В началото на юли 1895 г. Халю, Талю и Боне раняват по зверски начин Стефан Стамболов на улицата; почти му отсичат ръцете, разцепват му главата, екс-премиерът остава и без око. Малко по късно умира; почти целият цивилизован тогавашен свят е потресен.
Що е политическо насилие, какво му е мястото в новата ни история; защо българи с качества стават негова жертва, но и понякога сами го практикуват? За Стефан Стамболов и ролята му, за последните му часове и дни, за противоречивата му слава век и четвърт след смъртта му говорим с историка доцент Стефан Дечев, автор на книгата "Стамболов след Стамболов", и с поета и автор на сборник за великите българи Цанко Лалев.
Доцент Дечев разказва интересни факти около убийството; как полицията по време на акта вместо да преследва убийците, разоръжава охранителя на Стамболов Гунчо. Разказва и как Стамболов е попаднал на двайсетолевката – не поради политическите си заслуги, а защото по предишно решение на Парламента да няма политически фигури по парите, зачитат литературните му опити в младостта. Цанко Лалев разсъждава за политическото насилие и за това, че то засяга не само преките му жертви, а и семействата им, и понякога по-тежко. И двамата разглеждат и ролята на Фердинанд, и ролята на Руската империя около убийството на Стамболов, и дори зловещата "кинематографичност" на акта, който се е подготвял от дълго време и Стамболов предварително е бил назовал кои ще го убият.
Наталия Стефанова от години се занимава с ръчното плетене на играчки. Тя самата от малка се научила, защото и майка и баба и са плели шапки, ленти за коса и други изделия. "През годините много пъти започвах с различни ръкоделия, бродиране, рисуване, отказвах се, но още като завърших училище, не ми достигаха парите се при сетих за своя талант, а именно..
Журналистката и пътешественичка Веселина Филипова е събрала в книгата си "Ваканция за двама по Средиземноморието" 60 пътеписа и повече от 200 снимки, включително и от място, където в днешно време никой не би отишъл доброволно - Либия. Веселина обикаля из любимите си държави, дипли истории и описва срещите си с хора. Тези от Сицилия ги е запомнила..
Аналитично, критично и с чувство за хумор подходихме към свършеното от екипа през отминаващата година. В това усилие ни помогна проф. Боряна Делийска, която бе в центъра на дискусията с любимата ѝ професионална тема – нефрология и здравето на бъбреците. Започнахме с дискусионния въпрос – колко течности трябва да поема здравият организъм в денонощие?..
Днес християните от цел свят отбелязват Рождество Христово, а довечера евреите посрещат своя празник на Светлината – Ханука. И българи и евреи ще се съберат в своите храмове, ще запалят своите свещи, за да осветят те не само сградите отвътре, но и душите на вярващите... Какъв е за всяка общност празника и как различните софийски храмове събират..
По Коледа всички погледи са вперени в Лапландия – мястото, където Дядо Коледа живее цяла година. Спазвайки веруюто да ви разказваме и за най-известните места от необичайна гледни точки, ще ви представим родината на щедрия старец през противоположния сезон - лятото. Биляна Траянова от предаването "Без багаж" е посетила селището на Дядо Коледа в..
Д-р Златина Каравълчева, византолог по образование и богослов по призвание, е вдъхновяващ комуникатор на християнството. Тя разкрива същността на вярата..
Преди точно 10 години се появи една от емблематичните концертни програми на българската джаз вокалистка Мирослава Кацарова, наречена CINEMA. Тя включваше..
Наталия Стефанова от години се занимава с ръчното плетене на играчки. Тя самата от малка се научила, защото и майка и баба и са плели шапки, ленти за коса..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg