нашият ден" с акцентите в програмата. "За три дни ще се опитаме да обхванем огромен спектър от предизвикателства. Очакват ни над 10..
Фондация BCause отбелязва международната инициатива #GivingTuesday или Щедрият вторник на 3 декември за 20-и пореден път. Тази световна инициатива, възникнала в САЩ през 2012 г. като контрапункт на манията по безконтролното пазаруване след Черния петък, цели да обедини бизнеса, благотворителните организации и местните общности в подкрепа на..
Ефирът на предаването "Нашият ден" от днес е и платформа за изява на хора, чиито идеи и бизнес модели са насочени към устойчиво бъдеще и разрешаването на екологични проблеми. В новата поредица "Зелените новатори на България" слушателите ще се запознаят с вдъхновяващи личности и техните усилия за справяне с климатичните предизвикателства...
В ефира на предаването "Нашият ден" Атанас Димитров, председател на църковното настоятелство на новоизграждащия се храм "Св. Патриарх Евтимий Търновски" в квартал "Люлин", разказа за инициативата "Децата на Люлин". Тази дългосрочна гражданска инициатива се фокусира върху създаването на православен храм в най-големия жилищен комплекс на..
Австралиецът Саймън Бони (р.1961, Сидни) и групата му Crime & The City Solution пристигат за първи у нас в понеделник, на 2 декември, за да..
Две от късните реформаторски опери на Кристоф Вилибалд Глук бяха изпълнени в две водещи белгийски музикални институции – във Фламандската опера в Антверпен..
Тази година Европейската лаборатория по физика на елементарните частици (ЦЕРН) отбеляза своята 70-годишнина. ЦЕРН е основан от 12 европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg