Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Придвижване с тротинетка – какво е важно да знаем?

| обновено на 05.07.23 в 12:13
Електрически тротинетки
Снимка: Ани Петрова

Кое е най-важното при придвижване с тротинетки? Ето как коментира темата в ефира на "Нашият ден" Владислав Стоицов от Българската  асоциация по електромобилност.

Владислав Стоицов, представител от Българската асоциация за електромобилност, споделя своите мнения и съвети относно придвижването с тротинетки. В интервюто той подчертава някои ключови аспекти, които според него са от съществено значение при използването на тези превозни средства.

Първо, Стоицов препоръчва да се спазва максималната скорост от 25 км/ч при каране с тротинетка. Също така, той настоява потребителите да се движат възможно най-вдясно на пътя, особено когато няма отделена велосипедна пътека, и да избягват улици с максимално разрешена скорост над 50 км/ч.

Основният принцип, който всички трябва да спазваме, е толерантността и грижата за безопасността на себе си и околните, независимо от това, къде се движим. Стоицов подчертава важността на съобразяването със ситуацията по пътя и спазването на правилата на движение.

Според него е задължително всеки да бъде запознат със Закона за движение по пътищата, независимо дали използва тротинетка, велосипед, автомобил или е пешеходец. Той подчертава, че законът е в сила от преди четири години и незнанието му не може да бъде извинение за неправилното поведение на пътя.

Относно безопасността на тротинетките, Стоицов отбелязва, че те са едно от най-безопасните средства за придвижване в големите градове. Въпреки това, трябва да се отбележи, че има случаи, в които някои хора управляват тротинетките под въздействие на алкохол или други вещества. Според него такива случаи са изключение, а не правило, и не трябва да се обобщават. В сравнение с автомобилите, които представляват по-голям риск за безопасността на пътя, тротинетките са по-безопасни и по-леки.

Един от големите проблеми, посочени от Стоицов, е липсата на подходяща инфраструктура за тротинетки в градовете. Парковете и тротоарите са предназначени само за пешеходци според Закона за движение по пътищата, но поради нарастващия трафик и задръстванията, хората избират тротинетките като алтернатива за придвижване. Това обаче ги излага на опасности, тъй като липсва инфраструктура, предназначена специално за тях.

Според Стоицов, държавата и общините трябва да се ангажират много повече от досегашното и да инвестират в изграждането на подходяща инфраструктура за тротинетки и велосипеди. Той призовава да се следва примера на други големи градове в света, където вече са изградени хиляди километри велосипедни пътеки и тротинетки имат свое място в градското пространство.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Първото събития на "Human Rights Talks" събира активисти и културни дейци в "Топлоцентрала"

На 7 ноември 2024 г. от 19:00 часа, бар-сцена "Топлоцентрала" ще бъде домакин на първото събитие от поредицата "Human Rights Talks" –  инициатива, посветена на теми, свързани с правата на човека, създадена от Амнести Интернешънъл България. Събитието ще събере на едно място активисти, представители на гражданските организации, артисти, журналисти..

обновено на 06.11.24 в 10:52

"Ангели на пътя": Когато загубата се превръща в мисия за живот

В рубриката "Епизоди от живота" разказваме за обединението "Ангели на пътя" – сдружение, създадено от родители и близки на загинали в катастрофи деца , които посвещават силите си на мисията за безопасност и справедливост на пътя. Основателката на сдружението, Петя Иванова , споделя за мотивацията, вдъхновението и болката, които стоят зад..

обновено на 06.11.24 в 09:47
Иван Попов

Видеопоредицата Sprouts – сложните теми на разбираем език

Във време, в което информацията струи отвсякъде, един аудио-визуален проект обяснява сложни концепции и явления на разбираем и атрактивен език – чрез анимация. Иван Попов от фондация "Заедно в час" представя във "Време за наука" видеопоредицата Sprouts.   Sprouts е международна платформа за кратки анимирани видеа, подходящи за специалисти от..

публикувано на 06.11.24 в 09:10

Импулсът в мен: Проблемът TikTok

Отваряме една безкрайна тема – опасностите в социалните мрежи. Води ли до проблеми ползването на TikTok? В "Тийн Тайм" задаваме този въпрос, след като CNN съобщи за съдебен иск срещу TikTok заради увреждане на психичното здраве на децата. В обвинението се твърди, че платформата е "пристрастила" младите хора и е навредила на психиката им...

публикувано на 06.11.24 в 06:20

"Новата пандемия", или как да се предпазим от измами в интернет?

В рубриката "Темата на деня" разгледахме една особена заплаха, която експертите наричат "новата пандемия". Но не става въпрос за нов вирус, а за разпространението на интернет измамите, които се увеличават с безпрецедентни темпове. За да се обсъди този тревожен феномен, представители от Комисията за защита на потребителите, Европейския потребителски..

обновено на 05.11.24 в 12:04