Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Епос от Анне Вебер за живота на Ан Боманоар

"Да изправиш мит и ирония едно срещу друго, като в същото време изказваш дистанцирното си уважение към 95-годишната реално съществуваща героиня, е смело начинание и заслужава адмирации", пише "Франкфуртер алгемайне цайтунг" за книгата на Анне Вебер (1964) "Анет, епос за една героиня". 

Това е разказ във формата на поезия за живота на Ан Боманоар, чийто живот е бурен, изпълнен с много събития и превратности. Трудна задача за писателката, която балансира с немалка доза ирония на границата на документалното и фикционалното, като второто е по-скоро в творческия подход към фактите от бурния живот на Ан Боманоар, научени от самата нея. 

За да създаде своя епос в стихове, Анне Вебер се е срещала с нея и е записвала устните ѝ разкази, а също е ползвала и мемоарната ѝ книга. Вероятно този граничен начин на писане между прозата и поезията е инспириран от самия живот на героинята Анет. 

Родена е в Бретан в бедно семейство и съвсем млада става член на Съпротивата през Втората световна война. След това става лекарка в Марсилия, а през 1959 г. е осъдена на 10 години затвор за участието ѝ в алжирското движение за независимост. Въобще през целия си живот Анет/ Ан се бори неуморно срещу несправедливостите в света. Не я разколебават неуспехите, защото притежава сила на духа, смелост да се бори и вяра в свободата. 

"Анет, епос за една героиня" на Анне Вебер е книга не само за историята на отминалия ХХ век, но и може да се чете в контекста на съвремието ни. Тя получава наградата "Роман на годината" 2020 от Германския борсов съюз на книжарите. 

Преводът на български е на Жанина Драгостинова, чуйте я.

Снимка – изд. Black Flamingo Publishing

По публикацията работи: Милена Очипалска
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фестивал на талантливите студенти театрали

Международният студентски театрален фестивал "Данаил Чирпански" в Стара Загора е първият фестивал у нас за дипломни спектакли на театрални академии от света. Започнал през 2017 г. в памет на Данаил Желев-Чирпански, колега и приятел на организаторите, загинал в пътен инцидент, фестивалът се провежда през две години с огромен ентусиазъм. Ето какво..

публикувано на 20.09.24 в 08:15

Поетическото познание на Васил Славов

Васил Славов е роден в София, където през 1989 г. излиза първата му стихосбирка "Спомен за потоп". Тогава заминава за САЩ, за да специализира след английската филология в Софийския университет литература, литературна критика и творческо писане и остава там. Вече е публикувал поезия, преводи и критически текстове в различни литературни издания у нас –..

публикувано на 19.09.24 в 18:35

Живко Седларски с няколко изложби в България

Известният ни скулптор живее във Франция, но винаги се представя като български артист. Почти всяка година той има изложба у нас, но този път представя изкуството си на софийската публика в две изложби – в галерия "Мисията" и в НДК, а след това с експозиции във Варна и Перник. Идеята за това мащабно представяне е на Албена Ненкова, която инициира и..

публикувано на 19.09.24 в 14:48
Сцена от

Другият театър

Думата театър обозначава толкова различни видове сценични изкуства, че увлечени от актуалната информация, понякога забравяме да подчертаем спецификите, които се крият зад разни сцени и програми. Една от различните по своя характер платформи е " Театър+ " на Народния театър "Иван Вазов", която преди броени дни срещна първата си публиката с шесто..

публикувано на 19.09.24 в 14:10
Манол Пейков

Манол Пейков: Смятам, че има въпиюща нужда да си преговорим уроците на историята

За книгоиздаването като мисия, за силата на думите и за стремежа към историческата истина – разговор в "Нашият ден" с Манол Пейков – издател, преводач, общественик и политик, член на Комисията за култура и медии в Народното събрание. Пейков споделя, че дълги години като книгоиздател е бил фокусиран главно върху художествената литература, но..

публикувано на 19.09.24 в 09:57