Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Киноуикенд в "Дерида"

От есента Дерида денс център има нова инициатива – Киноуикенд. Връзката между киното и танца е голяма, има различни жанрове в киното, които много си взаимодействат с танца, както и доста хореографи работят в тази посока, и затова Кино "Дерида" започва през септември, в началото на новия сезон да прожектира  предимно независимо кино. 

Изпълнителният директор на "Дерида" Атанас Маев каза, че се водят разговори с продуценти, режисьори и артисти от Германия и Израел. Предвижда се също така да бъде представена "Вечер на студентското кино", за което НАТФИЗ вече са дали съгласие. От "Дерида" се надяват през октомври при тях да се състои и украинският фестивал "Око". 

"За нас е изключително важно да запазим независимостта си и да следваме естетиката, в която вярваме. Именно затова на сцената програмираме представления изцяло от независимия сектор, без никаква външна намеса", казва Атанас Маев. 

Българското кино е много важен фактор в програмата, както и дискусиите след филмите. Прожекциите в "Дерида" ще бъдат в събота и неделя. В останалото време се показват спектакли и танцово изкуство. Програмата е разделена на четири фокуса – движение и танцово кино, българско кино, дебюти на български и световни автори, и премиери. 

А до есента на сцена "Дерида" предстои на 22 юли за първи път пред българска публика да бъде представен спектакълът "Начало без край" на базираните в Ню Йорк световноизвестни артисти Тушрик Фредерикс и Ребека Марголик. 

На 3 август ще гостува хореограф от Китай, а на 15 август – израелската хореографка Ор Марин. 

Какво да очаквате още, можете да разберете от интервюто с Атанас Маев.

Снимка –  Дерида денс център
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Пожелай си нещо" с Пени Панайотопулу

"Пожелай си нещо" на гръцката режисьорка Пени Панайотопулу беше част от Балканския конкурс на 29-ия София филм фест. Филмът представлява социална драма, която пресъздава градски пейзажи и жизнени пространства, пълни със социални разломи, в които главният герой Костас губи контрол над себе си и с неимоверни усилия успява да запази вярата си в доброто..

публикувано на 06.04.25 в 10:15

"Контрасенсус" – стипендия за културни изследвания в чест на проф. Ивайло Дичев

Първите стипендии "Контрасенсус" за млади учени и насърчаване на изследователското любопитство, в чест и памет на проф. Ивайло Дичев, бяха връчени в края на миналата седмица. Идеята е на приятели, сътрудници, изследователи и близки хора до проф. Дичев. "Чудехме се какво би харесало на Ивайло и Иван Кръстев тогава каза: Той толкова много обичаше да..

публикувано на 06.04.25 в 10:15
Димитър Узунов, Емил Янев и доц. д-р Владимир Божилов (отляво на дясно)

Разходка из космоса на чудесата

В епизод 585 "Трамвай по желание" навлиза в бездънните простори на Вселената. Лоцман на нашите радиозрители   в необятната космическа територия отново е доц. д-р Владимир Божилов, зам.-декан на Физико-математическия университет на СУ "Св. Климент Охридски" и знаменит популяризатор на науката. А поводът е новият спектакъл, създаден в рамките на..

публикувано на 05.04.25 в 17:05

"Дизайн срещу съвременно изкуство" – артпотенциал без конфликт

В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти, обединени в житейския и творчески тандем YO\KO+INA –  художниците Йонко Василев и Ина Василева . За съжаление Йонко Василев вече не е сред нас от лятото на 2023 година, но последните съвместни работи..

публикувано на 05.04.25 в 16:35

Поетическите сънища на Владимир Левчев

Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..

публикувано на 05.04.25 в 09:15