Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Родопи филм фест – акцентът е върху екологията

Над 50 заглавия от България и света представя кинофорумът

Международен Документален Родопи Филм Фест (RIFE) 2023
Снимка: rife.bg

На 6 юли 2023 г. в Смолян стартира третото издание на Международния документален Родопи филм фест. В рамките на тридневна състезателна програма до 9 юли ще бъде представена актуална селекция от повече от 50 заглавия  от 25 държави с вдъхновяващи теми. Входът е свободен.

"Големият акцент тази година е върху екологията, която присъства като сериозна линия в селекцията“, коментира Цветан Цветанов, журналист и водещ на предаването "Аларма“ по БНР.

Фестивалната програма стартира с филма "Любов, дойчмарки и смърт“ на германския режисьор Джем Кая. Лентата разказва за независимата музика на емигранти от Турция, техните деца и внуци в Германия. Документалното есе е силен социален коментар върху живота на "гастарбайтерите" от 60-те години на миналия век до ден-днешен. Филмовата лента е отличена с Наградата на публиката на Berlinale Panorama през 2022 година.

В конкурсната програма са включени филми от Непал, Малайзия, Израел, Украйна, Иран, Швеция, Исландия, Дания и др.

Международен Документален Родопи Филм Фест (RIFE) 2023

"Късометражната лента "Сирийският космонавт“, разказва за първият сириец в Космоса, който днес е принуден да живее извън страната си, защото застана на по-демократични  политически позиции“, допълва журналистът.

"На лов за боклук“ на режисьорa Филип Фенвик e заглавие от конкурсната късометражна програма, което се превърна в мото на Родопи филм фест. 

Организаторите на фестивала подкрепят кауза за решаването на различни екологични проблеми и се надяват да подтикнат обществото към по-съзнателна консумация и да обръща внимание на това къде изхвърля боклука си. Ето защо основателят на фестивала Христо Бакалски прикани всички гости и жители на Смолян да се включат в почистване на градската среда на 8 юли от от 10:00 до 12:30 ч.

Филмът "Една провинциална болница“ на режисьорите Илиян Метев, Иван Чертов и Златинa Тенева проследява ежедневието на пациентите и медицинските работници – лекари, сестри, санитари – в инфекциозното Covid отделение на Кюстендилската болница. Близо 70 дни режисьорите самоотвержено документират ежедневието в отделението в пика на пандемията. Чрез тях ставаме свидетели на житейските драми на участниците, на тихия героизъм на медицинските лица, но и на един парадоксален светъл хумор, който се прокрадва напук на умората, тъгата, непрестанните проблеми, неработещата здравна система и абсурдите на родното битие. 

Чуйте подробности в звуковия файл.



По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Сапунено цвете": фотографска изложба за семейните връзки и ценности

Изложбата "Сапунено цвете" на младия фотограф Рослана Дамянова разказва за сложните човешки взаимоотношения в едно българско семейство и силата на любовта и прошката. Фотографският разказ разкрива едно сложно пътуване към нашите корени, което помага да превъзмогнем страховете си и да се изправим смело пред емоционалните спомени, неизказаните думи и..

публикувано на 22.11.24 в 08:00
Юрий Дачев и Павлина Вежинова

Честване на 110 години от рождението на Павел Вежинов

В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов.  Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..

публикувано на 21.11.24 в 18:07
Спартак Дерменджиев

Близо до сърцето на Спартак Дерменджиев

Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години.  Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..

публикувано на 21.11.24 в 16:54

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49
Георги Борисов

Историите на Георги Борисов

"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година.  Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..

публикувано на 21.11.24 в 15:30