"Да изправиш мит и ирония едно срещу друго, като в същото време изказваш дистанцирното си уважение към 95-годишната реално съществуваща героиня, е смело начинание и заслужава адмирации", пише "Франкфуртер алгемайне цайтунг" за книгата на Анне Вебер (1964) "Анет, епос за една героиня".
Това е разказ във формата на поезия за живота на Ан Боманоар, чийто живот е бурен, изпълнен с много събития и превратности. Трудна задача за писателката, която балансира с немалка доза ирония на границата на документалното и фикционалното, като второто е по-скоро в творческия подход към фактите от бурния живот на Ан Боманоар, научени от самата нея.
За да създаде своя епос в стихове, Анне Вебер се е срещала с нея и е записвала устните ѝ разкази, а също е ползвала и мемоарната ѝ книга. Вероятно този граничен начин на писане между прозата и поезията е инспириран от самия живот на героинята Анет.
Родена е в Бретан в бедно семейство и съвсем млада става член на Съпротивата през Втората световна война. След това става лекарка в Марсилия, а през 1959 г. е осъдена на 10 години затвор за участието ѝ в алжирското движение за независимост. Въобще през целия си живот Анет/ Ан се бори неуморно срещу несправедливостите в света. Не я разколебават неуспехите, защото притежава сила на духа, смелост да се бори и вяра в свободата.
"Анет, епос за една героиня" на Анне Вебер е книга не само за историята на отминалия ХХ век, но и може да се чете в контекста на съвремието ни. Тя получава наградата "Роман на годината" 2020 от Германския борсов съюз на книжарите.
Преводът на български е на Жанина Драгостинова, чуйте я.
Снимка – изд. Black Flamingo Publishing
Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси. В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..
"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято на 2024 година. Изложбата става сега през ноември. Тя е предназначена за очите и сърцата на хората,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков, преподавател по фотография в НАТФИЗ. Темата бе фотографията – изкуство, вдъхновение и наследство. Теодора Нишков, фотограф и наследница на писателя Димитър Подвързачов, представи своето творчество..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg