Промени в Семейния кодекс, внесени преди дни в парламента, предвиждат да бъде улеснена процедурата, по която осиновителите, осиновените и техните деца могат да разбират тайната на произхода на осиновения. Механизмът, по който осиновеният може да потърси кои са биологичните му родители, като досега практиката на съда е разнопосочна.
Предвижда се да бъде ограничена възможността за разсиновяване, да се създаде национална информационна система за пълно осиновяване и да се сложи край на тайната на осиновяването. Според вносителите на законопроекта над два милиона души у нас непряко са засегнати от темата за осиновяванията.
България не е предприела ефективни действия за изпълнение на препоръката от универсалния периодичен доклад на Комитета по правата на човека на ООН за България.
Дали осиновяването е сбъднато семейство? Как се приемат осиновените деца от обществото? Трябва ли да има открит достъп до информация за биологичния произход на осиновените хора – в ефира на "Нашият ден“ коментира Величка Дошева, психолог, психотерапевт, осиновител, председател на Българската асоциация "Осиновени и осиновители“.
"Обществените нагласи все още не са такива, че свободно и спокойно да се говори за осиновяването“, казва тя.
Тя споделя, че нито един осиновен човек не търси ново семейство, той търси корените си. Една от целите, които си поставя асоциация "Осиновени и осиновители“, е да се провеждат срещи, за да бъдат разчупени стереотипите. Да се повдига булото на стигмата, за да може обществото да разбере, че осиновяването е друг вид придобиване на дете.
Психолозите са единодушни, че на осиновените деца трябва да им бъде казана истината. Много осиновители се притесняват кога да кажат на децата си и как точно да им го кажат. С неказването на истината впоследствие се появяват редица проблеми. Осиновеното детето се чувства излъгано и предадено именно от хората, които цял живот са го възпитавали в честност, откровеност и истина.
Жанета Бюйлекова е адвокат, който събира осиновени деца и техните биологични родители. През последните години от кариерата си тя се е посветила изцяло на това да събира разделени роднини. Тя коментира в "Нашият ден", че в Семейния кодекс в чл. 105 се посочва, че всяко лице, навършило 16 години, има право да поиска от Окръжен съд да му бъде разкрита тайната за произхода му, в случай че важни обстоятелства налагат това. Трудно е да се определи какви могат да бъдат тези важни обстоятелства. Такъв тип дела се водят от около 4-5 години.
"Има единични дела в практиката с недопускане на представяне на информацията, тъй като съдилищата много стеснително тълкуваха какво значи това обстоятелство да е толкова важно, че да се предостави тази информация“, коментира адвокатът.
И допълва, че всеки трябва да може да намери и да стигне до своя род.
Чуйте целия разговор с Величка Дошева и Жанета Бюйлекова в звуковия файл.
Семейството Тони и Надежда Йорданови от Мездра са собственици на млада винарна тип "шато" в близост до града. Любовта към виното е първият импулс на Тони Йорданов да прави вино и дълги години това занимание е само хоби, финансирано от другите дейности на семейството – зеленчукова ферма, хотел в гр. Мездра, създаване и управление на ВЕЦ. Днес..
Неделното евангелско четиво за Петата неделя от Великия пост на пръв поглед няма нищо общо с честваната на този ден светица — преподобна Мария Египетска. Вгледаме ли се обаче по-обстойно ще намерим един общ елемент. И в текста от св. евангелист Марк, и в житието на светицата са разкрити човешките слабости. Заедно с доц. Венцислав Каравълчев,..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо техните съдебни системи са причината, за да излязат хората на улиците . Когато една съдебна система е превзета, можем да видим как може да бъде използвана. В Турция, например, една журналистка, с..
Село Глава се намира в община Червен бряг, плевенска област. Селото е създадено в края на XIV в. и носи името от това време. Една от легендите за името е, че поради благоприятните условия в местността, хората изкарвали на паша добитъка си там и поставили на кол череп на животно, който да служи като ориентир. Главата на животното се превърнала в..
В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
Целебната сила на вълшебната приказка не е мит, осъзнали са го психотерапевтите от Фройд насам, особено Юнг, който насочва вниманието към архетипите в..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg