Арбитражният съд при Българска стопанска камара представи платформата за е-медиация, която позволява започване и развитие на цялото производство по медиация в онлайн среда. Медиацията е предпочитан способ за решаване на спорове в много държави от Европейския съюз.
Медиацията е един от способите за извънсъдебно решаване на спорове, като целта е с помощта на медиатор страните да постигнат решаване на техния спор посредством сключването на споразумение, което чрез платформата ще става възможно онлайн. Споразумението има изпълнителна сила след потвърждаването му от всяка от страните по спора, в рамките на охранително производство пред съответния районен съд. Приложим е Законът за медиацията, който транспонира редица Директиви на Европейския съюз.
В "Законът и Темида" предимствата на платформата коментира проф. Таня Йосифова, председател на Арбитражния съд при БСК, експерт по гражданско и търговско право, консултант на предаването.
"Платформата е разработена от Българската стопанска камара, съвместно с фондация "Право и интернет", и беше успешно внедрена, като тя улеснява започването и провеждането на производството по медиация в онлайн среда, без да се изисква физическо присъствие, представяне на документи на хартия, провеждате се срещи дистанционно между медиаторите и страните. Процедурата е приложема във всяка една фаза на съдебното производство."
Проф. Йосифова изтъква, че платформата ще даде повече възможности на бизнеса за алтернативно извънсъдебно решаване на спорове. Това ще спести на фирмите време и разходи, като им осигури редица удобства. Решаването на спорове чрез медиатори обикновено отнема няколко седмици. Целият процес от подаването на документи до крайното решение е дистанционен. Тарифата на всеки медиатор на час средно е около 100 лева. Фирмите могат от специална листа в платформата да си изберат медиатор, който да отговаря на нуждите на компанията за решаването на конкретния спор. Към момента платформата работи с трима медиатори, като на по-късен етап към тях ще се присъединят още трима. Същевременно има запитване от други европейски държави за включване в листата на медиаторите към Арбитражния съд при БСК, разказа проф. Йосифова.
"Чрез медиация обикновено се решават търговски спорове, които най-често са свързани с неизпълнение на определени клаузи по договори. Като цяло от този метод на извънсъдебно решаване на спорове най-често се възползват средните и малките компания, защото обикновено големите фирми разполагат със собствени юридически отдели", обясни проф. Йосифова. Не може да се изведе конкретен икономически сектор, който най-често прибягва до медиацията, като спорове има заради недоставени материали, оборудване и други.
В Европа и по света медиацията има традиции в използването си, докато в България тя навлиза на сравнително късен етап и все още не се използва широко процедурата. В сферата на онлайн търговията процесът е регулиран с регламент 2019/1150, който урежда отношенията между бизнес ползвателите и доставчиците на посреднически онлайн услуги, където задължително е предвидена е медиацията. Освен това в европейския Акт за цифровите услуги, който влезе в сила от края на миналата година, се набляга на използването на медиация и специално за използването на онлайн платформи за решаването на специализираните търговски спорове", обясни проф. Йосифова.
Платформата е достъпна не само за търговски дружества, които са членове на Камарата. Тя е внедрена със средства на БСК.
Снимка – БНР
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg