Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На две колела за по-добро бъдеще: Сдружението на жените мотористи се бори за важни каузи

| обновено на 13.07.23 в 12:38
Снимка: adybikers.bg

Сдружението на жените мотористи в България е организация, създадена преди три години, с цел да обедини жени с различни интереси и професионално развитие, които обичат да карат мотори. Те имат идеята да използват своето общност и участис в популярни каузи, за да привличат вниманието към важни обществени теми.

Мария Маринова, една от членките на сдружението, споделя в ефира на "Нашият ден", че мотористките не само са отговорни на пътя, но и се стремят да работят по важни теми, освен техните традиционни инициативи. Те провеждат национална кампания за ранен скрининг на рак на гърдата например, като осигуряват безплатни консултации и прегледи на жени в провинцията. Целта им е да привлекат вниманието и да помогнат на жени, които обикновено няма да потърсят медицинска помощ, и да открият заболявания в ранен етап, където лечението има по-голям успех.

Освен кампанията за ранен скрининг на рака на гърдата, сдружението провежда целогодишна кампания срещу домашното насилие. Маринова подчертава важността на работата с жертви на домашно насилие и привличането на внимание към тази проблематика. Те се стремят да “нарушат мълчанието и да предоставят подкрепа на жертвите“.

Другата кампания, която сдружението провежда, е "Опознай с храни българското на две колела". Тя има за цел да популяризира българската кухня и култура, като мотористките обикалят различни региони и представят населени места и храни.

Освен тези каузи, жените мотористи също работят за подобряване на безопасността на пътя. Те са създали дамска мотообщност, която се занимава с проблема на липсата на култура на движението и познаването на правилата в пътното движение. Маринова отбелязва, че през летния сезон има много шофьори от различни страни, които се движат по пътищата на България и имат различна култура на шофиране. Въпреки това, те призовават всички участници в движението да спазват правилата и да бъдат отговорни и толерантни един към друг.

Велина Антрова, друга от членките на сдружението, споделя, че те са обединени не само от общата любов към моторите, но и от отговорността и взаимната толерантност на пътя.

Сдружението на жените мотористи в България продължава да работи по своите каузи и да използва моторите си като средство за привличане на внимание към важни социални и обществени въпроси. Те се стремят да бъдат отговорни участници в движението и да съдействат за подобряване на безопасността на пътя.

Чуйте разговорите в звуковите файлове.

Чуйте в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Интелектът – бихме ли го преотстъпили на машината?

Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии?  По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..

публикувано на 10.02.25 в 18:05

Проблеми и възможности на българските пчелари

На 10 февруари православният свят чества св. Харалампий Магнезийски, покровител на пчеларите. Смята се, че приживе светецът е открил лечебните свойства на пчелния продукт, затова днес се освещава мед. В Деня на пчеларя в "Нашият ден" разговаряме с Явор Кирилов за историята, проблемите, възможностите и добрите практики на българските..

публикувано на 10.02.25 в 10:04

Cupffee – ядливите биоразградими чаши за топли и студени напитки

Зелените новатори на България: Срещаме ви с Иван Бондоков от Cupffee – ядливи биоразградими чаши за топли и студени напитки .  Чашите на Cupffee са създадени от изцяло натурални съставки, без ГМО, изкуствени оцветители, подсладители или консерванти. Издържат минимум 45 минути, без да променят структурата си, дори при напитки от 85 градуса. Това е..

публикувано на 10.02.25 в 09:25
Димитър Панайотов (вляво) и Александър Николов

"Ден" и новият вид журналистика на Димитър и Александър

Димитър Панайотов (журналист) и Александър Николов (фотожурналист) разказват в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" за новата медия за независима мултимедийна журналистика "Ден" , която са създали. Началото Александър и Димитър разказват как преди повече от осем години започват първия си документален проект "Последният дар на човека" ,..

публикувано на 10.02.25 в 09:10
Египетски лешояд

Инициативата "По песента ще ги познаете" – среща на незрящите хора с птиците

За инициативата "По песента ще ги познаете" или как незрящи хора се срещат с птиците разказва в "Нашият ден" Елица Иванова от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП). Целта на БДЗП е да приобщи различни групи от хора към дивата природа в България , за да осъзнаят колко ценно е биоразнообразието. Природата трябва да е..

публикувано на 10.02.25 в 09:04