Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Онлайн платформата за е-медиация на БСК вече работи

Арбитражният съд при Българска стопанска камара представи платформата за е-медиация, която позволява започване и развитие на цялото производство по медиация в онлайн среда. Медиацията е предпочитан способ за решаване на спорове в много държави от Европейския съюз. 

Медиацията е един от способите за извънсъдебно решаване на спорове, като целта е с помощта на медиатор страните да постигнат решаване на техния спор посредством сключването на споразумение, което чрез платформата ще става възможно онлайн. Споразумението има изпълнителна сила след потвърждаването му от всяка от страните по спора, в рамките на охранително производство пред съответния районен съд. Приложим е Законът за медиацията, който транспонира редица Директиви на Европейския съюз.

В "Законът и Темида" предимствата на платформата коментира проф. Таня Йосифова, председател на Арбитражния съд при БСК, експерт по гражданско и търговско право, консултант на предаването.

"Платформата е разработена от Българската стопанска камара, съвместно с фондация "Право и интернет", и беше успешно внедрена, като тя улеснява започването и провеждането на производството по медиация в онлайн среда, без да се изисква физическо присъствие, представяне на документи на хартия, провеждате се срещи дистанционно между медиаторите и страните. Процедурата е приложема във всяка една фаза на съдебното производство."

Проф. Йосифова изтъква, че платформата ще даде повече възможности на бизнеса за алтернативно извънсъдебно решаване на спорове. Това ще спести на фирмите време и разходи, като им осигури редица удобства. Решаването на спорове чрез медиатори обикновено отнема няколко седмици. Целият процес от подаването на документи до крайното решение е дистанционен. Тарифата на всеки медиатор на час средно е около 100 лева. Фирмите могат от специална листа в платформата да си изберат медиатор, който да отговаря на нуждите на компанията за решаването на конкретния спор. Към момента платформата работи с трима медиатори, като на по-късен етап към тях ще се присъединят още трима. Същевременно има запитване от други европейски държави за включване в листата на медиаторите към Арбитражния съд при БСК, разказа проф. Йосифова.

"Чрез медиация обикновено се решават търговски спорове, които най-често са свързани с неизпълнение на определени клаузи по договори. Като цяло от този метод на извънсъдебно решаване на спорове най-често се възползват средните и малките компания, защото обикновено големите фирми разполагат със собствени юридически отдели", обясни проф. Йосифова. Не може да се изведе конкретен икономически сектор, който най-често прибягва до медиацията, като спорове има заради недоставени материали, оборудване и други.

В Европа и по света медиацията има традиции в използването си, докато в България тя навлиза на сравнително късен етап и все още не се използва широко процедурата. В сферата на онлайн търговията процесът е регулиран с регламент 2019/1150, който урежда отношенията между бизнес ползвателите и доставчиците на посреднически онлайн услуги, където задължително е предвидена е медиацията. Освен това в европейския Акт за цифровите услуги, който влезе в сила от края на миналата година, се набляга на използването на медиация и специално за използването на онлайн платформи за решаването на специализираните търговски спорове", обясни проф. Йосифова.

Платформата е достъпна не само за търговски дружества, които са членове на Камарата. Тя е внедрена със средства на БСК.

Снимка – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Имунната система през есента: Как да се подготвим за грипния сезон?

В предаването "Lege Artis" беше обсъдена темата за имунната система през есента, като специалистите по вирусология предупредиха за предстоящ бум на заразните болести у нас. Един от водещите експерти в областта на имунологията и алергологията, акад. д-р Богдан Петрунов,  объсди темата в ефира на предаването. " Имаме два пътя за стимулиране на имунитета..

обновено на 02.10.24 в 12:46
 Експертен център за хемофилия, таласемия и други редки доброкачествени хематологични заболявания при деца

Йордан Недевски: България е на добро място в лечението на децата с хемофилия

Конференцията на Европейския хемофилен консорциум ще се проведе от 4 до 6 октомври 2024 г. в Гранд хотел "Милениум София", съобщават организаторите. Това ежегодно събитие събира водещи експерти в областта на хемофилията, пациенти, представители от европейските асоциации по хемофилия, представители на фармацевтичната индустрия и други заинтересовани..

публикувано на 02.10.24 в 11:59

Майки с колички и възрастни хора – част от дебата за достъпната среда

В рубриката "Времето на редактора" на предаването "Нашият ден" се обсъжда темата за достъпната среда за хора с увреждания , майки с колички и възрастни хора. Събеседник е Валентина Христова , представител на общността "Мостове" и майка на дете с увреждане, която разказва за кампанията "Задай посока". Основната цел на кампанията е да насърчи гражданите..

обновено на 02.10.24 в 11:54
Проф. д-р Иван Костов

За рака на маточната шийка и имунизацията срещу човешкия папилома вирус

Октомври е Международен месец за борба с рака на гърдата, а в момента стартира и информационна кампания за скрининга на маточната шийка и имунизацията срещу човешки папилома вирус (ЧПВ). Гост в Lege Artis e проф. д-р Иван Костов –  акушер-гинеколог, директор на УСБАЛАГ "Майчин дом", ръководител на катедра "Акушерство и гинекология" към..

публикувано на 02.10.24 в 11:50

Отвъд клетките: Значителен брой българи искат по-добро отношение към животните

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден", по случай Световния ден на селскостопанските животни и в навечерието на Международния ден за защита на животните, обсъдихме важни теми, свързани с отношението към животните и практики, които би трябвало да останат в миналото. Един от поводите за дискусията е неотдавнашното решение на Ветеринарния..

обновено на 02.10.24 в 10:51