Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Людмила Дамянова: Художникът е ясновидец

Самостоятелна изложба живопис в СБХ "Шипка" 6

"Духовна светлина" – нова самостоятелна изложба живопис на Людмила Дамянова – се открива днес (7 юли) от 18 ч. в изложбеното пространство на СБХ на "Шипка" 6. Авторката навлиза в тази тематика още през 80-те години на ХХ век, като я изразява по изключително оригинален и неповторим начин – с една особена символика при различните сюжети. 

Ето какво разказва за платната си художничката Людмила Дамянова:

"Съществуват дух и материя – винаги има контраст на този свят. Всичко е така – добро и лошо, любов и омраза – те са във взаимна връзка. Всичко е изградено точно на този контраст. И когато са в хармония, те дават страхотни резултати. Тогава човек става по-благороден, по-добър и по-отзивчив, и по-обичлив. 

А когато допуснем тази безкрайна космична енергия да проникне в нас, тогава ние казваме, че ни е осенило вдъхновението. А вдъхновението е най-ценното качество на един творец. Тогава той вижда някаква връзка с отвъдни светове и не може даже да си обясни какво потича в него. Вижда изпод ръцете си нещо, което го изумява, и си казва: "Аз ли съм движещата сила, или Бог твори чрез мен? 

Започнах с образи, но впоследствие разбрах, че това ще бъде моят вътрешен изказ – да изразявам нещо духовно с образи. А то е по-скоро една светлина, която огрява този свят... Най-трудното е да изразиш духовна същност с материални изразни средства.

Художникът е ясновидец. Той изразява едни светове, непознати на този свят, той може да представи най-различни бъдещи събития на света. Изкуството е пътеводна звезда на човечеството. Бог неслучайно е заложил в човека творчество, за да можем да творим по Божие подобие. И в края на краищата, може би самият Бог твори чрез нас."

Изложбата може да бъде видяна до 29юли в изложбеното пространство на галерия СБХ "Шипка" 6.

Чуйте повече от звуковия файл.

Людмила Дамянова е родена през 1941 в София. Завър­шва Художествената гимназия през 1960 и веднага постъпва в Художествена­та академия, специалност „Стенопис“ при проф. Гочо Богданов. След завършването става уредник във Видинската художест­вена галерия. Започва да участва с живопис в окръжни изложби. През това време е построена сградата на Видинския окръжен съвет и за заседателната залаѝ възлагат да направи осем гоблена. Това е началото на нейното увлечение към гоблена. Участва с гоблени в колектив­ни изложби в Швеция и Западен Берлин, а през 1977 и в София. До 1980 работи в областта на декора­тивно-монументалната живопис и гоблена. Нейни гоблени има в резиденция „Бояна“, в българските посолства в Брюксел и Либия, в Ритуалната зала в Хасково. 

През 1980-те се връща към живописта и през 1987 представя самостоя­телна изложба „Отворено пространство“ на „Шипка“ 6. „Тъй като по душа съм християнка, в творчеството ми навлезе духовната тематика. По свой начин, далеч от канона, претворявам Светото писание и обливам фигурите си с духовна светлина, тържество на силите на Светлината над Мрака.“ През 1990-те тя си отправя ново предизвикателство и започва да рисува акварел върху коприна и представя творбите си в самостоятелна изложба на „Шипка“ 6 през 2003. „За мен рисуването върху ефирна материя е като да твориш лирика.“ 

В момента в зала 1А, СБХ – Шипка 6, до 29 юли 2023 е голямата юбилейна изложба „Монументално – кавалетно“, посветена на 45 години от създаването на секция „Монументално изкуство“ в СБХ, и в нея заедно с творбите на 60 автори са включени картини на Людмила Дамянова.

Снимки – СБХ "Шипка" 6

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов театрален фестивал в Русе очаква първите си зрители от 8 октомври

"Есенни театрални срещи в Русе" – така се нарича новият фестивал, чието първо издание ще се проведе от 8 до 13 октомври в крайдунавския град. Основен организатор е Катя Костова – българка, живееща от десетилетия в Берлин и председател на сдружение "Кауза Пещера", а партньор и домакин на театралния празник е Драматичният театър " Сава..

публикувано на 05.10.24 в 09:15

"Клас 90" и носталгията по младостта

Преди шест години на режисьора Бойко Боянов му хрумва идеята да разкаже историята на един клас, който се събира за среща след 30 години. От искреността на всеки един, дошъл на сбирката, започва да прозира предисторията на "Клас 90" – дебютния филм на Боянов, който се срещна за първи път с публиката си на 42-рата на "Златна роза". Заедно със..

публикувано на 04.10.24 в 16:25

Книга за режисьорските подходи към операта "Дон Паскуале"

Книгата "Грация на смеха. Или за спецификата на комическото белканто в операта "Дон Паскуале" от Гаетано Доницети. Теоретични и режисьорски подходи" от Стефан Донев е възможност да се проследи опита на автора като режисьор "да открие и разясни", по думите на Петър Пламенов, спецификите и "неповторимото очарование" на шедьовъра на Доницети. Стефан..

публикувано на 04.10.24 в 14:59
Моноспектакълът

Дни преди "Цирколюция" – енигмата "социален цирк"

Задава се циркова революция!  От 10 до 13 октомври в "Топлоцентрала" ще се проведе едиснтвеният по рода си фестивал в Бълагрия, посветен на съвременния и социален цирк – "ЦИРКОЛЮЦИЯ". Организаторът от фондация "Мини Арт" Гео Калев и огненият артист от колектив "Агнон" Кристиян Димитров запознават слушателите на "Артефир" с..

публикувано на 04.10.24 в 13:43

Една неканонична и лична антология на англоезичната поезия

Англоезична поезия от XIV в. до XXI в. съдържа новото издание "Потомството на Чосър".  Мащабната антология в "Артефир" представя лично нейният преводач и съставител  проф. Александър Шурбанов. Това не е канонична, а лична антология, подчертава гостът. Избраните произведения в книгата са такива, оставили през годините следа в..

публикувано на 04.10.24 в 13:23