Наричат го "Красивият магьосник на палката"! Той е перфекционист в работата си, с обаятелна външност и харизматично излъчване. Това е българският диригент Емил Чакъров. Съдбата му позволи да бъде между нас само 43 години! Но това е достатъчно, за да остави записи с незабравими изпълнения на най-големите шедьоври на оперното, симфоничното и кантатно-ораториалното изкуство и да изнесе паметни концерти по целия свят, заставайки на пулта на такива оркестри като Берлинската, Израелската и Ленинградската филхармония, Бостънския и Лондонския симфоничен оркестър, Френския национален оркестър, Оркестъра на Лос Анджелис, Ирански национален радио и телевизионен камерен оркестър, Чешката филхармония и много други.
Роден на 29 юни 1948 г. в Бургас, въпреки че не е наследник на музикална фамилия, Емил Чакъров проявява изключителни музикални заложби. Още съвсем малък, родителите му често го заварват застанал пред радиоприемника, заслушан в музиката и ръкомахащ като диригент. Самият той многократно заявява, че иска да стане диригент и вместо традиционните детски играчки, баща му измайсторява малка пръчица като диригентска палка, която подарява на сина си.
Като ученик в Софийското музикално училище в класа по цигулка на Петър Арнаудов, Чакъров започва системно да посещава и уроци по дирижиране в музикалната академия (тогава Българска държавна консерватория) при диригента Емил Янев, който описва ученика си като амбициозен и своенравен, но винаги изключително подготвен за занятията. По това време се случва още едно събитие, което ще окаже съдбовно влияние на бъдещата му кариера. Веднъж Чакъров чува по радиото изпълнение на великия Херберт фон Караян и у него пламва непреодолимото желание някой ден да се срещне с легендарния маестро, станал негов кумир. И съдбата му се усмихва през 1971 г., когато Чакъров става най-младия лауреат в историята на международния диригентски конкурс в Берлин, организиран от Караян, който лично кани младия музикант за свой асистент и го приема да живее в дома си. От този момент в годините до края на живота си Емил Чакъров се утвърждава като диригент със собствен музикален почерк и световна слава.
Въпреки че не живее в България, той никога не забравя корените си и активно работи за утвърждаването на българското изкуство и българската диригентска школа. Пример в това отношение е Първата награда, която получава Младежкият ни камерен оркестър на второто издание на Международния конкурс, основан от фондацията на Караян. За това знаменателно събитие Емил Чакъров споделя впечатленията и емоциите от успеха в запис, съхраняван в Златния фонд на Националното радио:
През 1986 г. той основава в България Софийския фестивален оркестър и създава прочутия български Новогодишен музикален фестивал, който се провежда ежегодно и до днес с неизменното участие на Фестивалния оркестър.
"Новогодишният музикален фестивал е най-същественото ми постижение до момента в цялата ми творческа кариера. Той обединява неща, които съм правил в различни страни на света частично. Не мога да се задоволя само с дирижирането на концерт. По принцип диригентът трябва да бъде и дипломат, и организатор, и педагог, да е свързващо звено в различните области. Може би в този смисъл Новогодишният фестивал дава облика на истинския диригент", това споделя Емил Чакъров в интервю през 1988 г.
"Музиката! Пуснете музиката!" – това са последните думи на Емил Чакъров броени минути преди да напусне земния свят на 4 август 1991 г.
В петъчното си издание на 30 юни 2023 г. от 19.30 ч. предаването "Музикалните вечери" на програма "Христо Ботев" отбелязва 75-та годишнина от рождението на големия български диригент и музикален общественик Емил Чакъров с паметни записи, направени с различните световни и български оркестри, които е дирижирал.
В премиерната вечер за Старозагорската опера на “Риголето” от Джузепе Верди сценичният размах и визуалният разказ се разгръщаха със смелост и прецизност. Публиката беше въвлечена в едно модерно, но същевременно дълбоко емоционално преживяване. “Риголето” е произведение, балансиращо между дълбока човешка драма, политически интриги и съдбовна..
Софийската филхармония посреща изтъкнатия български кларинетист Росен Идеалов, който ще представи забележителния Концерт за кларинет и оркестър на Паул Хиндемит. Диригент на вечерта ще бъде Вилиана Вълчева, която допълва програмата с Трета симфония на Йоханес Брамс. Според Росен Идеалов в целия концертен репертоар за кларинет Концертът на Хиндемит..
Любимката на българската публика, Таря Турунен, и бившият ѝ колега от Nightwish , Марко Хиетала, пристигат в София за концерт в зала "Асикс Арена" на 4 април, а два дни по-рано – на 2 април, канят варненските си фенове в Двореца на културата и спорта. Слушайте!
Вървиш, не спираш, силуети на хора се движат около теб, но ти чуваш само неговия глас. Превзел те е. Говори ти за старата любов, която е като сън, несбъднат сън. Толкова пъти си го слушал, когато ти е било тежко, но и в мигове на щастие също, и знаеш, че ще ти помогне. Той просто те разбира – точно теб, непознатия, който живее със смисъла в думите му...
1 април Свири Оркестърът на Италианска Швейцария с диригент Давид Афхам. 3.00 часа – Роберт Шуман (1810-1856), Концерт за виолончело в ла минор, оп. 129. Солист: Трулс Мьорк (виолончело). 3.26 часа – Йохан Себастиан Бах (1685-1750), Сарабанда из Сюита за виолончело № 2 в ре минор, BWV.1008. Изпълнява Трулс Мьорк (виолончело). 3.31 часа – Лудвиг ван..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за..
Гимназията по механизация на селското стопанство "Пейо Яворов" в гр. Гоце Делчев изглежда е едно от най-бързо развиващите се училища в страната. Дори ако..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg