Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 270 лечебни растения са описани в енциклопедия

Снимка: БГНЕС

Енциклопедията "Лечебните растения" представя над 270 растения, като акцент е тяхната практическата приложимост и употреба в домашни условия. Подбрани са растения, разпространени в българската флора, които се използват в народната медицина от векове, както и някои чуждестранни видове, които могат да се намерят на българския пазар или са привнесени и виреят добре в нашите природни условия. 

В книгата са включени и "бабини рецепти", които са изпитани във всекидневието. Описани са точни пропорции и може съвсем безопасно човек да се обърне към този вид медицина. Главен научен редактор на енциклопедия е проф. Илина Кръстева от МУ - София, доктор на науките по фармакогнозия и фитохимия, автор на множество иновативни изследвания върху лечебни растения с редки биологичноактивни вещества. 

"Имаме едно издание, което съдържа най-новите научни разработки и открития в областта на лечебните растения и съдържа много ценна, проверена и достоверна научна информация, която е селектирана от екипа разработила енциклопедията."

Това каза пред БНР Виктория Лазова, директор на Научноинформационния център "Българска енциклопедия" към БАН. 

Тя допълва, че в изданието са включени определен брой чуждестранни растения, които намират голямо приложение в България, като куркума, джинджифил и палмата джудже Сао Палмето. 

По думите ѝ, това е издание за масовия читател, въпреки че тя може да се ползва от студенти, учени, лекари, фармацевти и други заинтересовани специалисти. В книгата не са включени лечебни растения с много силно действие, които трябва да се приемат под лекарско предписание.

 В края на книгата читателят може да получи информация за действието на лечебните растения върху отделните органи и системи в човешкото тяло. 

Чуйте повече в звуковия файл.



По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Хиновски

Енергетиката у нас има нужда от нова стратегия и приоритет на малките общности

Навръх Ивановден, в рубриката "Разговорът" в "Нашият ден", енергийният експерт Иван Хиновски разказа за своите впечатления от пътуванията си в Таити, Австралия и Океания, както и за срещите си с българи там. Той сподели детайли за начина на живот в тези региони и разкри любопитни факти за енергийните източници в Океания. Благодарение на своите..

обновено на 07.01.25 в 13:05

Как ще се подкрепя българската общност в чужбина през новата година?

В ефира на "Нашият ден" в рубриката "Темата на деня" бяха обсъдени перспективите за подкрепа, приобщаване и запазване на българското самосъзнание сред многобройната българска общност по света. Събеседници по темата бяха Райна Манджукова , изпълнителен директор на Държавната агенция за българите в чужбина (ИАБЧ), и Северино Кожухаров, главен..

обновено на 07.01.25 в 12:09
Алис Русева

Празнична еуфория и завръщане към ежедневието

Обещания, надежди, мечти и пожелания – декемврийските празници и посрещането на Новата година често са белязани от крайни противоречиви състояния и емоции. Семействата се събират, трапезите са в центъра на срещите, традициите повеляват. Преди официалните почивни дни напрежението и стресът бележат кулминация заради приключването със стари или отлагани..

публикувано на 07.01.25 в 12:08

1007 мъртви птици: цената на новогодишните фойерверки

В днешната рубрика "Епизоди от живота" обръщаме внимание на една тревожна тенденция, свързана с празничната пиротехника, и нейното въздействие върху дивите животни. Сигналът бе подаден чрез публикация в социалните мрежи с многозначителното заглавие "За пиратките, фойерверките, празниците, хората и животните...". В навечерието на новата година екипът..

публикувано на 07.01.25 в 09:57
Ана-Мария Кръстева и Камелия Славчева (вдясно)

Връзката между религията и психичното здраве и психопатологията

Каква е връзката между специфичните начини на вярващия човек за справяне с предизвикателствата и различните измерения на стреса. Доколко важна част от живота на човека е вярата? Как приема религиозните си убеждения? Дали се осланя на Бога в трудна ситуация, или разчитате на собствените си усилия? Дали се стреми към по-близко общение с Бога? За..

публикувано на 07.01.25 в 08:10