Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Антология 50 години "Южна пролет"

Снимка: Община Хасково

"Спектър на земните звуци" – антология на авторите, награждавани в конкурса "Южна пролет" от самото му начало през 1973/1974 година до днес, е издадена от Община Хасково и се разпространява безплатно. Поводът е 50-годишният юбилей, а съставител и основен двигател на трудоемкото начинание е поетесата Ели Видева.

За този половин век могат да се проследят имената на едни от най-стойностните поети и писатели у нас. Почти няма автор, който да не е участвал в конкурса. 

Ели Видева е извършила почти невъзможното да открие наградените из целия свят и да поиска разрешението им за публикуване на творбите, както и от наследниците на онези, които не са вече между нас. 

Всъщност цялата работа около този сборник е свършена от нея. Може би затова резултатът е отличен и прецизното око ще оцени този труд.

Броят на авторите в антологията е 128, като сред тях са поети, писатели, хуманитаристи. Вероятно би било интересно и полезно за изследователите да проучат и анализират това издание, което събира имена, очертали пътя на литературната ни история през този половин век – от Росен Босев до Йоанна Елми, едно "споделено пространство" по заглавието на текста на Галина Лардева вътре. 

Повече за антологията "Спектър на земните звуци" чуйте от Ели Видева.

Снимка – изд. Библиотека "България" и личен архив

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фестивал на талантливите студенти театрали

Международният студентски театрален фестивал "Данаил Чирпански" в Стара Загора е първият фестивал у нас за дипломни спектакли на театрални академии от света. Започнал през 2017 г. в памет на Данаил Желев-Чирпански, колега и приятел на организаторите, загинал в пътен инцидент, фестивалът се провежда през две години с огромен ентусиазъм. Ето какво..

публикувано на 20.09.24 в 08:15

Поетическото познание на Васил Славов

Васил Славов е роден в София, където през 1989 г. излиза първата му стихосбирка "Спомен за потоп". Тогава заминава за САЩ, за да специализира след английската филология в Софийския университет литература, литературна критика и творческо писане и остава там. Вече е публикувал поезия, преводи и критически текстове в различни литературни издания у нас –..

публикувано на 19.09.24 в 18:35

Живко Седларски с няколко изложби в България

Известният ни скулптор живее във Франция, но винаги се представя като български артист. Почти всяка година той има изложба у нас, но този път представя изкуството си на софийската публика в две изложби – в галерия "Мисията" и в НДК, а след това с експозиции във Варна и Перник. Идеята за това мащабно представяне е на Албена Ненкова, която инициира и..

публикувано на 19.09.24 в 14:48
Сцена от

Другият театър

Думата театър обозначава толкова различни видове сценични изкуства, че увлечени от актуалната информация, понякога забравяме да подчертаем спецификите, които се крият зад разни сцени и програми. Една от различните по своя характер платформи е " Театър+ " на Народния театър "Иван Вазов", която преди броени дни срещна първата си публиката с шесто..

публикувано на 19.09.24 в 14:10
Манол Пейков

Манол Пейков: Смятам, че има въпиюща нужда да си преговорим уроците на историята

За книгоиздаването като мисия, за силата на думите и за стремежа към историческата истина – разговор в "Нашият ден" с Манол Пейков – издател, преводач, общественик и политик, член на Комисията за култура и медии в Народното събрание. Пейков споделя, че дълги години като книгоиздател е бил фокусиран главно върху художествената литература, но..

публикувано на 19.09.24 в 09:57