Боян Петров е студент по география и сътрудник на Географ. БГ, който има амбиции да превърне географията в своя житейска мисия. Той се стреми да помогне за промяната на отношението към географията и да я популяризира като важна и приложима наука. Ангажира се с работата в Географ. БГ и се стреми да споделя своите знания и страст към географията с други хора.
В интервюто му за предаването "Нашият ден", Боян споделя своите впечатления и наблюдения относно състоянието на географията в образованието и обществото.
Той забелязва, че през последните години географията е поставена на заден план в сравнение с биологията, физиката и химията, които са станали по-популярни както в средното образование, така и във висшето. Въпреки това, Боян изразява своята любов към географията и решението си да я избере като своя житейска пътека.
В предаването той обяснява, че през втората половина на миналия век географията придобива характер на "описваща наука", която се фокусира върху факти като местоположение на реки, върхове и планини. Това обаче според него намалява значимостта на дисциплината и нейната реална приложимост, особено във висшето образование. Той счита, че географията изследва по-дълбоки процеси, явления и връзки между компонентите в природата и обществото. Въпреки това, географията все още се сблъсква с проблеми при получаването на сериозно признание поради наличието на този преходен период.
В “Нашият ден“ Боян отбелязва също, че в средното образование има реформи, които насочват географията към западноевропейските и американските модели на преподаване. Въпреки че това може да се счита за положителна промяна, преходът все още е труден и не толкова успешен.
Той отбелязва, че реформите в географията са започнали преди около 2-3 години и все още създават затруднения и объркват учениците. Преходът към новите методи на преподаване е в процес и изисква време за адаптация.
Според него в бъдеще географията ще стане все по-актуална наука поради нарастващите екологични проблеми.
В заключение, Боян Петров вижда необходимостта от промяна в отношението към географията и нейното приобщаване в образованието и обществото. Той вярва, че географията може да играе ключова роля в разбирането и решаването на съвременните екологични предизвикателства и се ангажира със своите дейности да допринесе за промяната.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
"В началото на реформата беше заложено здравната вноска да расте през определен период от време до достигане на над 12%. През годините това нещо се забрави, но ние го помним и ще го напомняме." С тези думи д-р Николай Брънзалов, председател на Българския лекарски съюз (БЛС), напомни преди дни в ефира на БНР за един от първоначалните ангажименти в..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. На..
128 СУ "Алберт Айнщайн" в София празнува 50-годишнина. В седмицата на училищния юбилеен концерт в "Нашият ден" гостува Юлиян Плачков, директор на 128 СУ "Алберт Айнщайн" от 2011 година насам, учител по история, но човек, улавящ пулса на съвременността. Екипът на училището се придържа към максимата на Айнщайн, която гласи: "Животът е..
В ефира на предаването Lege Artis Петър Галев от платформата CredoWeb коментира актуалните проблеми и нужди на българската здравна система. Основният фокус бе върху необходимостта от адекватно финансиране на здравеопазването и структурни промени, които да осигурят устойчивост и по-високо качество на услугите. От Българския лекарски съюз настояват..
За Българското училище "Иван Станчов" към Посолството на Република България в Лондон в "Нашият ден" разказва журналистът от екипа на предаването Нина Цанева. Цанева споделя впечатленията си от посещението си в столицата на Обединеното кралство по покана на Лектората по български език към Департамента по славянски и източноевропейски езици в..
Отбелязваме 60-годишнината от рождението на този голям български музикант и поет, белязал с творчеството си времето на прехода. Защо неговите послания..
На 21 май в Художествената галерия Колекция "Дарение Светлин Русев" в Плевен ще се състои камерен концерт на трио в състав: Татяна Майони (пиано), Евгени..
Чл.-кор. проф. Атанас Семов гостува в "Нашият ден", за да представи новоизлязлата си книга "Конституцията и Европейският съюз", както и да коментира..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg