Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Родопи филм фест – акцентът е върху екологията

Над 50 заглавия от България и света представя кинофорумът

Международен Документален Родопи Филм Фест (RIFE) 2023
Снимка: rife.bg

На 6 юли 2023 г. в Смолян стартира третото издание на Международния документален Родопи филм фест. В рамките на тридневна състезателна програма до 9 юли ще бъде представена актуална селекция от повече от 50 заглавия  от 25 държави с вдъхновяващи теми. Входът е свободен.

"Големият акцент тази година е върху екологията, която присъства като сериозна линия в селекцията“, коментира Цветан Цветанов, журналист и водещ на предаването "Аларма“ по БНР.

Фестивалната програма стартира с филма "Любов, дойчмарки и смърт“ на германския режисьор Джем Кая. Лентата разказва за независимата музика на емигранти от Турция, техните деца и внуци в Германия. Документалното есе е силен социален коментар върху живота на "гастарбайтерите" от 60-те години на миналия век до ден-днешен. Филмовата лента е отличена с Наградата на публиката на Berlinale Panorama през 2022 година.

В конкурсната програма са включени филми от Непал, Малайзия, Израел, Украйна, Иран, Швеция, Исландия, Дания и др.

Международен Документален Родопи Филм Фест (RIFE) 2023

"Късометражната лента "Сирийският космонавт“, разказва за първият сириец в Космоса, който днес е принуден да живее извън страната си, защото застана на по-демократични  политически позиции“, допълва журналистът.

"На лов за боклук“ на режисьорa Филип Фенвик e заглавие от конкурсната късометражна програма, което се превърна в мото на Родопи филм фест. 

Организаторите на фестивала подкрепят кауза за решаването на различни екологични проблеми и се надяват да подтикнат обществото към по-съзнателна консумация и да обръща внимание на това къде изхвърля боклука си. Ето защо основателят на фестивала Христо Бакалски прикани всички гости и жители на Смолян да се включат в почистване на градската среда на 8 юли от от 10:00 до 12:30 ч.

Филмът "Една провинциална болница“ на режисьорите Илиян Метев, Иван Чертов и Златинa Тенева проследява ежедневието на пациентите и медицинските работници – лекари, сестри, санитари – в инфекциозното Covid отделение на Кюстендилската болница. Близо 70 дни режисьорите самоотвержено документират ежедневието в отделението в пика на пандемията. Чрез тях ставаме свидетели на житейските драми на участниците, на тихия героизъм на медицинските лица, но и на един парадоксален светъл хумор, който се прокрадва напук на умората, тъгата, непрестанните проблеми, неработещата здравна система и абсурдите на родното битие. 

Чуйте подробности в звуковия файл.



По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова книга с разкази на Пламен Антов

Пламен Антов е писател, пътешественик, литературен теоретик и историк, който следи отблизо процесите в съвременната българска литература. Като писател, той работи в различни жанрове – проза, поезия, пътеписи.  Новият му сборник с разкази се нарича "Нагоре по реката назад " .  В рецензията си за книгата Антония Апостолова я определя така:..

публикувано на 20.02.25 в 18:00

Николай Поляков със спектакъл за Георги Марков

"Писма до… Документален разказ за едно все още неразкрито престъпление" със сценарист и режисьор Николай Поляков ще се играе на сцената на галерия "Прегърни ме" в петък (21 февруари) и на следващия ден в събота (22 февруари) от 19 ч.  Такъв е форматът на проекта "Осем театрални етюда", който се реализира с подкрепата на Национален фонд "Култура". В..

публикувано на 20.02.25 в 16:12

Румен Денев с премиера на романа "Бреговете на Бохемия"

Румен Денев представя тази вечер (20 февруари) романа си "Бреговете на Бохемия" в клуб "Писмена", НБКМ. Редакторът на книгата Деян Енев определя книгата като шпионски роман, макар тя да се движи по-скоро формално по правилата на жанра, тъй като историческите събития и герои, свързани с сюжета, са съвсем реални, дори са с истинските си имена, като..

публикувано на 20.02.25 в 16:09
„Магическият фенер“ на Антон Митов

Художествената академия – в началото и днес

Изложбата "Академията в Княжество и Царство България", с куратор Милена Балчева-Божкова, представя ранната история на Художествената академия, изтъквайки ролята на българските владетели в нея. Тази роля - може би по инерция - дълго оставаше в сянка, затъмнена от приноса на общественици, художници и първи преподаватели в Рисувалното училище. И тях ги..

публикувано на 20.02.25 в 16:05

Три дискусии и една книга, посветени на литературната критика

Kicked a building lately?* ("Архитектурна критика след дигиталната революция") се нарича книгата на доц. д-р арх. Анета Василева, събрала текстове писани за различни издания, включително и за блога на WhATA асоциацията. Заглавието е цитат – така се нарича и книгата на Ада Луис Хъстабъл, една от най-влиятелните архитектурни критички на 20в. В Книгата..

публикувано на 20.02.25 в 15:56