Високите температури имат най-силно въздействие върху хората със сърдечно-съдови заболявания – като исхемична болест на сърцето, високо кръвно налягане и сърдечна недостатъчност. Тези пациенти се изправят пред усилени симптоми по време на горещините.
Д-р Иван Тодоров, който е кардиолог, е гост в предаването "Нашият ден", където споделя ценни съвети за предпазване от летните горещини.
По неговите думи промените в околната температура влияят на цялата сърдечно-съдова система. В топлите времена се увеличава броят на хората с ритъмни нарушения, което често се дължи на загуба на електролити, причинена от недостатъчен прием на течности и обилно изпотяване.
Пациентите с артериална хипертония също се засягат от високите температури. Кръвното налягане трябва да се следи сутрин и вечер, тъй като топлината влияе на съдовата система, като разширява артериите и предизвиква спазъм във вените и капилярите, което от своя страна води до промени в кръвното налягане.
Пациентите със сърдечна недостатъчност са подложени на повишен риск от декомпенсация и топлинен удар. При високите температури тялото работи усилено, за да осигури оптимална телесна температура, което повишава метаболитните и циркулаторни нужди.
Д-р Иван Тодоров препоръчва на всички пациенти със сърдечно-съдови проблеми да направят консултация с кардиолога в началото на сезона, за да се направи корекция на терапията, а също така да се спазват мерки за избягване на неприятни инциденти. Важно е да се поддържа правилна хидратация, като се приемат между 1,5 и 2 литра течности на ден.
При сърдечна недостатъчност, когато помпената функция на сърцето е намалена, трябва да се внимава с количеството на приетите течности и съдържанието на сол, тъй като те могат да увеличат вътресъдовия обем и да допълнително натоварят сърцето.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Петър Галев, експерт от от CredoWeb, платформа за комуникация между лекари, направи задълбочен анализ на състоянието на здравеопазването в България през изминалата година в ефира на Lege Artis . Той коментира ключовите проблеми и постижения в сектора. Според Галев въпреки увеличените средства за здравеопазване през 2024 година, системата не е..
Спорът около парите за асистирана репродукция възникна между фондация "Искам бебе" и МЗ изглежда вече е решен след среща на здравния министър Галя Кондева и представители на фондацията. Към момента към бюджета на Центъра за асистирана репродукция са гласувани 22 млн. лв. Отпуснати са допълнителни 500 000 лв. от резерва за здравеопазване...
В Lege Artis слушаме съветите на специалиста д-р Велислав Георгиев за храненето по празниците. Те не са универсални, нито важат само за празничния период, по думите на д-р Георгиев. Специалистът насочва вниманието към хранителните навици на българите в миналото , които са били съобразени с поредица от пости. Православните традиции и..
В рубриката "Времето на редактора" Тереза Петрова, служител на Български пощи, разказа за юбилейния конкурс "Най-красиво писмо до Дядо Коледа", който днес завършва. Срокът за участие е до края на деня, а традицията, която обединява малки и големи, вече отбелязва своята 30-а годишнина. "Най-красиво писмо до Дядо Коледа" започва преди три..
В рубриката "Разговорът" Люба Батембергска от фондация "Малките стъпки" представя вдъхновяващата инициатива "Граждански бюджет за ученици". Целта на проекта е учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. "Темата за демократичния..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Трима знакови автори – проф. Божидар Бончев, проф. Греди Асса и Атанас Парушев-Шока излагат свои творби в обща изложба в столичната галерия "Ракурси"...
Тази година Венцислав Диков представи свои картини в Япония, Токио, под наслов "Институт за невъзможни неща", в галерия "Сан-Ай". Това е неговото трето..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg