"Духовна светлина" – нова самостоятелна изложба живопис на Людмила Дамянова – се открива днес (7 юли) от 18 ч. в изложбеното пространство на СБХ на "Шипка" 6. Авторката навлиза в тази тематика още през 80-те години на ХХ век, като я изразява по изключително оригинален и неповторим начин – с една особена символика при различните сюжети.
Ето какво разказва за платната си художничката Людмила Дамянова:
"Съществуват дух и материя – винаги има контраст на този свят. Всичко е така – добро и лошо, любов и омраза – те са във взаимна връзка. Всичко е изградено точно на този контраст. И когато са в хармония, те дават страхотни резултати. Тогава човек става по-благороден, по-добър и по-отзивчив, и по-обичлив.
А когато допуснем тази безкрайна космична енергия да проникне в нас, тогава ние казваме, че ни е осенило вдъхновението. А вдъхновението е най-ценното качество на един творец. Тогава той вижда някаква връзка с отвъдни светове и не може даже да си обясни какво потича в него. Вижда изпод ръцете си нещо, което го изумява, и си казва: "Аз ли съм движещата сила, или Бог твори чрез мен?
Започнах с образи, но впоследствие разбрах, че това ще бъде моят вътрешен изказ – да изразявам нещо духовно с образи. А то е по-скоро една светлина, която огрява този свят... Най-трудното е да изразиш духовна същност с материални изразни средства.
Художникът е ясновидец. Той изразява едни светове, непознати на този свят, той може да представи най-различни бъдещи събития на света. Изкуството е пътеводна звезда на човечеството. Бог неслучайно е заложил в човека творчество, за да можем да творим по Божие подобие. И в края на краищата, може би самият Бог твори чрез нас."
Изложбата може да бъде видяна до 29юли в изложбеното пространство на галерия СБХ "Шипка" 6.
Чуйте повече от звуковия файл.
Людмила Дамянова е родена през 1941 в София. Завършва Художествената гимназия през 1960 и веднага постъпва в Художествената академия, специалност „Стенопис“ при проф. Гочо Богданов. След завършването става уредник във Видинската художествена галерия. Започва да участва с живопис в окръжни изложби. През това време е построена сградата на Видинския окръжен съвет и за заседателната залаѝ възлагат да направи осем гоблена. Това е началото на нейното увлечение към гоблена. Участва с гоблени в колективни изложби в Швеция и Западен Берлин, а през 1977 и в София. До 1980 работи в областта на декоративно-монументалната живопис и гоблена. Нейни гоблени има в резиденция „Бояна“, в българските посолства в Брюксел и Либия, в Ритуалната зала в Хасково.
През 1980-те се връща към живописта и през 1987 представя самостоятелна изложба „Отворено пространство“ на „Шипка“ 6. „Тъй като по душа съм християнка, в творчеството ми навлезе духовната тематика. По свой начин, далеч от канона, претворявам Светото писание и обливам фигурите си с духовна светлина, тържество на силите на Светлината над Мрака.“ През 1990-те тя си отправя ново предизвикателство и започва да рисува акварел върху коприна и представя творбите си в самостоятелна изложба на „Шипка“ 6 през 2003. „За мен рисуването върху ефирна материя е като да твориш лирика.“
В момента в зала 1А, СБХ – Шипка 6, до 29 юли 2023 е голямата юбилейна изложба „Монументално – кавалетно“, посветена на 45 години от създаването на секция „Монументално изкуство“ в СБХ, и в нея заедно с творбите на 60 автори са включени картини на Людмила Дамянова.
Снимки – СБХ "Шипка" 6
"Власт и страст. Дворцовите драми в българската история" е новата книга на проф. Пламен Павлов. В "Артефир" популярният български историк, византолог, публицист, поет и преподавател във Великотърновския университет представя своето литературно пътуване из душите и сърцата на знатните български предци – от Античността до ХХ век. Проф. Павлов е..
"Последна стъпка" е най-новото заглавие в репертоара на Народния театър. Премиерните дати са на 16 и 17 април от 19.00 часа на Камерна сцена . Сценичната версия и режисурата са на Йордан Славейков, който пренася на сцената едноименния си роман. "Аз съм човек на театъра, след това започнах да пиша, и не ми беше много трудно от епоса, от разказа,..
"Поколение в кадър" е фотографска изложба, в която в 45 снимки 15 млади творци разказват за битките, които младото поколение води или припознава като свои каузи. Авторите са от курса "Фотографията като изкуство и бизнес" на Мариян Томов. Сред темите, които засяга проектът, са разрухата на басейна на ЦСКА в София, сгради на Александровска..
В книгата си "Това, което видях от Балканската война" Симеон Радев описва как стои с войниците на Босфора и те го питат какво е това отсреща. Азия, им отговаря той. А ние тук какво сме, го попитали. Ние сме Европа, им казал той. И те били много учудени, защото Европа им се струвала безкрайно чужда и далечна. Цитирам по памет тази случка отпреди..
Днес (16 април) се открива изложбата на Зои Север "Израел от сапфир и злато: Приказка за два града", която предлага на зрителите визуално пътешествие през Тел Авив и Йерусалим. Експозицията, организирана по повод честванията на 35-годишнина от възстановяването на дипломатическите отношения между България и Израел, може да бъде видяна до..
Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на..
В рубриката "Темата на деня" бе повдигнат въпрос от изключителна важност: как можем ефективно да използваме изкуствения интелект (ИИ) в обучението по..
В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg